Muistinmenetys Ei-mikään-mikään-maassa

Kun ei mikään aiheuttaa muistinmenetyksen Ei-mikään-mikään-maassa.

Ei-mikään-mikään-maassa on onnellista asua.

Mikään ei ole aiheuttamassa sairauksia, joita ei ole.

Ei borrelioosia, ei homesairautta, ei mitään.

Jos muisti menee, aiheuttajana ei ole mikään.

Toimittajat voivat kirjoittaa kaikesta paitsi ei-mistään.

Ei salaisesta Viestikoelaitoksesta, ellei halua poliiseja kotiin.

Lääkäreitä suitsii Työterveyslaitos, joka on yhtä salainen kuin Viestikoelaitos.

Potilaita suitsii lääkärit, jotka saavat tietonsa suoraan poliisilta.

Kanta ja viranomaiset arkistoivat sinusta kaiken.

Katso taaksesi, persekärpänenkö se siellä pörrää?



Suomi heikkeni lehdistönvapaudessa – Poliitikkojen mediavihamielisyys nousussa: ”Äärimmäisen vaarallista”
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/247082-suomi-heikkeni-lehdistonvapaudessa-poliitikkojen-mediavihamielisyys-nousussa

Reporters Without Borders:

Finland: One scandal after another
https://rsf.org/en/finland

"The home of a journalist with Helsingin Sanomat, the country’s biggest daily, was searched in December 2017 after she reported in the newspaper that a Finnish military intelligence agency had been spying on Russia."

https://goo.gl/AeeqFH

https://goo.gl/CpwEH7

https://goo.gl/dPDXQ3

https://goo.gl/f3Uag8

5

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäri2

      Valtakunnan turvallisuutta vaarantavia juttuja ei saa noin vain julkistaa lehdissä. Kenen etu se oli? Haluatko heikentää maamme puolustusta?

      • vaaraksi.olet.itse

      • Teryu

      • Teryu
        vaaraksi.olet.itse kirjoitti:

        Lääkäri2 vaaraksi homesairaille ja sisäilmasairaille ja lääkärikunnan uskottavuudelle suuri paskanjauhaja. Haista sinä Lääkäri2 pitkä p jaska. http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/oulun-poliisitalon-sisailmakatastrofia-tutkiva-laakarikaksikko-jarkyttyi-vaikeita-oireita-vahatellaan-ja-pidetaan-usein-psyykkisina/792153/

        Kerrottiinko tuossa jutussa jostain tutkimuksesta, kun sitä ei pääse lukemaan?


        "Mutta lääkäreitä vähättelystä arvostellut kaksikkohan tekee paraikaa sisäilmaan liittyvää tieteellistä tutkimusta?

        – En tunne heidän tutkimusasetelmiaan eikä Lääkäriliitto ota kantaa yksittäisiin tutkimuksiin. On äärimmäisen tärkeää, että kaikki tutkimukset tehdään terveiden tieteellisten käytäntöjen mukaan. Näin tulokset voidaan julkaista parhaissa vertaisarvioiduissa kansainvälisissä lääketieteellisissä lehdissä. Silloin koko tutkimusasetelma, datan keruu ja käsittely sekä johtopäätökset kestävät sellaisen läpivalaisun, että muutkin tutkijat voivat luottaa tuloksiin."

        http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/vahatellaanko-sisailmaoireita-tassa-nayttaa-olevan-kaksi-eri-koulukuntaa/792489/


      • Lihaskimppa
        Teryu kirjoitti:

        Kerrottiinko tuossa jutussa jostain tutkimuksesta, kun sitä ei pääse lukemaan?


        "Mutta lääkäreitä vähättelystä arvostellut kaksikkohan tekee paraikaa sisäilmaan liittyvää tieteellistä tutkimusta?

        – En tunne heidän tutkimusasetelmiaan eikä Lääkäriliitto ota kantaa yksittäisiin tutkimuksiin. On äärimmäisen tärkeää, että kaikki tutkimukset tehdään terveiden tieteellisten käytäntöjen mukaan. Näin tulokset voidaan julkaista parhaissa vertaisarvioiduissa kansainvälisissä lääketieteellisissä lehdissä. Silloin koko tutkimusasetelma, datan keruu ja käsittely sekä johtopäätökset kestävät sellaisen läpivalaisun, että muutkin tutkijat voivat luottaa tuloksiin."

        http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/vahatellaanko-sisailmaoireita-tassa-nayttaa-olevan-kaksi-eri-koulukuntaa/792489/

        Maalaisjärki ei riitä tieteeksi eikä pelkkä fiksu pohdinta ole tiedettä. Luonnontieteethän eivät ole vain esseekokoelma, vaan väitteet pitää pystyä osoittamaan todeksi usein tilastollisella analyysillä. Ei siis riitä, että joku on samaa mieltä. Kausaliteetin ja korrelaation eron ymmärtäminen on tuiki tärkeää. Lääketieteessä merkitsevä tilastollinen näyttö on osa vakiomenetelmiä.

        Jos epäilevä tutkija havaitsee tilastollisesti merkitsevän faktan, väitteellä on painoarvoa esittäjästä huolimatta. Sama pätee myös toisin päin.

        Hyvällä tutkimuksella on aina vastahypoteesei. Esimerkiksi se, että aivosumun aiheuttaja on jokin muu kuin home (ms-tauti esimerkiksi). Hyvä tutkija ottaa aina huomioon sen mahdollisuuden, että vastaoletus on totta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe