Kotakeittiön pohjalevy

Kymmenen vuotta vanhan Kotakeittiön pohjalevy on käytössä ohentunut. Vaihtopohja on aika kallis. Voiko pohjaa vahvistaa jotenkin? Verkko ja betonikerros? Ohuista tulitiilistä pohja (työlästä leikata toiseen päähän kapenevia)? Hyviä ideoita kaivataan. En osaa hitsata enkä prässätä teräsplootua.
1685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tulenkestävä valumassa voi toimia. Ei verkkoa, koska verkko rikkoo lämpölaajenemisen vuoksi massan. Tuhkaluukun kanssa voi tulla ongelma.

Kotakeittiötä en ole koskaan korjannut. Kattiloihin on tullut pistettyä sekä tulenkestäviä tiiliä että tulenkestäviä massoja. Niillä voi "ostaa" lisää käyttövuosia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Makkaramesta kirjoitti:

Kymmenen vuotta vanhan Kotakeittiön pohjalevy on käytössä ohentunut. Vaihtopohja on aika kallis. Voiko pohjaa vahvistaa jotenkin? Verkko ja betonikerros? Ohuista tulitiilistä pohja (työlästä leikata toiseen päähän kapenevia)? Hyviä ideoita kaivataan. En osaa hitsata enkä prässätä teräsplootua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu