Mitens nyt suun panee Nokian kaupungin suuri poika Jorma "Emeritus" Laitinen?
Puolustusministeri Seppo Kääriäinen (KEPU) aikoo lopettaa armeijan varikon myös Nokialta.
Sen sijaan omasta vaalipiiristään Seppo Kääriäinen ei lopeta varuskuntia/varikoita.
Tuttu KEPUlainen kotiinveto jatkuu...
Kääriäinen lopettaa Nokian varikon
11
601
Vastaukset
- jäkäjäkä
jäkäjäkä. Jutussasi asiaa 0 !
- mäkämäkä
"Jutussasi asiaa 0 !"
Lopettaako Kääriäinen sitten omastakin vaalipiiristään varuskuntia?
Silloinhan kävisi toteen niin kauniisti sanonta, että kepu pettää tarvittaessa omansakin.
- Emeritus
Armeijan kuljetusvälinevarikkoa Nokialla ei tulla lopettamaan pitkiin aikoihin, parastaikaakin sinne tehdään uusinvestointeja.
Esimerkiksi Niinisalossa on Suomen modernein tykistövaruskunta.
Jostain syystä Seppo Kääriäinen (KEPU) haluaa tämänkin varuskunnan lopettaa.
Ei sillä ole KEPUlaiselle merkitystä onko johonkin investoitu tai jotakin kehitetty.
Kähmintä ja kotiinpäin veto ne vain KEPUlaiselle ratkaisevat.(15.02.2005 13:29) Nokialla sijaitseva puolustusvoimien kuljetusvarikko saatetaan lakkauttaa. Puolustusvoimien varasto- ja varikkotoimintaa pohtineet selvitysmiehet esittävät, että Nokian varikko ja Hämeenlinnan panssarivarikko yhdistetään ajoneuvovarikoksi, joka sijoitetaan Hämeenlinnaan. Selvittäjät esittävät perustettavaksi Ähtäriin Länsi-Suomen varikkoa, jota varten yhdistetään Ähtärin asevarikko, Parkanon pioneerivarikko ja Ilmajoella toimiva lääkintävarikko. (STT)
- Tapio.Talvi
väärässä tamperelaisten tietojen mukaan. Varikko siirretään ehkä Vammalaan tai jonnekin. Ehkä Nokia liitetään Vammalaan, jolloin tästä ongelamsta selvitään.
Onneksi muuten sanoint: armeijan kuljetusvälinevarikkoa Nokialla ei tulla lopettamaan pitkiin aikoihin. Pitkä voi päättyä tämän kevään aikana. - Tuomari Uusio
Känä kirjoitti:
Esimerkiksi Niinisalossa on Suomen modernein tykistövaruskunta.
Jostain syystä Seppo Kääriäinen (KEPU) haluaa tämänkin varuskunnan lopettaa.
Ei sillä ole KEPUlaiselle merkitystä onko johonkin investoitu tai jotakin kehitetty.
Kähmintä ja kotiinpäin veto ne vain KEPUlaiselle ratkaisevat.ja Etelä-Suomen ampuma-alue. Sitä ei voi lakkauttaa.
- Uusinen
Känä kirjoitti:
(15.02.2005 13:29) Nokialla sijaitseva puolustusvoimien kuljetusvarikko saatetaan lakkauttaa. Puolustusvoimien varasto- ja varikkotoimintaa pohtineet selvitysmiehet esittävät, että Nokian varikko ja Hämeenlinnan panssarivarikko yhdistetään ajoneuvovarikoksi, joka sijoitetaan Hämeenlinnaan. Selvittäjät esittävät perustettavaksi Ähtäriin Länsi-Suomen varikkoa, jota varten yhdistetään Ähtärin asevarikko, Parkanon pioneerivarikko ja Ilmajoella toimiva lääkintävarikko. (STT)
????
Uusinen kirjoitti:
????
Minulla ei ole mitään Parolaa eikä muitakaan varuskuntapaikkakuntia vastaan.
Minusta yhtäkään varuskuntaa ei saisi lopettaa.
Seppo Kääriäisen ajama malli yhdeksän varuskunnan lakkauttamisesta on vastenmielinen.
Tuo Nokian varikon kysymys on tarkoitettu ainoastaan Jorma "Emeritus" Laitisen silmien avaajaksi. Tosin Laitisen silmät lienee niin kyllästetty KEPU-silmälaseilla, että järkipuhe ei tehoa.
- Emeritus
"Puolustusministeri Seppo Kääriäinen (KEPU) aikoo lopettaa armeijan varikon myös Nokialta."
------------------------------
...selvitystyöryhmä vasta luovutti raporttinsa Kääriäiselle tänään.
Hallitus ja Kääriäinen tekee päätöksiä vasta maaliskuun lopulla. - Simpukka
Nokian ei kannata pitää suuria varastoja, sillä nykyaikaisessa kauppasodankäynnissä mallit vaihtuvat nopeasti, eivätkä vanhat mallit kelpaa edes mummoille.
Myöskään kännykköjen korjaaminen ei kannata. Tulee liian kalliiksi. Sitä paitsi Nokian varikkomiehet ovat uskomattoman hitaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va3544773Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1304191Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,2132545Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1012279Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv41859Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.431779Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h11706Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk71469- 311356
Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii521331