Asunnon vuokraaja saa 100% tuoton sijoitukselleen verorahoista.
Vuokrat nousevat ja kansa maksaa kahdesti.
asumistuki on vuokraajan monopoli
8
502
Vastaukset
- Jokseenkinnäin
Asunnon vuokraaja saa kyllä pienituloisten kautta asunnoilleen maksajan Kelasta.
Asumistuki on siis rikkaampia hyödyttävä tuki koska vuokralainen maksaa helposti koko asunnon ylläpidon ja vuokrasta menevän veron jotka on laskettu mukaan vuokraan. Vuokra-asuminen tulee kalliiksi yhteiskunnalle koska vuokrat tulevat nousemaan.
Pienituloisille olisi parempi vaihtoehto saada ostettua omistusasunto kohtuullisilla kuukausilyhennyksillä koska vaikka omistusasuntoonkin saa asumistukea niin lainanlyhennysten ja muiden asumiskustannusten jälkeen asuminen voi tulla satoja euroja halvemmaksi koska toimeentulotukea ei välttämättä enää tarvitse hakea.
Omistusasunnon ylläpitoon tarvittavan rahan saamiseksi töihin menemiseenkin kuvittelisi olevan enemmän motivaatiota koska työstä saatu raha ei mene toisen taskuun asumisen ollessa suurimpia elämisen menoja vaan samalla voisi kartuttaa omaa omaisuutta.
Myös paikallinen kehittäminen voisi vilkastua kun ihmisillä olisi syy jäädä omalle paikkakunnalle ja pitää se elinvoimaisena.- drthrhddth
Valtio se takailee vaan näitäkin paska lainoja opintolainasta puhumattakaan, kuinkahan kauan.
- 09090990909009
Asumistuki korvaa vain 80% vuokrasta ja siinä on melko matala katto, joten sen vaikutus yleiseen vuokratasoon ei ole läheskään niin suuri kuin toimeentulotuen joka korvaa vuokrasta 100% ja sen maksimi on usein huomattavasti kohtuullista vuokratasoa korkeampi.
- Jokseenkinnäin
Tosin useasti asumistukea saava joutuu hakemaan myös toimeentulotukea koska asumiskustannukset ovat suuret.
- rdhrthff
Toimeentulotuki sanookin mihin hintaan asua. Tiesitkö tätä, luultavasti et. Noin se on vaan.
- Jessbox
Asumistuki on suora tuki VUOKRANANTAJALLE. Systeemi apinoitu suoraan Ruotsista ja siihen uppoaa jo 4 MRD verovaroja, siis enemmän kuin maataloustukeen. Tarkoitus on jakaa HYVÄ VELI VERKOSTON kautta verorahat. Kansan edustajat ovat tyhmiä elleivät tätä ymmärrä. Tai sitten mukana tässä verkostossa. Katso tapaus Kojamo !
- female77
mitäpä jos uusia pieniä vuokra-asuntoja vain tehtäisiin lisää. kun olisi enemmän /riittävästi tarjontaa asunnoissa niin ei vuokrat enää nousisi koko ajan.
ei asumistukea voida laskea, sillä edullisia asuntoja ei monillakaan paikkakunnilla ole, tai on todella vähän.- tyfjtyf
Ja sitä kalliimpaa ei sitten edes vuokrata kun ei sitä pystyis maksaa kuitenkaa . Eikös olekin mukavaa. Tästäkin vielä kehdataan vittuilla vaikka ei tolle miään voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 524538
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1494187- 673832
- 1253800
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans433625Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe773453- 983021
- 542875
- 252696
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142404