Hyötykasvien lannoitus?

herneenverso

Kokeilin viime vuonna Substralin luomulannoitetta syötäville kasveilleni mutta multa alkoi haista lannoitteesta aivan kauhealta. Mikähän olisi paras lannoite esim. yrteille ja salaateille? En ymmärrä miten hyötykasveille tarkoitettu lannoite voi olla niin pahanhajuista ettei pysty edes ajattelemaan kasvien syömistä.

4

612

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lantahaiseeaina

      Mitä muuta kuvittelet luomulannoitteen olevan, kuin pahanhajuista?? Luomulannoite on yleensä jo nimensä mukaan jotain lantaa, jonkun eläimen lantaa tai virtsaa. Siis, hevosen, kanan, lehmän tai sian PASKAA! Voit yhtä hyvin itse ulostaa tai virtsata niille syötäville kasveillesi ne lannoitteet, jos haluat luomua.

      Itse käytän kemiallisia lannoitteita puutarhakasveille, joita syön itse. Ne on puhtaita ja tutkittuja, joiden raskasmetallipitoisuudet on vähäiset, enkä saa vihanneksiini mitään ylimääräisiä kolibakteereja tai toksiineja. En usko lainkaan luomuun, tai siis uskon, jos itse pääsen siihen vaikuttamaan. Mistään en ole vielä löytänyt tieteellistä näyttöä luomun paremmuudesta.
      https://www.tekniikkatalous.fi/puheenvuorot/2010-06-28/Luomun-paremmuus-on-uskon-asia-3295599.html

      https://www.aamulehti.fi/kotimaa/tutkijat-ihmettelevat-miksi-kouluihin-halutaan-luomua-kallista-terveellisyytta-ei-todistettu-24246136/

    • omatlannat
    • Miten paprikan lannoite ? Käykö Substral-Orkidea ? Myyjä kun sen myi...Sisältää typpeä,kaliumia ja fosforia.... Kerääntyykö syötävään hedelmään eli uskaltaako syödä...? Käykö Orkidea-lannoite paprikalle ?

      • onseturvallista

        Virtsa soveltuu paprikalle hyvin lannoitteeksi 1:20 veteen sekoitettuna. Jotkut kasvattavat ihan käymälälannoitteellakin. Makkipaska tosin antaa helposti makua esim. porkkanoihin. Paprikoista ei kokemusta makkipaskalla lannoittamisesta. Omat paprikat olen kasvattanut normaalilla kloorivapaalla perunanlannoitteella taikka puutarhan kevät lannoitteella.

        Siis mitä jäämiä pelkäät??? Ei ole tieteellisesti pystytty osoittamaan luomun ja tavanomaisesti kasvatetun tuotteen eroa. Jos jotain eroa, niin luomun tappioksi, kun kasvitaudit vaivaavat helposti luomussa.

        https://www.substral.fi/tuotteet/huonekasveille/orkidearavinne

        Tuossa ostamassasi Substral Vita-Plus lannoitteessa on ihan hyvin paprikalle ravinteet, typpeä ei ole liikaa, fosforia voisi olla hieman enempi, kalia (solukonrakentaja) on lähes tarpeeksi. Siinä on mielestäni kaikki paprikalle tarpeellinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      142
      2272
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      947
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      154
      940
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      903
    5. 64
      891
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      889
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      868
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe