Olisin kiinnostunut perustamaan Malawi akvaarion. Onko kenelläkään kokemusta sellaisesta? Miten suuri on altaan vähintään oltava? Onko helppohoitoinen vai vaativampi kuin tavallinen akvaario? Ovatko sinne sopivat kalat kovin vaativia? Minulla olisi 112 litranen allas, sopisiko tähän tarkoitukseen? Käykö normaali suodatin ja valo? Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Malawi akvaariosta
2
2054
Vastaukset
http://www.aqua-web.org/forum/viewforum.php?f=43 Tuolta kannattaa etsiä tietoa, on mm. pdf tiedostona perustietoa malaweista.
Nuohon ovat useimmat melko agressiivisia, kun kerran kirjoaffenia ovat, joten parinsadan litran allas olisi jo ihan ok yhdelle tai kahdelle lajille.
On tuolla joku topicci myös, mitä voisi pienempään laittaa.
Ei tuollainen paljoa normaalia akvaariota enemmän hoitoa tarvitse, lähinnä eri suolojen lisäykset. Liikkeethän eivät pahemmin mitään lisäile, joten niinkuin tuolla perusoppaassakin lukee, ovat kalat jo pelkän ruokasoodan lisäyksestä tyytyväisiä. Kannattaa ottaa selvää omasta vesijohtovedestä esim. vesilaitokselta/sen nettisivuilta, ja ladata sitten nuo malawi-vesilaskuri.
"Normaali" suodatin käy.
Valo myös, harvemmin malawi-akvaarioissa pidetään kasveja, koska monet malawi-kalat elävät kivikoissa luonnossa. Lähinnä siis sen sävyinen valo, missä kalat näyttävät kauniilta.- Kalakeisari
Riittääkö 126 l akvaario millekään malawinahvenille, jos riittää mille? Kiitos jos osaat vastata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1604977Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813616SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402268Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä972169Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292067Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan662050Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872013Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211526Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1061430