Jouduin toimenpiteeseen, joka tehtiin paikallispuudutuksessa. Toimenpide kesti lähes tunnin ja oli todella kivulias. Toimenpiteen jälkeen kotiutus normaalisti. Olin tietysti kipeä toimenpiteestä mutta menin myös tosi heikkoon kuntoon, jota ei yleensä liity minulle tehtyyn toimenpiteeseen. Toimenpiteestaä on nyt kulunut yli kaksi viikkoa ja oireet edelleen haittana etten ole kyennyt töihin. Ms-tautia sairastavana tiedän että kaikki epämääräiset ja "ylimääräiset" oireet voivat viitata ms:n aktivoitumiseen. Yleensä ms-taudin kuitenkin laukaisee flunssa tai sen tapainen. Onko kellään kokemusta, että pelkkä kipu olisi laukaissut ms-pahenemisen?
Voiko kipu laukaista ms-pahenemisen?
mikähänvialla
1
203
Vastaukset
- mäsynyt
No ei minulla ainakaan, (kait olen kipiä koko ajan töissä?) Mutta ei tosiaan,tässä taudissa voi varmaan mikä tahansa laukaista pahenemisen?
itse mietein aina Ruotsissa töissä ollessani että MITÄ JOS? M utta lopetin TUON ajattelun, koska mitään ei ollut tapahtunut vieläkään flunssaa/kautta siitä johtuvaa "normi" ihmiselläkin esintyvää jälkitautia.
Varmaan se stressaaminen aiheuttais enemmän pahenemis jutskia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275715
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962519- 1322426
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42042- 571006
- 111005
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍8982- 51882
- 76805
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101775