Ilmaiskuvaaja on hääjuhlan häpeäpilkku

kuvausalakuntoon

Nyt kaikki kesän juhlijat tarkkana ja ilmoittakaa veronkiertäjät verottajalle. Ilmaiskuvaajat täytyisi saada aisoihin, jotta valo- ja videokuvausalat voisivat kehittyä Suomessa. Nyt alalle ovat tulleet markkinahäiriköt digikameroillaan ja kaatavat hiljalleen koko alan pohjamutiin.

Kysy kuvaajalta juhlassa yrityksen nimi tai muu verotustapa. Ilmianna hääpari vilpillisen kuvaajan palveluiden hyödyntämisestä verottajalle. Näin hääjuhlasta jää myös hääparille kestävä muisto.

5

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etsi_uusi_ammatti

      On aika erikoista, jos omalle veljelle pitää maksaa valokuvaamisesta. Eipä tuokaan ole paljon maksanut tukan leikkuusta minulle.
      Isä korjaa ja huoltaa minun auton. Naapurilta saan metsänkaatamisen jälkeen kerätä risut metsästä ja näin seuraavan vuoden polttopuut ovat kasassa.

      Ideana tänä päivänä on maatalouden tapaan, ettei paljon kuitteja kirjoiteta. Siitä hyötyy niin työn tilaaja, kuin myös työn tehnyt. Tämä etenkin, kun voi osoittaa ostokuitit vähennykseksi.

      Valokuvaaminen on seuraavaksi kuoleva ammatti, jollet osaa tehdä sitä muista poikkeavasti.
      Nämä "ammattikuvaajat" ovat toisinaan onnistuneet ottamaan, jokseenkin laadutonta tavaraa verrattuna siihen, mitä jotkut harrastavat luontokuvaajat, ovat häissä saaneet aikaan,

      Viidentonnin kuvaussetti automatiikalla ja tuhannella otoksella, saa monta kertaa saman aikaan, kuin ns. huolissaan toimeentulostaan oleva valokuvaaja.

      • kuvausalakuntoon

        edustat hyvin alkukantaista asennetta yhteiskuntaan ja sen toimintaperiaatteisiin. Palaamalla vaihdantatalouteen ilman verottajaa ja kirjanpitoa saat tulevaisuudessa maksaa lääkärille pimeästi, kun hän operoi sinua vaivaispenkissä. Lisätipillä hän korjaa ehkä vaivan kuntoon asti.

        Rakennusalalla tätä vaihdantaa on saatu säänneltyä vahvan ammattiliiton myötä, mutta valokuvaajilla ei vastaavaa joukkovoimaa ole. Edustat kommentillasi hyvin välinpitämätöntä asennetta samalla yrittäjiä kohtaan. Osaan minäkin ojaa kaivaa kultaisella lapiolla, mutta en lähde tekemään sitä ojaa ilmaiseksi naapurille. Annetaan niiden veljesten ja sisarusten ahertaa keskenään ojia miten vaan.


      • ammattisellainen

        Voi itku. Minäkin olen ottanut kuvia/kuvannut noin 20 häissä ja n 10 hautajaissa sekä luovuttanut kuvat eteenpäin hääparille/omaisille ihan vastikkeetta. En ole kokenut siinä mitään väärää ja hyvä mieli on tullut kaikille osapuolille.


    • pihistelijä1989

      VINKIT MAHDOLLISIMMAN HALPOIHIN HÄIHIN:

      - Kutsu häihin vain ne tärkeimmät. Vieraita ei ole pakko olla satoja vaan yksi kourallinenkin riittää aivan hyvin.
      - Juhlien tarjoilut voi hoitaa itse (sukulaiset tai ystävät avuksi).
      - Hääkuvat voi ottaa se tuttava, jolla on paras kamera.
      - Monia asioita voi lainata, vuokrata ja tehdä itse häitä varten.
      - Teräksisiä ja hopeisia sormuksia saa muutamalla kympillä. Sormeen voi myös tatuoida sormusta muistuttavan rinkulan.
      - Kaikkein yksinkertaisimmat ja halvimmat häät on jos niihin ei kuulu juhlintaa lainkaan vaan pelkkä vihkiminen esim. maistraatissa.
      - Häämatkalla voi käydä esim. lähiöpubissa tai Tallinnan risteilyllä.
      - Hääyön voi viettää kotona tai jonkun tuttavan hääsviitiksi naamioidussa vierashuoneessa.
      - Hääpukujen ei tarvitse olla hääpukuja. Naimisiin voi mennä tennareissa, farkuissa ja hupparissakin.
      - Hyödynnä kirpputorien tarjontaa.
      - Hääkampauksen ja meikin voi morsian tehdä itse.
      - Kukat voi poimia luonnosta tai ostaa marketista.
      - Huomenlahjaa ei ole pakko antaa.
      - Hääjuhlat voi viettää omassa kodissa.

    • nolotkuvaajat

      Tarjoushäät erottaa parhaiten amatöörikuvaajista. Nämä sutivat kuvia tylysti huomioimatta juhlioita ja videosta tehdään siirappinen musavideo, jossa korostuu hääparin egoistisuus äärimmilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe