Asunnon vuokraaja saa 100% tuoton sijoitukselleen verorahoista.
Vuokrat nousevat ja kansa maksaa kahdesti.
asumistuki on vuokraajan monopoli
8
497
Vastaukset
- Jokseenkinnäin
Asunnon vuokraaja saa kyllä pienituloisten kautta asunnoilleen maksajan Kelasta.
Asumistuki on siis rikkaampia hyödyttävä tuki koska vuokralainen maksaa helposti koko asunnon ylläpidon ja vuokrasta menevän veron jotka on laskettu mukaan vuokraan. Vuokra-asuminen tulee kalliiksi yhteiskunnalle koska vuokrat tulevat nousemaan.
Pienituloisille olisi parempi vaihtoehto saada ostettua omistusasunto kohtuullisilla kuukausilyhennyksillä koska vaikka omistusasuntoonkin saa asumistukea niin lainanlyhennysten ja muiden asumiskustannusten jälkeen asuminen voi tulla satoja euroja halvemmaksi koska toimeentulotukea ei välttämättä enää tarvitse hakea.
Omistusasunnon ylläpitoon tarvittavan rahan saamiseksi töihin menemiseenkin kuvittelisi olevan enemmän motivaatiota koska työstä saatu raha ei mene toisen taskuun asumisen ollessa suurimpia elämisen menoja vaan samalla voisi kartuttaa omaa omaisuutta.
Myös paikallinen kehittäminen voisi vilkastua kun ihmisillä olisi syy jäädä omalle paikkakunnalle ja pitää se elinvoimaisena.- drthrhddth
Valtio se takailee vaan näitäkin paska lainoja opintolainasta puhumattakaan, kuinkahan kauan.
- 09090990909009
Asumistuki korvaa vain 80% vuokrasta ja siinä on melko matala katto, joten sen vaikutus yleiseen vuokratasoon ei ole läheskään niin suuri kuin toimeentulotuen joka korvaa vuokrasta 100% ja sen maksimi on usein huomattavasti kohtuullista vuokratasoa korkeampi.
- Jokseenkinnäin
Tosin useasti asumistukea saava joutuu hakemaan myös toimeentulotukea koska asumiskustannukset ovat suuret.
- rdhrthff
Toimeentulotuki sanookin mihin hintaan asua. Tiesitkö tätä, luultavasti et. Noin se on vaan.
- Jessbox
Asumistuki on suora tuki VUOKRANANTAJALLE. Systeemi apinoitu suoraan Ruotsista ja siihen uppoaa jo 4 MRD verovaroja, siis enemmän kuin maataloustukeen. Tarkoitus on jakaa HYVÄ VELI VERKOSTON kautta verorahat. Kansan edustajat ovat tyhmiä elleivät tätä ymmärrä. Tai sitten mukana tässä verkostossa. Katso tapaus Kojamo !
- female77
mitäpä jos uusia pieniä vuokra-asuntoja vain tehtäisiin lisää. kun olisi enemmän /riittävästi tarjontaa asunnoissa niin ei vuokrat enää nousisi koko ajan.
ei asumistukea voida laskea, sillä edullisia asuntoja ei monillakaan paikkakunnilla ole, tai on todella vähän.- tyfjtyf
Ja sitä kalliimpaa ei sitten edes vuokrata kun ei sitä pystyis maksaa kuitenkaa . Eikös olekin mukavaa. Tästäkin vielä kehdataan vittuilla vaikka ei tolle miään voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä7410839Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13510232- 257981
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776424Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.425330- 714951
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1364253Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai184163Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas263877Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313534