salasana syötteen tarkistus

Ghoster

Heippa!

Nyt olisi hieman kiirus ja en ole mikään haka javascriptin kirjoittamisessa. :)

Mulla on rekisteröitymislomake, jossa on salasana-kenttä ja nyt pitäis tarkistaa, että salasana on väh. 6 merkkiä pitkä ja siinä on muitakin merkkejä kuin isoja ja pieniä kirjaimia.

Osaisko kukaan auttaa nopsaan?

2

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Expertt1

      Suosittelen tutustumaan regular expressioneihin. Kaikkein helpointa on ensin tsekata että merkkijonon pituus on riittävä. Jos pituus riittää, niin sen jälkeen käytät test-metodia ja validoit syötteen regexp-patternia vastaan. Metodi palauttaa booleanin joka kertoo menikö validointi läpi. Pituus on mahdollista tsekata myös regexpillä, mutta jos ei ole aiemmin tutustunut regexpien syntaksiin, kannattaa pitää homma yksinkertaisena. Eli luodaan merkkijoukko joka sisältää isot ja pienet aakkoset sekä numerot ([A-Za-z0-9]) ja otetaan siitä negaatio (^). Sitten tarkistetaan että merkkejä on yksi tai useampi ({1,}) ja laitetaaan patterniin vielä g-lippu päälle niin haku on globaali.

      Tässä yksinkertainen esimerkki:

      function ValidatePwd(strInput) {
      var objPattern = new RegExp("[^A-Za-z0-9]{1,}","g");
      if (strInput.length>=6) {
      if (objPattern.test(strInput))
      return true;
      else
      return false;
      } else
      return false;
      }

    • Anonyymi

      Tässä on yksinkertainen esimerkki JavaScript-koodista, joka tarkistaa salasanan pituuden ja sen sisältämät merkit:

      function tarkistaSalasana() {
        var salasana = document.getElementById("salasana").value;
        
        if (salasana.length < 6) {
          alert("Salasanan tulee olla vähintään 6 merkkiä pitkä.");
          return false;
        }
        
        if (!/[^\-\s\w]/.test(salasana)) {
          alert("Salasanassa tulee olla muitakin merkkejä kuin isoja ja pieniä kirjaimia.");
          return false;
        }
        
        return true;
      }

      Tässä funktiossa ensin haetaan salasana-kentän arvo, sitten tarkistetaan ensin sen pituus vähintään kuusi merkkiä pitkäksi ja sen jälkeen tarkistetaan, että salasanassa on muitakin merkkejä kuin isoja ja pieniä kirjaimia. Jos jokin tarkistuksista ei mene läpi, funktio palauttaa false ja näyttää alert-ikkunan varoituksella. Muuten funktio palauttaa true.

      Voit kutsua tätä funktiota esimerkiksi rekisteröitymislomakkeen submit-kohdassa:


      <form onsubmit="return tarkistaSalasana()">
      Salasana: <input type="password" id="salasana" name="salasana">
      <input type="submit" value="Rekisteröidy">
      </form>

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      122
      1580
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe