sähkön siirto

gr8r

Vaihtamalla Heleniin sähkölasku pienenee puolella sähkön kulutuksen osalta. Siirtoa ei voi kilpailuttaa. Miten on mahdollista, että siirtohinta on 400e kahdelta kuukaudelta Paneliankoskem voima. Eihän se ollut kuin muutama kymppi vielä pari vuotta sitten.

2

330

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onpassenoussut

      Helen on vuosia ollut edullisimmasta päästä sähköntoimittajia, mutta jos pystyt puolittamaan laskusi energiamaksun osalta yhtiötä vaihtamalla, on nykyisen yhtiösi hinnoittelu kyllä hämmentävän korkea. Mutta laskuistasihan sen hinnan näet, niin energiahinnan kuin siirtohinnankin, näet ne sekä per kWh että kokonaishintana ja näet mistä määrästä sinua laskutetaan! Siis mistä määrästä on tuo 400 E/ 2 kk siirtohinta, katso sitä laskuasi. Ota sitten myös, jos mahdollista, lasku sieltä parin vuoden takaa ja vertaa, samat tiedot löytyvät sieltä. Näet siis onko kulutuksesi olennaisesti kasvanut tai onko se siirtohinta väittämälläsi tavalla 20- kertaistunut!

    • Näin mökkiläisenä olen suosinut Paneliankosken Voimaa kilpailumatta. Laittaa kuitenkin miettimään, olisiko firmaa, jolla siirtohinnat eivät olisi lähteneet käsistä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      145
      6318
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      58
      4422
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2958
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2917
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1895
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1554
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1496
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1475
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      32
      1290
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1191
    Aihe