Kaatuminen

jennivain

Morjesta. Asun pääkaupunkiseudulla, espoossa ja olen 16 vuotias tyttö.
Toissapäivänä kaaduin kotipihassani kaverin mopolla, mursin polveni.
Kaverin moposta meni pari osaa rikki (150-200e). Mihin vakuutukseen tämä kannattaa laittaa, kotivakuutukseen, liikennevakuutukseen, mihin?
Korvaako vakuutus kaverin mopon hajonneet osat? Kumman tieliikennevakuutuksesta tämä menee?
Kiitoksia jo etukäteen.

7

4246

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noinhan_se_menee

      Liikennevakuutus on mopokohtainen, ei henkilökohtainen. Liikennevakuutus korvaa kaikki henkilövahingot ja VASTAPUOLEN materiaalivahingot (vastapuolen auto, mauto, mopo, jne,). Se EI korvaa oman ajoneuvon vahinkoja.

      Siis: sinun henkilövahinkosi korvataan mopon liikennevakuutuksesta, kaverin mopon korjausta ei korvata. Voi olla, että mopoihinkin saa autojen kasko-tyyppisen ajoneuvovakuutuksen (=oman ajoneuvon vahinkojen vakuutus). Jos tällainen on olemassa ja kaverisi mopossa on tällainen, niin sitten se vakuutus korvaa mopon vahingot.

      Jos vahinko oli sinun "syytäsi" ja jos sinun (=vanhempiesi) kotivakuutusyhtiö toteaa vahingon olevan sinun vastuullasi, niin kotivakuutuksenne vastuuvakuutus-osa korvaa ne vahingot, joista sinä olet vastuussa. Käytännössä tämä on melko monimutkainen asia, jota pitää kysyä vakuutusyhtiöstä. Siis kertoa rehellisesti mitä tapahtui ja kysyä, korvaako sinun (vanhempiesi) kotivakuutuksen vastuuvakutus tämän vahingon.

      Jos sinulla on mopo ja siinä on vakuutus - niin se ei kuulu tähän asiaan ei sitten millään tavalla.

      Ai-niin. Älkää yrittäkö kusettaa vakuutusyhtiötä, mitä todennäköisimmin jäisitte kuitenkin kiinni siitä.

      • abrakadabra76666

        kiitoksia selvennyksestä.


      • LähiTapsalainen

        Kotivakuutuksen vastuuvakuutus ei korvaa lainamopolle sattuneita vahinkoja. Mopon liikennevakuutus korvaa polvivammasi.


    • samatpaskat

      Myötätuntoo saat virkailijoilta, mitään muuta et sitten saakaan.

    • 34-56-78

      " LähiTapsalainen, 5.5.2018 21:55
      Kotivakuutuksen vastuuvakuutus ei korvaa lainamopolle sattuneita vahinkoja. Mopon liikennevakuutus korvaa polvivammasi. "

      Jälleen hyvä syy kiertää LähiTapiola kaukaa. Jos skidit pihalla kokeilevat toistensa pyöriä, mopoja, sulkismailoja tai sateenvarjoja, niin kyseessä EI ole lainaaminen. Lainaaminen tarkoittaa, että lainaat jotakin esinettä siten, että esineen hallinta on sinulla. Jos lainaat kaverin mopoa, jotta voisit ajaa futisharjoituksiisi, niin silloin sinä lainaat mopoa. Tai jos lainaat kaverisi sulkismailaa, kun menet mökillenne viikonlopuksi, niin silloin lainaat sulkismailaa.

      Ota selvää omasta yhtiöstäsi, älä nettipalstoilta. Pyydä, että vanhempasi tarkistavat omasta vakuutusyhtiöstänne seuraavat asiat:

      - oletko vakuutuksen ehtojen mukaan korvausvastuussa mopon rikkoontumisesta?
      - kuuluuko rikkoontuminen vastuuvakuutuksen piiriin?
      - jos ei kuulu, niin pyytäkää yksityiskohtainen selvitys perustelusta.

      Toivottavasti kotivakuutuksenne (jossa se vastuuvakuutusosa on mukana) ei ole LähiTapiolassa.

      • LähiTapsalainen

        Kyseessä on rekisteröitävän ajoneuvon vahinko, joten se menee eri tavalla kuin esimerkiksi polkupyörä. Liikennevakuutus korvaa aloittajan henkilövahingon. Mopon kasko korvaa siihen tulleet vauriot, omavastuusta voitte sopia keskenään.

        Ja kun edellinen kirjoittaja sekoitti pakkaa vertaamalla sulkismailaa mopoon, niin otetaan tähänkin kantaa. Sulkismailan rikkoutessa kun sitä käytetään tarkoitukseensa ei ole korvattava vahinko. Mutta jos kaadut polkupyörällä ja sulkismaila menee lainaajan kotivakuutuksesta, jos sen arvo on yli omavastuun.

        Samoin jos lainaat kaverin polkupyörää ja kaadut sillä, niin se voitaisiin korvata lainaajan kotivakuutuksesta, ottaen huomioon ikä ja omavastuu.

        Asiantuntijan vastaukset kysymyksiisi:

        - oletko vakuutuksen ehtojen mukaan korvausvastuussa mopon rikkoontumisesta?

        Vastaus: Kotivakuutus ei korvaa lainatulle mopolle tapahtuneita vahinkoja. Voit kyllä olla korvausvelvollinen mopon omistajalle, mutta vakuutus ei ota siihen kantaa.

        - kuuluuko rikkoontuminen vastuuvakuutuksen piiriin?

        Vastaus: Mopon rikkoutuminen ei kuulu kotivakuutuksen vastuuvakuutuksen piiriin.

        - jos ei kuulu, niin pyytäkää yksityiskohtainen selvitys perustelusta.

        Vastaus: esim ehdoista:
        4.6 vahinkoa, joka on aiheutunut Suomen liikennevakuutuslaissa kuvatusta
        liikennevahingosta riippumatta siitä, missä liikennevahinko on sattunut (Ehdot OP mittaturva 2018)


    • Anonyymi

      Kannattaa olla kasko niin korvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      76
      2802
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2537
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2311
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2044
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1549
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1393
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1062
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      27
      1055
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      846
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      834
    Aihe