Typerä kysymys

sivusta seuranneelta

Eli selväksi on tullut, että ette "saa" meikata ja värjätä hiuksia jne.. Mutta miten on kosmetologilla käynnin laita? Meinaan ihon puhdistusta- ja hoitoa, manikyyria, jalkahoitoa jne.? Entäs kampaajalla? Kun monilla on kuitenkin pitkän hiukset.

8

830

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A. Acimlainen

      Lihallista uskoa edustaville. :(

    • sitä nyt hoitaa itteensä, höh?

      Mä olen käyny kampaajalla viimeksi reilu vuosi sitten, jos en väärin muista. Leikkautin hiuksia.

      Kosmetologilla kävin puhdistuttamassa ihoa tms joskus vuonna about 2000. Sitä ennen ehkä vuonna 1994. Kaksi kertaa olen käynyt kosmetologilla. Pitäsköhän taas kohta käydä. Pientä piristystä uskovaisen elämään. Mutta se on aika kallista, siksi saattaa sellaiset hoidot unohtaakin...

    • joku(vl)

      niin kuin ilolla voi tehdä. Ei meikkaus, eikä hiusten värjäyskään ole itsessään synti, vaan ne ovat eräänlaiset rajat, joissa haluamme olla...vaan tämä on täysin vapaaehtoista.
      Aivan hyvin tämä raja voisi olla kosmetologille menemisessäkin, vaan ne rajat ovat aikojen saatossa muodostuneet tällaiseksi. Niiden rajojen on tarkoitus palvella meitä, eikä meidän rajoja. Ja kun nämä ovat jotenkin onnistuneet tehtävässään, niin eikö meidän kannata vieläkin näissä pysyä...ja toisaalta uusien rajojen asettaminen voi olla monesti vaikeaa.

      Vaan muista se, ettei mitkään näistä ole synti, vaan sen takia niitä vältämme, että ne ovat niin vieressä syntiä.
      Mutta voit langeta aivan samaan syntiin meikatessasi, kuin laittamalla housut jalkaan.

      • ja pahasti..

        Siis mihin syntiin voi langeta vaikka housuja laittaessa?


    • Ma-ria

      Vanhoillislestadiolaisuuden syntyaikoihin naisten meikkaaminen oli aiankin maaseudulla yleisesti paheksuttua. Kasvojaan "maalasivat" vain ilotytöt, tunnetuin tarkoitusperin. Minun käsittääkseni veeällien meikkaamattomuus juontaa tuolta.

      Koska ajattelemme, että usko ei muutu, on sellaisenaan jäänyt elämään myös koko joukko tapakulttuuriin liittyviä yksityiskohtia, ikään kuin osana uskoa. Maailman muuttuessa ympärillämme, osa niistä on menettänyt alkuperäisen funktionsa ja jäänyt elämään vailla varsinaista sisältöä, pelkkänä tapana. Pitäisin meikkaamattomuutta juuri tuollaisena tapana.

      Sellaisten perustelemisessa uskottavasti synniksi mene helposti kieli solmuun :)

      Nykyisin ainakin työelämässä mukana olevan naisen huoliteltuun ulkoasuun kuuluu itsestäänselvästi siisti ehostus. Ja jokainen voi sen omin silmin havaita; eipä ole kevyt meikki keski-ikäiselle naiselle lainkaan pahaksi. Ainakaan meille vaaleanpunaisille ja täplikkäille, silmäripsettömille ja kulmakarvattomille suomalaisille.

      Työpaikkahaastattelussa täysin "luonnontilassa" oleva keski-ikäinen nainen näyttää homssuiselta.

      Tämän lisäksi oma lukunsa ovat minusta ne erityistilanteet, jossa saunapuhtaus näyttää lähinnä tilannetajun ja tapojen puutteelta. Esimerkiksi presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotolle voisi yhtä hyvin mennä paljain jaloin, kuin ilman juhlapukeutumiseen liittyvää siistiä ehostusta.

      Ja lopuksi, tarve koristautumiseen on hyvin syvällä naisellisuuden ytimessä, kulttuurista riippumatta. Minusta sekään ei ole mikään vähäpätöinen seikka.

      • asiallinen

        ja fiksu vastaus. Juuri tälläisiä kaipaa. Tuntuu, että olet ymmärtänyt syvällisesti sen, miksi jotakin ei pidetä hyväksyttävänä. Ei voi suoraan sanoa, että jos on hieman ehostanut, niin eläisi synnissä tms. Fakta on, että jotkut vanhoilliset pitävät automaattisesti syntinä esim. meikkausta, mutta samaan aikaan ottavat permanentteja ja koristavat itsensä muotivaatteisiin. Eli he eivät ole ymmärtäneet ollenkaan koko jutun "ideaa", vaan ikäänkuin kieltävät "säännön" ja noudattavat sitä vain ulkokullatusti.


      • sana...
        asiallinen kirjoitti:

        ja fiksu vastaus. Juuri tälläisiä kaipaa. Tuntuu, että olet ymmärtänyt syvällisesti sen, miksi jotakin ei pidetä hyväksyttävänä. Ei voi suoraan sanoa, että jos on hieman ehostanut, niin eläisi synnissä tms. Fakta on, että jotkut vanhoilliset pitävät automaattisesti syntinä esim. meikkausta, mutta samaan aikaan ottavat permanentteja ja koristavat itsensä muotivaatteisiin. Eli he eivät ole ymmärtäneet ollenkaan koko jutun "ideaa", vaan ikäänkuin kieltävät "säännön" ja noudattavat sitä vain ulkokullatusti.

        tuli joukkoon. Eli "kieltävät säännön" lukee väärin, siinä pitäisi lukea, että KIERTÄVÄT säännön.


      • Ma-ria
        asiallinen kirjoitti:

        ja fiksu vastaus. Juuri tälläisiä kaipaa. Tuntuu, että olet ymmärtänyt syvällisesti sen, miksi jotakin ei pidetä hyväksyttävänä. Ei voi suoraan sanoa, että jos on hieman ehostanut, niin eläisi synnissä tms. Fakta on, että jotkut vanhoilliset pitävät automaattisesti syntinä esim. meikkausta, mutta samaan aikaan ottavat permanentteja ja koristavat itsensä muotivaatteisiin. Eli he eivät ole ymmärtäneet ollenkaan koko jutun "ideaa", vaan ikäänkuin kieltävät "säännön" ja noudattavat sitä vain ulkokullatusti.

        Olen samaa mieltä.

        Näitä meidän ulkoiseen elämäntapaan liittyviä yksityiskohtia, vl-"syntejä" on minusta liian kirjava kokoelma. Ja käytännössä asian ongelmallisuuden huomaa mm. siinä, että monet alkavat pitää niitä oikeasti uskon kannalta oleellisina, jopa keskeisinä.

        Toisaalta, onhan uskoakin suojelevia, kartettavia asioita, jotka kuitenkaan vielä itsessään eivät ole syntejä. Mutta se, mitä kaikkea niihin vanhoillislestadiolaisuudessa on liitetty ja se ehdottomuus, millä moniin niistä on suhtauduttu, on synnyttänyt minusta liikkeen kannalta kenties kohtalokkaan painopisteen vääristymän.

        Se, miten näihin asioihin tulevaisuudessa suhtaudutaan, on minusta vanhoillislestadiolaisuuden kannalta ratkaisevan tärkeä kysymys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      712
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    15. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      425
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. 19
      394
    19. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      390
    20. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      63
      385
    Aihe