Socialdemokraternas förslag:
Avskaffa den så kallade Ebo-lagen, som ger asylsökande möjlighet att bosätta sig på andra ställen än Migrationsverkets boenden. S har kongressbeslut på det.
Fördubbla tiden som ska ha gått innan dess att en ny asylansökan, efter att ett avslag vunnit laga kraft, kan lämnas in, från fyra till åtta år.
Papperslösa ska inte kunna få försörjningsstöd, det vill säga socialbidrag.
Gränskontrollerna som infördes i november 2015 ska gälla tillsvidare, med formell omprövning varje halvår.
Asylsökande ska tas emot i och bo i särskilda ankomstboenden.
Kraven på att asylsökandes identitet ska vara fastställd skärps.
Asylsökande som fått avslag ska inte kunna vara kvar genom att i stället söka arbete, ett så kallat spårbyte.
Straffen för människosmuggling ska skärpas.
Biståndet ska användas för att förebygga och förhindra migration. Ett villkor ska kunna vara att biståndet påverkas om ett land inte tar tillbaka egna medborgare som inte får stanna i Sverige.
Sverige ska bara ta emot det antal asylsökande som motsvarar Sveriges storlek. För 2017 skulle det ha inneburit ungefär 14 000 personer, hälften av de som kom (27 000).
Ruotsissa ovat demaritkin myöntäneet tehneensä virheitä. Suomessa halutaan tehdä samat virheet. Tanskkassa on myös luettu Persujen blogeja. Angela Merkel on myös vaihtanut mielipidettään maahanmuuttoon.
Suomen demarit jääneet viime vuosikymmenelle,
2
57
Vastaukset
- beethooven
SDP:N TÄRKEIN TEHTÄVÄ SUOMESSA ON PUOLUSTAA KAIKKEIN HEIKOIMMASSA TALOUDELLSIESSA TILASSA OLEVIA KANSALAISIA KUTEN OPISKELIJOITA, TYÖTTÖMIÄ ERITYISESTI PITKÄAIKASTYÖTTÖMIÄ, PIENELÄKELÄISIÄ SEKÄ PIENELLÄ PALKALLA KITUUTTAVIA KANSALAISIA. MEITÄ ON PALJON JA ME VOITETAAN VAALIT TAKUVAMASTI JOS VAIN NIIN HALUTAAN.
- Perusnuori
Demarit eivät välitä, vaikka 100-vuotta sitten suoritettiin etnistä puhdistusta.
Hennalan ja Dragsvikin kasarmeillä sivistyneistö teloitti naisia ja lapsia, sekä näännytti demareita nälkään. Puoluejohto tukee sivistyneistön perillisiä, jotka haluavat säilyttää pakkoruotsin. Persut ovat fiksumpia. Suomen pitää lopettaa pakkokieli.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5539163Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656274Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785326Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724811Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1042134
- 1141558
- 531096
