Miten, milloin ja miksi kolmiyhteiseen Jumalaan uskovalle ihmiselle toinen ihminen voi sanoa, että "olet irti Kristuksen ruumiista"?
Kuulin tuon tuomion eräältä maallikkosaarnaajalta. Hän perusti tuomionsa siihen, että jos ei usko ihmisen asettamiin ehtoihin, niin silloin on irti Kristuksen ruumiista. Pitäisi olla kuuliainen isäin säännöille.
Voinko siis minä mielen- ja sielunrauhaisena jatkaa matkaani? Enkö kuljekaan enää Tiellä? Onko minun autuuteni sidoksissa ihmisen sääntöihin? Olen saanut armon päästä yhden ahtaan portin lävitse (usko Kristukseen, seurakunnan löytäminen), joten mielestäni nyt pitäisi mennä toisen ahtaan portin lävitse - ihmisen asettama portti, jolla ei ole perustetta Raamatussa.
Kuulin tuon tuomion eräältä maallikkosaarnaajalta. Hän perusti tuomionsa siihen, että jos ei usko ihmisen asettamiin ehtoihin, niin silloin on irti Kristuksen ruumiista. Pitäisi olla kuuliainen isäin säännöille.
Voinko siis minä mielen- ja sielunrauhaisena jatkaa matkaani? Enkö kuljekaan enää Tiellä? Onko minun autuuteni sidoksissa ihmisen sääntöihin? Olen saanut armon päästä yhden ahtaan portin lävitse (usko Kristukseen, seurakunnan löytäminen), joten mielestäni nyt pitäisi mennä toisen ahtaan portin lävitse - ihmisen asettama portti, jolla ei ole perustetta Raamatussa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ole rauhallisin mieli, onhan raamattukin ihmisen kirjoittama ja komitean kokoama, eikä sisällä sanaakaan miltään jumalalta.
Ihmisen luomuksia ovat kaikki esitetyt jumalat, joten odottele vain rauhallisin mielin ihan aikuisten oikean jumalan ilmoitusta. Ehkä se tulee vastoin kaikkea todennäköisyyttä.
Jaak.2:13 Biblia (1776). Sillä armoton tuomio pitää hänen päällensä tuleman, joka ei laupeutta tehnyt.....
Luuk.13:24 Biblia. Pyytäkäät ahtaasta portista mennä sisälle, sillä monta on, sanon minä teille, jotka pyytävät mennä sisälle, ja ei taida.
Aloittaja käsittänyt väärin saarnaajan sanat, kysele vielä!
Avaaja on varmasti käsittänyt ihan oikein puhujan sanat. Tällaista tuomitsemista ja hengellisen ylpeyden ylikorostumista se on ekslusiivisissa, eli muut pois sulkevissa seurakuntakäsityksissä.
Tuo kertoo suoraan millaisessa tilassa sanoja itse elää, hän on vanhurskauden itse ansaitsija hengellisesti sokea ihminen. Hän on joko unohtanut, tai ei ole koskaan tiennytkään, millä tavalla syntiset pelastuvat. Ap. t. 16:30 Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin?"
Ap. t. 16:31 Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi".
Mutta sitten tämä hyvä asia, sinua eivät sido tuollaiset ihmisten jakamat tuomiot ja ihmisten keksimät säännöt ja rajat. Jeesus Kristus Jumalan Pooika Vapahtaja on hän KENESSÄ meillä on pelastus. Yksin armosta yksin uskosta yksin Kristuksen tähden.
Eipä ole minkäänlaista historiallista näyttöä jeesushahmon syntymästä, elämästä eikä kuolemasta saati että hän olisi jonkin jumalolennnon äpärälapsi raiskauksen tuloksena.
Oet turhaan ja mahdollisesti omaksi sekä läheisten vahingoksi turvannut epäjumalaan, kultaiseen jeesusvasikkaan. Nyt ainoa toivosi on, ettei oikeaa jumalaa ole olemassa.
Usko_Jeesukseen
11.5.2018 19:55
UUSI
Avaaja on varmasti käsittänyt ihan oikein KIRKON JA ESIKOISTENKIN puhujan sanat, SIITÄ MITEN HE TUOMITSEVAT KIRKKOA KUMARTAMATTOMAT KRISTUSRUUMIISTA EROTETUIKSI. Tällaista tuomitsemista ja hengellisen ylpeyden ylikorostumista se on ekslusiivisissa, eli muut pois sulkevissa seurakuntakäsityksissä.
Tuo kertoo suoraan millaisessa tilassa sanoja itse JA KURKKI elää, hän on vanhurskauden itse ansaitsija hengellisesti sokea ihminen. Hän on joko unohtanut, tai ei ole koskaan tiennytkään, millä tavalla syntiset pelastuvat. Ap. t. 16:30 Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin?"
Ap. t. 16:31 Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi".
Mutta sitten tämä hyvä asia, sinua eivät sido tuollaiset ihmisten jakamat tuomiot ja ihmisten keksimät säännöt ja rajat. Jeesus Kristus Jumalan Pooika Vapahtaja on hän KENESSÄ meillä on pelastus. Yksin armosta yksin uskosta yksin Kristuksen tähden.
Kirkkoa ei kukaan kumarra, tuo on täysin valhetta. Evankelisluterilainen kirkko ei edellytä keneltäkään kirkon tai sen työntekijöiden kumartamista. Sen sijaan henkilö joka ei kunnoita kirkon järjestystä ja lakeja vaan toimii avoimesti näitä vastaan, silloin hän EI VOI KUULUA evankelisluterilaiseen kirkkoon. Sakraaliyhteys määrittelee, esikoislestadiolaiset ry on separatistiliikkeenä sanoutunut irti sakraaliyhteydestä Suomen ev.lut. kirkkoon ja ottanut itsenäisen vapaakirkon tavoin käyttöön omat sakramantit.
Sikäli kun tiedän, ihan kaikki esikoislestadiolaiset eivät ilmerisesti osallistu vapaakirkon ehtoollistilaisuuksiin, eivätkä hyväksy vapaakirkon kastetoimituksia ja kohfirmasatioita, heillä on oikeus olla evankelisluterilaisen kirkon jäseniä. Muilla ei tätä oikeutta ole, koska heillä ei vapaakirkkoisina ole sakraaliyhteyttä ev.lut. kirkon kanssa.
Kirkossa ei olla kanssasi samaa mieltä.
Kirkon jäsenenä voi olla alkoholisti joka nauttii kiroten ehtoollisessa.
Annat valheellista tietoa kirkosta.
Alkoholisti on sinun mielestäsi syntinen, sinä putipuhdas tekopyhä saastainen perkele.
Kyllähän kirkkoa pitää kumartaa;
”Pois siis kaikki ne profeetat, jotka sanovat Kristuksen kansalle: rauha, rauha, eikä ole mitään rauhaa.
Mutta menestykööt kaikki ne profeetat, jotka sanovat Kristuksen kansalle; risti, risti, eikä ole mitään ristiä.”
Eikö niin?
Kristus on kirkkonsa Herra, siellä ei muita kumarreta, eikä kiitellä.
Jatkat valehtelua evankelisluterilaidesta kirkosta, korostaaksesi omaa vanhurskauttasi. Äärimmäisen häpeällinen teko.
Sinun oma vanhurskautesi on kuin saastainen vaate. Miksi Kristuksen lahjavanhurskaus ei lelpaa sinulle, vaikka hän sinulle rakkaudessaan sitä sinulle tarjoaa. Loppuisi nuo panettelut va valehtelut Jeesuksen verellä Jumalan omiksi lunastetuista.
Jos olet uudestisyntynyt Jumalan lapsi, älä anna maallikkosaarnaajan pilata uskoasi Jeesukseen.Maalikkosaarnaajan tulee mennä tarkastamaan Raamattusta mitä ja miten siellä on kirjoitettu.Lue Raamatusta Matteuksen 23 luku ja aloita jakeista 13-ja voit lukea luvun loppuun, jos haluat. Mutta siinä Jeesus varoittaa kirjanoppineista ja fariseuksista, ja tämä maalikkosaarnaaja taitaa olla juuri sellainen. Ja sanoohan Paavalikin ja Johannes, Apostolien teot 4:19-20 näin, "Päättäkää itse, onko Jumalan edessä oikein kuulla ennemmin teitä, kuin Jumalaa.Me - ( en minäkään ) voi olla puhumatta siitä, mitä olemme nähneet ja kuulleet." Nosta nokka pois porosta, ja kiitä Jeesusta pelastuksesta, ja älä anna ajatustakaan tuolle maallikkosaarnaajalle! Lue Raamattua ja iloitse siitä, että Jeesus on sinut pelastanut.Kelpaat juuri sellaisena kuin olet Hänelle. Siunausta elämääsi, ja säilytä uskosi Kuninkaasi Jeesukseen Kristukseen , ja hyvin sinun käy.
”Jos ei usko ihmisen asettamiin ehtoihin...”, yksikään sananpalvelijoistamme ei puhu tällaisia!
Kyllä heiltä ehtoja tulee, Raamatun tekstejä sopivasti lainaillen ja tulkiten.