Ateismin suosio on vapaassa pudotuksessa

AteismiinEiUskota

Vapaa-ajattelijoiden jäsenyyden jättäminen näyttää muodostuneen uudeksi normaaliksi. Tätä vauhtia liitto on sammumassa noin kymmenen vuoden kuluessa.

Viime vuonna ei ollut mitään yksittäistä selittävää tekijää romahdukselle. Harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta jäsenmäärät laskivat yhdistyksissä kautta linjan.

Vapaa-ajattelijoiden liittoon kuuluvien yhdistysten yhteenlaskettu jäsenmäärä laski jälleen romahdusmaisesti vuonna 2017. Maksaneita jäseniä oli 1364.

Liiton ilmoittama jäsentappio on 123 henkeä, mutta toisen tiedon mukaan peräti 130 henkeä. Ero johtuu siitä, että vuoden 2016 jäsenmääristä liikkuu kahta lukua. Karkeasti voidaan kuitenkin todeta, että jäsentappio oli jälleen vajaan 10 prosentin luokkaa.

24

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TilastoMies

      Nuoriso on aikaisempaa fiksumpaa. Vapareiden ikäjakautuma on kuudenkympin ja kuoleman välissä.

    • Vapareiden määrä ei liity ateismin suosioon. Yritä uudestaan.

      • 222876453.32

        Siis jos uskonnottomien etujärjestö kusee, on ateismi aika jo pahassa jamassa. Mitä luulet voitavasi valehtelulla?


      • Miten vapareiden suosio liittyy ateismin suosioon?

        Voisitko selittää sen?


      • MyösAteEiVapari
        222876453.32 kirjoitti:

        Siis jos uskonnottomien etujärjestö kusee, on ateismi aika jo pahassa jamassa. Mitä luulet voitavasi valehtelulla?

        Olen ateisti, mutta en ole ikinä tuntenut mitään vetoa vapareita kohtaan. Ateisteista taitaa pieni murto-osa kuulua vapareihin. Ateismi tai ainakin uskonnottomuus on lisääntymässä ja se koskee varsinkin nuorempia ikäluokkia. Heillä on harvemmin syntynyt kompleksista suhdetta uskontoihin, kun enää ei kouluissakaan tuputeta uskontoa siten kuin vielä -60 ja -70 luvuilla. He eivät näe tarvetta vaparin kaltaiselle aktiiviselle ateismille.


    • "Eihän usko edellytä rekisteröintiä."

      Näinhän ne hihhulit aina selittävät, jos joku uskaltaa kiinnittää huomion Suomen uskontokuntien jatkuvasti pienentyvään jäsenmäärään. ; )

    • TotuusTekeeVapaaksi

      Paras tapa palauttaa ihmisen usko Jumalaan on lähettää hänet Vapaa-ajattelijoiden kokoukseen.

      • Kivattonet

        HAH! kylläpä oli heikkotasoinen väite heikkomieliseltä trollilta.


      • AteismiinEiUskota

        No, kerroppas TTV. mistä löydät JUMALAN , jonka lähettää kokouksiin? heh...


    • YmpäriKäyJaYhteenTullaan

      Vapaa-ajattelijoiden jäsenkato selittyy sillä, että jäsenyydestä luopuneet ovat yleensä liittyneet takaisin kirkkoon.

      • VainNäyttöPuuttuu

        Ja sinulla on väitteellesi mitä näyttöä?


    • WROOOOOOOM

      Vapaa-ajattelijoiden touhu on uskontoa.

      • 776457

        Totta. Olen ollut vapareiden kokouksessa ja siellä ateistiveli todisti väkevästi uskomattomuudestaan. Kuulijat taputtivat ja lopuksi juotiin kahvia.


    • 746733

      Vapaa-ajattelijoiden toimintaa on pidempään luonnehtinut riitely ja kähmintä. Muutosta ei tule, vaikka jatkuvasti tehdään radikaaleja toimenpiteitä.

      Yhdistyksiä on erotettu ja niitä on myös riitelyyn kyllästyneenä eronnut liitosta. Ihmiset voivat huonosti. Puheenjohtaja Karisma erosi kautensa loppusuoralla, varapuheenjohtajakin erosi. Toiminnanjohtaja erotettiin vastikään.

      Niin kuin Raamatussa kerrotaan, "hedelmistään puu tunnetaan."

      • VoiVoi

        Sama sotku jatkuu siis. Ateismin romahdus jatkuu.


      • Toiveajattelua
        VoiVoi kirjoitti:

        Sama sotku jatkuu siis. Ateismin romahdus jatkuu.

        Ateismi mihinkään romahda, vaikka jotain yhdistystä hoidetaan päin seiniä. Ateismi on yksilön valinta, eikä se kaipaa kattojärjestöä.


      • AteismiinEiUskota

        nIMIM voi voin hermoromadus jatkuu ja jakautuu :(


    • Kivattonet

      Tämä aloitus on samaa olematonta tasoa kun MaailmaMenoa avauksesi. olet pelkästään säälittävä.

    • uskomaton.uuno

      Kokeilin minäkin aktiivista ateismia vapareissa. Puhisimme kovasti, juurikaan mitään emme saaneet aikaan. Kyllästyin. Nykyinen omana yksikkönä oleminen tuntuu sopivammalta, en osaa kaivata kattojärjestöä uskonnottomalle olemassaololleni. Kaipa sekin jotain tässä yhtälössä merkitsee, että minulla ei enää juurikaan ole 'tyhjäkäyntiä' kalenterissani.

      Myönnän kyllä järjestön olemassaolon tarpeellisuuden yhteiskunnassa uskonnottomien äänitorvena ja 'virallisten' mielipiteitten esiintuojana.

    • AteismiinEiUskota

      Kirkosta eroaminen
      Kirkosta eroaminen on nyt helppoa. Käyttämällä tämän sivuston automaattista palvelua voit erota kirkosta joko täysin sähköisesti tai vaihtoehtoisesti lähettämällä kirjeen postitse.

      Palvelun kautta on eronnut 633090 henkilöä. Eilen erosi 72.

      EiMeneHyuvin Ev.lutkakirkollakaan, homotko sielä vain yhtyvät siis liittyvät kirkkoon?

    • Friitänkkare

      Vapaa-ajattelijoiden ongelma on se. että he eivät salli muiden ajatella vapaasti - eri tavalla kuin he. Olin eräässä vapaa-ajattelijoiden järjestämässä avoimessa keskustelutilaisuudessa. Esitin lyhyen kommentin, mutta sepä ei miellyttänytkään erästä vapaa-ajattelijaa, vaan tämä ajattelija alkoi jo hermostua kesken lyhyen puheenvuoroni. Poislähtiessä loi minuun vihaisia katseita.

    • räyhräyh

      Jos umpityhmälle aloittajahihhulille sanoisi evlut-kirkon jäsenmäärän vähenemisen tarkoittavan jumalaan uskomisen vähenemistä, umpityhmä aloittajahihhuli kiistäisi sen suuttuneena. Selittäisi kädet heiluen, että ei se sitä tarkoita, vaan että evlut-kirkko on lähtenyt harhaoppiin naipappeuksineen ja homojen hyväksymisineen ja elävässä uskossa olevat jättävät kirkon...

      Mutta tietenkin umpityhmälle aloittajahihhulille vaparien jäsenmäärä kertoo suoraan ateistien määrän.

      • Friitänkkare

        Palstan uskovaisten ongemana on myös sama kuin yllä PLUS poistetaan avaukset
        kun jäädään niissä tappiolle!


    • 4444444

      Tämä on niin totta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      95
      8110
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6098
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5577
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      68
      5521
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4750
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2518
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      44
      2400
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      6
      1369
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1364
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      45
      1204
    Aihe