Muuttuivatko naiset vuonna 1970?

Yritin etsiä vastauksena aborttilakimuutosta koskeviin keskusteluihin tekemääni aloitusta, mutta sekin on näköjään kaikessa hiljaisuudessa poistettu.

Toin esiin kysymyksen jälleen kerran abortinvastustajien erikoisen tavan käsitellä tietoa.
Täällä kirjoittelee ehkäisyä ja abortteja sekä naisten seksiä vastustava, vuodesta 2007 saakka samaa sisältöä spämmännyt henkilö joka on vakaasti sitä mieltä että nykyinen aborttilaki joko on

1) itsekäs mukavuusabortti tai
2) rakenteellisesti pakotettu ratkaisu

Sama henkilö väittää toisessa ketjussa, että rikollisten aborttien määrä on ennen vuoden 1970 aborttilakia jostain tuntemattomasta syystä vääristelty tai yliarvioitu, vaikka ajan kriminologit ja naistentauteja ja tulehduksellisia keskenmenoja hoitaneet lääkärit ja tutkijat pitävät arvioita pikemminkin varovaisina todellisten lukujen oltua paljon suurempia, koska suurin osa laittomista aborteista kotona ja sikiönlähdettäjillä tietenkin onnistui, eivätkä ne vaatineet sairaalahoitoa.

Keskityn tähän väittämään:

"Lisäksi oik yo saattaa elämänkokemuksen karttuessa oivaltaa etteivät Suomen naiset aikaisemminkaan keskimäärin olleet jopa moninkertaisia uusintarikollisia ja lapsen teolaajia kuten aborttiuskonnon papit saarnaavat. "

Jokin siis muuttui päivämäärällä 1.6. 1970, kun ehkäisykieltoasiamies pitää tätä ennen Suomen naisia puhtaina pulmusina, jotka eivät voineet mitenkään syyllistyä niin itsekkääseen kuin mukavuusaborttiin, eikä rakennekaan siihen pakottanut. Sitten tulee aborttilaki voimaan, jolloin Suomen naiset muuttuivat mukavuudenhaluisiksi ja heidät jopa pakotettiin aborttiin. Toukokuussa 1970 eivät naiset olleet mukavuudenhaluisia, mutta kesäkuussa olivat?

Miksi naiset olivat hyviksiä ennen, ja nyt pahiksia? Abortin syyt on pääosin ihan samoja, kuin ennenkin. Eli aborttiin on turvauduttu, kun ehkäisyä ei ole ollut tai se on pettänyt. Naiset ei ole ennenkään olleet sen halukkaampia saamaan lapsia kuin nykyäänkään, mutta keinot, valinnanmahdollisuudet ja asenteet on muuttuneet paljonkin. Nykyään naiset saavat sentään päättää omasta kehostaan, kun ennen häneltä ei edes kysytty asiasta. Mies sai raiskata avioliitossa, pappi siunasi alistamisen, lääkäri päätti ettei lapsiluku ole täynnä.

Entä rakenne? Jos rakenne pakottaa nyt naistet aborttiin, miten rakenne pakotti naisia ennen vuoden 1970 aborttilakia?

2

286

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiat.asiana

      Lienee täysin turhaa etsiä logiikkaa näiden sankareiden jutuista. Minä ainakin olen luopunut toivosta jo ajat sitten.

      • Näitä epäloogisuuksia ja irrationaalista ajattelua on paljon helpompi löytää, ei tarvitse etsiä edes. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      202
      2142
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1429
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1071
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      917
    5. 58
      908
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      831
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      823
    8. 93
      787
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      109
      697
    Aihe