Muuttuivatko naiset vuonna 1970?

Yritin etsiä vastauksena aborttilakimuutosta koskeviin keskusteluihin tekemääni aloitusta, mutta sekin on näköjään kaikessa hiljaisuudessa poistettu.

Toin esiin kysymyksen jälleen kerran abortinvastustajien erikoisen tavan käsitellä tietoa.
Täällä kirjoittelee ehkäisyä ja abortteja sekä naisten seksiä vastustava, vuodesta 2007 saakka samaa sisältöä spämmännyt henkilö joka on vakaasti sitä mieltä että nykyinen aborttilaki joko on

1) itsekäs mukavuusabortti tai
2) rakenteellisesti pakotettu ratkaisu

Sama henkilö väittää toisessa ketjussa, että rikollisten aborttien määrä on ennen vuoden 1970 aborttilakia jostain tuntemattomasta syystä vääristelty tai yliarvioitu, vaikka ajan kriminologit ja naistentauteja ja tulehduksellisia keskenmenoja hoitaneet lääkärit ja tutkijat pitävät arvioita pikemminkin varovaisina todellisten lukujen oltua paljon suurempia, koska suurin osa laittomista aborteista kotona ja sikiönlähdettäjillä tietenkin onnistui, eivätkä ne vaatineet sairaalahoitoa.

Keskityn tähän väittämään:

"Lisäksi oik yo saattaa elämänkokemuksen karttuessa oivaltaa etteivät Suomen naiset aikaisemminkaan keskimäärin olleet jopa moninkertaisia uusintarikollisia ja lapsen teolaajia kuten aborttiuskonnon papit saarnaavat. "

Jokin siis muuttui päivämäärällä 1.6. 1970, kun ehkäisykieltoasiamies pitää tätä ennen Suomen naisia puhtaina pulmusina, jotka eivät voineet mitenkään syyllistyä niin itsekkääseen kuin mukavuusaborttiin, eikä rakennekaan siihen pakottanut. Sitten tulee aborttilaki voimaan, jolloin Suomen naiset muuttuivat mukavuudenhaluisiksi ja heidät jopa pakotettiin aborttiin. Toukokuussa 1970 eivät naiset olleet mukavuudenhaluisia, mutta kesäkuussa olivat?

Miksi naiset olivat hyviksiä ennen, ja nyt pahiksia? Abortin syyt on pääosin ihan samoja, kuin ennenkin. Eli aborttiin on turvauduttu, kun ehkäisyä ei ole ollut tai se on pettänyt. Naiset ei ole ennenkään olleet sen halukkaampia saamaan lapsia kuin nykyäänkään, mutta keinot, valinnanmahdollisuudet ja asenteet on muuttuneet paljonkin. Nykyään naiset saavat sentään päättää omasta kehostaan, kun ennen häneltä ei edes kysytty asiasta. Mies sai raiskata avioliitossa, pappi siunasi alistamisen, lääkäri päätti ettei lapsiluku ole täynnä.

Entä rakenne? Jos rakenne pakottaa nyt naistet aborttiin, miten rakenne pakotti naisia ennen vuoden 1970 aborttilakia?

2

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiat.asiana

      Lienee täysin turhaa etsiä logiikkaa näiden sankareiden jutuista. Minä ainakin olen luopunut toivosta jo ajat sitten.

      • Näitä epäloogisuuksia ja irrationaalista ajattelua on paljon helpompi löytää, ei tarvitse etsiä edes. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      143
      6092
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      184
      3744
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      29
      2693
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      469
      2674
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2335
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      184
      1978
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      129
      1479
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1284
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1274
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1056
    Aihe