Älykästä suunnittelua koulun katsomusopetukseen

Korostaen

Toukokuu on paras aika noteerata itse ja markkinoida muillekin lapsen siirtymistä koulun uskonnonopetuksesta ET-opetukseen elokuussa. Ilmoitus koululle kannattaa tehdä ennen kesälomaa. Näin oma ilmoitus on rehtorin tiedossa.

Parhaassa tapauksessa se varmistaa myös uuden opetusryhmän synnyn. ET:n vajaakäytön yksi syy (tekosyy) on siinä, että alakouluissa luokilla 1-3 ei ole ET-opetusryhmää (kun ei ole ennenkään ollut). Ylläkoulussa ei ole mitään tarvetta jatkaa uskonnossa, vaikka alakoulussa olisi ollutkin.

Samoin ajoissa tapahtuva ilmoitus poistaa tekosyyn olla tilaamatta oppikirjaa. Nyt on valmistunut uusi hyvä ET-oppikirja yläkouluun.

Ai niin, toukokuussa ehtii hyvin ensin erottaa lapsi kirkosta ja sitten ilmoittaa vaihdosta ET-opetukseen.

9

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vehviläine

      Ei tarvita kreationismin eikä evoluutioteorian opetusta lainkaan.
      Riittää kun opetetaan tosiasioita eikä oletuksia.

      • TieteellinenPohja

        Evoluutioteoria perustuu tosiasioihin.


    • Uskonto on ylivoimaisesti tärkein aine koulussa ja siksi ei ole mitään perustetta vaihtaa sitä ET-opetukseen. Et-opetus ei pelasta ketään ihmistä iankaikkiselta kadotukselta eikä se anna oikeaa vastausta elämän tärkeimpiin kysymykseen.
      ET-opetus edustaa sekulaarista humanismia, mikä tarkoittaa sitä että siihen ei kuulu Jumalaa, eikä mitään ihmisen yläpuolella olevaa tuomaria, joka sanoisi, mikä on hyvä ja mikä paha.
      Sekulaarihumanismissa ihminen itse korottaa itsensä Jumalan asemaan ja päättää itse, mikä on hyvä ja paha. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että tekipä ihminen mitä tahansa, niin se on aina oikein.
      Vain äärettömän typerä ihminen uskoo, että tällainen opetus on parempi kuin kristinusko.

      • Joskus on vaikea uskoa että olet olemassa ja todellinen, mutta teet jälleen kerran kiitettävää työtä ateismin hyväksi.

        Sekulaarihumanismissa omaksutaan vanhemmilta ja opettajilta saatu kasvatus ja ympäröivät yhteiskunnan normit ja lait. Mitä sekulaarisempi yhteiskunta, sitä parempi elämänlaatu. Kun sinunlaisesi pääsevät valtaan, tuloksena on Yhdysvaltojen "raamattuvyöhykkeen" ja Saudi-Arabian kaltaisia paikkoja. (Mikä sinua muuten Suomessa yhä pidättelee?)

        Tosiasiassahan nimenomaan sinä ja uskonveljesi nostatte itsenne jopa Jumalan yläpuolelle ja haluatte vaikuttaa uskonharhojenne mukaan kaikkeen mitä kuvitella voi. Kaikki varmaan muistavat esimerkiksi avioliittosekoilusi tuolta ateismipalstan puolelta.


      • Maailmanlopun profeetta lempihommassaan. Onko muute jo parempaa tietoa siitä maailmanlopusta että koskas se tulee kun sitä on jo niin kauan odotettu..? Ja mitä silloin loppuu? Koskettaako se esimerkiksi muutakin kuin tätä kosmoksessa olevaa pölyhiukkasta mitä me maaksi kutsumme?


      • ravenlored kirjoitti:

        Maailmanlopun profeetta lempihommassaan. Onko muute jo parempaa tietoa siitä maailmanlopusta että koskas se tulee kun sitä on jo niin kauan odotettu..? Ja mitä silloin loppuu? Koskettaako se esimerkiksi muutakin kuin tätä kosmoksessa olevaa pölyhiukkasta mitä me maaksi kutsumme?

        "...näistä maailmanlopuista kun ei aina tahdo saada selkoa ja niiden aikatauluja lisäksi rukataan alituiseen." - Esko Valtaoja.

        https://www.avaruus.fi/kysy-tutkijalta/huuhaa-faq.html

        Arvoisa Jumala, jos olet olemassa, osoita Mark5:lle miten harhaista hänen itsejumalointinsa on.


      • "Uskonto on ylivoimaisesti tärkein aine koulussa"

        Minkä aineiden opetuksesta on sinulle eniten hyötyä ammatissasi?


      • söin.hänet
        PuhuvaKärmes kirjoitti:

        Joskus on vaikea uskoa että olet olemassa ja todellinen, mutta teet jälleen kerran kiitettävää työtä ateismin hyväksi.

        Sekulaarihumanismissa omaksutaan vanhemmilta ja opettajilta saatu kasvatus ja ympäröivät yhteiskunnan normit ja lait. Mitä sekulaarisempi yhteiskunta, sitä parempi elämänlaatu. Kun sinunlaisesi pääsevät valtaan, tuloksena on Yhdysvaltojen "raamattuvyöhykkeen" ja Saudi-Arabian kaltaisia paikkoja. (Mikä sinua muuten Suomessa yhä pidättelee?)

        Tosiasiassahan nimenomaan sinä ja uskonveljesi nostatte itsenne jopa Jumalan yläpuolelle ja haluatte vaikuttaa uskonharhojenne mukaan kaikkeen mitä kuvitella voi. Kaikki varmaan muistavat esimerkiksi avioliittosekoilusi tuolta ateismipalstan puolelta.

        Muistamme myös Markin kommentit homojen yökerhomurhasta (saivat mitä tilasivat) ja vaatimukset omista vessoista ja saunoista homoille (uskaltaako Mark käydä muissa huuseissa kuin omassaan?).

        Mark kuvittelee ulkoistaneensa moraalinsa Jumalalle (mikä on paha juttu koska se osoittaa kyvyttömyyttä ajatella itse), mutta ei se pohjimmiltaan kumpua muualta kuin hänen nyrjähtäneistä aivopahasistaan. Onneksi hän ei ole päättämässä laeista ja asetuksista.


      • marsunkiillottaja kirjoitti:

        "Uskonto on ylivoimaisesti tärkein aine koulussa"

        Minkä aineiden opetuksesta on sinulle eniten hyötyä ammatissasi?

        Ns. nuppieläkeläisen ammatissa tarvitaan lähinnä äidinkielen taitoja. Joskus ihmettelen miksi tämän palstan hihhulitkin kirjoittavat parempaa kieltä kuin keskimääräinen Fcebookin käyttäjä. Tai sitten olen väärissä Fb-ryhmissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5107
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3656
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      3125
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      25
      3078
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      2697
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      103
      2253
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2117
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      75
      2095
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe