En ota kantaa Esikoiset ry : n yleisesti mutta kaksi tuntemaani perhettä jotka katkaisivat siteensä esikoislestadiolaisiin ja siirtyivät esikoiset ry :n ovat muuttuneet kyllä niin paljon ja heidän puheet ovat voimakkaan vihamielisiä ja tuomitsevia esikoislestadiolaisia kohtaan että heistä ei voi muuta sanoa kuin että : Voi kuinka pahasti on sielunvihollinen päässyt heitä pettämään ja mielet sekoittamaan. Surullista ,surullista.
Erkaantuminen elävästä uskosta.
Keskipäivänhelle
301378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Jospa he ovat avanneet silmänsä näkemään ja korvansa kuulemaan, huomanneet omanvanhurskauden perkeleen sokeissa ja kuuroissa jotka ovat tuntevinaan heidän hätähuutonsa olevan lähtöisin sielunvihollisesta.
Ottamatta kantaa sinuun elävä usko Kristukseen ei ole sidottu minkään nimisiin joukkioihin.
Miksi sinä kuitenkin kuulut johonkin joukkoon?
En kuulu, silloinhan olisin eriseuraa.
Kuulun vain ihmiskuntaan mutta sinä aivan varmasti johonkin eriseuraan kuulut?
Hyvää äitienpäivää!
Mahtaa pian olla homoillakin oma päivänsä,en ihmettelis. LLL kyllä saarnaa että maailman lapsilla on monta juhlapäivää.
Tuttua on, kokemuksena vähän ylenkatsetta, jopa sääliä!
On jännää, miksi esikoislestadiolaisuudessa alkoi julma viha kytemään meitä kohtaan, jotka emme heidän vapaakirkkonsa jäsenyyttä tarvitse, emmekä hyväksy evankelisluterilaisen kirkon herätysliikkeen laitonta muuttamista vapaakirkoksi.
Oman herätysliikkeen jäsenten haukkuminen ja panettelu hiiriksi ja rotiksi alkoi Ruotsin miesten siunauksella, heidän noustuaan valtaan 1990 luvulla.
×evankelisluterilaisen kirkon herätysliikkeen laitonta muuttamista vapaakirkoksi. ×
Ei kirkolla ole herätysliikettä.
Herätysliikkeet herättelevät kirkkoa.
Tuommoinen on kuitenkin tilanne.
https://evl.fi/tietoa-kirkosta/kirkko-ja-yhteiskunta/heratysliikkeet-ja-jarjestot
Parin miehen vallanhalu ja uskonnollinen psykoosi hajottivat kristillisyyden Suomessa. Jo aikaisemmin heidän pahanpaimenen työnsä tulokset näkyivät sekä Norjassa että Ruotsissa heidän omassa seurakunnassaan uskovaisten kaikkoamisena pois omanvanhurskauden opin kuuntelusta
Voiko näille väärille opettajille vielä löytyä armoa, että huomaisivat omat hirmutekonsa elävälle kristillisyydelle?
Entä mitä sitten tehdään Suomessa? Miten toimivat nämä omaa etua tavoittelevat perässäjuoksijat?
Mitä tehdään niille ominkäsin kastetuille viattomille pikkulapsille, jotka on tietämättään vedetty mukaan tähän s.nalliseen valtapeliin?
Entä rippikoululaisille?
onko nämä kaksi teuvalta ja toinen heinolasta
(Mitä tehdään niille ominkäsin kastetuille viattomille pikkulapsille, jotka on tietämättään vedetty mukaan tähän s.nalliseen valtapeliin?
Entä rippikoululaisille?)
Kirkon papin kädet ei ole omat?
Vain me kirkkoLaisuus
HYVÄÄ YÖTÄ PIMEYTEEN
Sääliksi käy lahkolaisuuteen kastettuja viattomia lapsia. He jäivät pelinappuloiksi omavanhurkaiden johtajien valtapeliin. Rukoillaan että Jumala johdattaa heidät kasvettuaan raittiiseen ja ihmisopista vapaaseen ymmärrykseen ja elävän Jumalan sanan kuuloon.
Toinen Tampereelta, toinen Mikkelistä
Ei tarvitse kauaakaan lukea näitä palstoja kun törmää vihamielisiin puheisiin puolin ja toisin. Kitarrahenkilökin kirjoittaa suuressa viisaudessaan vähän väliä; " hönöt lähtivät sikoja paimentamaan". Ei kovinkaan mieltä ylentävää luettavaa.
Tuo viha pulpahti pintaan esikoislestadiolaisuudessa kun kävi selväksi, että me evankelisluterilaiset jäämme kirkkoon, pidämme sakraaliyhteyden kunnossa emmekä hyväksy herätysliikkeen muuttamista itsenäiseksi vapaakirkoksi. Laillinen äänestys asiasta estettiin Helsingissä "hengellinen hallitus"- pelleylyn avulla. Liikkeessä on joku satraapeista koostuva konklaavi joka ei noudata maamme lakeja, ei luterilaisen kirkon lakeja eikä kirkkojärjestystä, vaan ryhtyy separatistiksi muka kirkon sisällä. No se ei tietenään onnistunut, eihä suomalaisia yhdistyksiä jellivaaralaiset hurrit määrää, Suomessa on lait jota suomalset ovat velvollisia noudattamaan.
Kun näin toimitaan omavaltaisesti, kuulematta Suomen lakia ja yli 1000 aikuista seurakuntalaista, on lopputulos selvä. Tämän kertoi jo Bror Erkstam Jellivaarassa SEppo Parviaiselle vuonna 1992, jos näin toimitte se tietää hajaannusta. Omin korvin kuullut kertoi tästä. Hajaannus on siis tiedetty jo etukäteen ja sen aikaansaamiseksi on toimittu määrätietoisesti, muutaman suomalaisen saarnamiehen johdolla. Aika näyttää miten tällaisella asenteella toimivien henkilöiden johtaman liikkeen lopulta käy. Seurakunta on se elin, jota saarnaajat tottelevat, ei päinvastoin.
Syykin on selvä, valtaansa tykästyneet johtajat pelkäsivät menettävänsä paavillisen kaikkitietävän ja kaikesta määräävän asemansa liikkeessä.
Nyt asia on kunnossa, ne jotka eivät halua seurata tällaisia johtajia tyhjänpäiväisten keksittyjen määräysten ja ihmisoppien valtakuntaan, heille on hengellinen koti, jossa on evankeliumin tuoma vapaus. Jeesus on Herra!
Olette te aika hörhöjä! Nauraisin, jos en tietäisi, että olette tosissanne toisianne tuomitsemassa! Heh heh kuitenkin...
Lahkot ovat jo pystyynkuolleita. Turha puhua elävästä uskosta. Mutta eipä paljon vaihtamalla parane. Vapauta itsesi ja läheisesi uskonnon ikeestä.
Mikäli asia olisi hoidettu maamme lakien mukaisesti. Esikoislestadiolaiset ry:n jäsenet olisivat saaneet äänestää lain edellyttämällä tavalla muutetaanko herätysliike itsenäiseksi kirkoksi sakramantteineen ja niitä toimittavinew papistoineen, niin sia olisi ollut ok. Nimittäin jos puoltoääniä olisi tullut lain edellyttämä 3/4. Sitten jäsenistö olisi eronnut Suomen ev.lut kirkosta ja rekisteröitynyt vapaakirkon jäseniksi, silloin ei kenelläkään olisi ollut noka koputtamista.
Mutta kun muutama itsevaltainen mies, tekeytyen "hengelliseksi hallitukseksi", ryöstää hengellisen kodin kiinteinen omaisuuksineen itselleen yli tuhannelta äänioikeutetulta herätysliikkeen jäseneltä, - niin se on paitsi lain vastaista, myös barbaarista peliä, joka ei kuulu kristinuskoa tunnustavien tunnustukseen ollenkaan.
Tässä on siis lainvastaisesta toiminnasta kysymys. Laillisesti perustetussa vapaakirkossa voi jhto toimia ihan niin kin lystää, kunhan liikkeen säännöt laaditaan toimintatapaa vastaaviksi.
Evankelisluterilaisen kirkon jäsen ei ole oikeutettu kuulumaan SAMANAIKAISESTI sellaiseen vapaakirkkoon, jolla ei ole sakraaliyhteyttä evankelisluterilaisen kirkon kanssa. Tässä ei ole mitään epäselvää Suomen lakien mukaisesti toimivilla henkilöillä, eikä kirkkolain ja kirkkojärjestyksen mukaan toimivilla evankelisluterilaisen kirkon jäsenillä.
Näiden yhteisöjen ulkopuolisille henkilöille tämä asia ei kuulu millään tavalla. Heillä ei ole edellytyksiä minkäänlaisiin kommentteihin näissä asioissa.
Näihin liikkeisiin kuulumattomien pirullinen ilkeily, ylenkatseellinen ja pilkallinen sanailu, on jatkunut hyvin pitkään tämän asian tiimoilta. Miksi? Jos tuolla käyttäytymisellä on tarkoitus kertoa Kristuksen rakkaudesta teidän sydämissänne muita kristittyjä kohtaan, niin silloin ette tunne edes kristinuskon alkeita vielä.
《Evankelisluterilaisen kirkon jäsen ei ole oikeutettu kuulumaan SAMANAIKAISESTI sellaiseen vapaakirkkoon, jolla ei ole sakraaliyhteyttä evankelisluterilaisen kirkon kanssa. Tässä ei ole mitään epäselvää Suomen lakien mukaisesti toimivilla henkilöillä, eikä kirkkolain ja kirkkojärjestyksen mukaan toimivilla evankelisluterilaisen kirkon jäsenillä. 》
Ihanko itse keksittyjä isäinsääntöjä sinulla?
Hurrien orjuudesta irroittatuminen ja Kristuksen täydelliseen vapauteen siirtyminen, sitäkö sinä orjaparka nimittelet elävästä uskosta erkaantumiseksi? Aikoihin on eletty, hommaa Raamattu ja ala tutustumaan kristinuskoon Raamatun pohjalta.
On se orjan osa ankara uskonnossa missä ei ole alkutekstin mukaista käännöstä käytössä siltä osin . Alkutekstin mukaan kuitenkin jos vapaaksi pääset niin voit iloita. Tämä lukee Bibliassa1776. Käännökset mitkä on virheellisesti käännetty saattaa neuvoa jäämään orjuuteen. Kehottasin on tarkistamaan. Jakeen kohta on 1kor.7:21
Tämä on hyvä huomio. Tässä mainitussa Raamatun kohdassa puhutaan ulkonaisesta orjuudesta eli yhteiskunnallisesta asemasta. Valitettavasti eri käännökset antavat eri ymmärryksen - jäädäkö orjuuteen tai päästä vapauteen. Kreikan kielinen Raamattu kertoo, että orjuudesta voi saada vapauden, jos siihen tulee mahdollisuus (meidän lienee vähän vaikea ymmärtää sitä aikakautta). Kaikkihan me tiedämme ja uskomme, että Kristuksessa ei kukaan ole orja, vaan kaikki lunastetut ovat vapaat. Myös aikansa orja oli vapaa Kristuksessa niinkuin sellainen uskon veli ja sisar, joka sai vapaana kansalaisena vaeltaa syntymälahjanaan.
Kristus on lunastanut meidät synnin orjuudesta, joka on paljon, paljon enemmän kuin joku rikkomus eli synti, jota me joudumme joka päivä ja joka hetki tekemään - turmelluksestamme johtuen. Synti on syvällä meissä, mutta Kristuksen armo on vielä syvemmallä.
Tuosta orjuudesta tulee mieleen ne uskovat, jotka ovat jonkun adiktion orjia, mutta päässeet Kristuksen anteeksiantamuksesta osalliseksi, mutta adiktio vaivaa vaellusta. Ovatko he vapaat, koska joutuvat vähän väliä himojensa valtaan? He ovat vapaat vaikka ovatkin nyt orjia, jos uskovat. Haluamme tietenkin rukoilla heidän puolestaan, että pääsisivät vapauteen adiktioistaan. Onhan meillä jokaisella on helmasyntimme, joihin joudumme vähän väliä, koska emme synnittömäksi tule. Sama Kristuksen sovintotyö meidät kaikki pelastaa - siihen haluamme uskoa - olemme orjia tai vapaita, mutta tulee vielä sellainen päivä, että me kaikki Kristukseen uskovat vapaudumme kaikista meitä painavista orjuuden ikeistä ja saamme ikuisen vapauden.
Gal. 5:1 Vapauteen Kristus vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako uudestaan sitoa itseänne orjuuden ikeeseen.
Ihmisen lihassa on syntiinlankeemuksen seurauksena halu ja tahto itse itsensä vanhurskauttamiseen. Voimakas halu elämänsä hallintaan.
Tähän ominaisuuteen orjuuttajan on helppo vedota, (olkoot orjuuttaja henkilön ulkopuolinen taho, kuten tutun yhdistyksen puhujat, paholainen, tai sitten ihminen orjuuttaa itsensä lankeemuksensa vian tähden).
On helppo vedota lankeemuksen vikaan, "sinun pitää elää paremmin", tehdä parannusta parannuksen jälkeen, se naula vetää ihan huomaamatta. Jokainen tällaista elämää muutaman vuosikymmenen elänyt, tietää ettei se mitään parannusta ole, joka johtaa maanantaina samaan tilaan, kun lauantaina oli. Samat syytökset soi taas, sama riittämättömyys hallitsee sydäntä ja mieltä kun lauantainakin.
*) Kristus antaa rauhan ja pelastusvarmuuden, kun me siehottamisen sijaan uskomme Kristukseen, henkilökohtaisena vapahtajanamme.
Jos joku vielä uskoo voivansa tahkota lihaansa jalommaksi ja paremmaksi, niin silloin kristinuskon perusasia on vielä hakusessa.
Tässä ei siis syytellä tai tuomita ketään, vaan ollaan tarjoamassa täydellistä vapautta, - Kristuksessa.
Mitä perfektionistisempi ihminen on, sen alttiimpi hän on lankeamaan erilaisille itseruoskinnan muodoille ja itsesyytöksille, peloille syyllisyydelle ja häpeälle. Keinona selviytyä hän koittaa elää aina vain kurinalaisempaa elämää, kun pitäisi etsiä Kristusta, syntien sovittajaa ja Vapahtajaa.
Mikä siinä on ongelmana nostaa kytkintä tuosta lutterin kirkosta?!
Oikeinko joku kuvittelee että itse Jumala taivaassa on asettanut luterilaisen kirkon tähän maahan, pakkoverottamaan jäseniään jotka on pakkoliitetty siihen heti tutista alaken vanhempien taikauskon ja pelon takia!?
Jeesus on ainut pelastaja eikä tarvitse avukseen ainuttakaan pappia ei lukkaria eikä hauturia, tämän näkee Sanasta jokainen lukutaitoinen varttitunnissa.
ongelma on suomalaisten taikauskoinen pelko ja täristys kirkkoa j apappeja kohtaan, eivätkä osaa mitään itse Raamatustaan etsiä ja sukulaisten pelossa jo kauhistuvat ajatustakin erota kirkosta huh huijaa!
Tämä hajaannus ja kaikki mitä siitä seurasi, ei ole kunniaksi kenellekään. Mitä siitä seuraa; esikoislestadiolaisen liikkeen tuho, alamäki. Viha ei ole Kristuksesta. Itsensä korottaminen ei myöskään. Suru sydämessä ja ihmetellen olen katsellut ja kuunnellut. Mistä tähän on tultu ja mihin mennään? siinäpä kysymys.
Väkisin yhdessäpitäminen pelotteluin ja uhkailuin vei jo siihen, että useampi sata henkilöä lahti esikoislestadiolaisista. KUn sitten pieni poltbyroo pakotti liikkeen maallikkopuhujat papin virkatehtäviä hoitamaan, - eli liike muuttui vapaakirkoksi vastoin laillista päätöstä, silloin ei jäänyt vaihtoehtoja. Tårkeimmät maallikkopuhujat, jotka eivät suostuneet papin virkatehtäviin, erotettiin.
Eli kyllä, Esiukoiset ry:n perustaminen oli todella monille siunaukseksi, ja tulee lisääntymään edelleen.
Salomon sananlaskut 8:22 Biblia 1776 Jeesus on aina ollut KR33/38 Jeesus on luotu ensimmäisenä -92 väännös Jeesus on luotu ensimmäisenä . Alkutekstin mukaan Jeesus on aina ollut. Miten Jumala ei olis aina ollut?
Joh. 1:1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
Joh. 1:2 Hän oli alussa Jumalan tykönä.
Joh. 1:3 Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
Joh. 1:4 Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus.
Joh. 1:5 Ja valkeus loistaa pimeydessä, ja pimeys ei sitä käsittänyt.
Joh. 1:9 Totinen valkeus, joka valistaa jokaisen ihmisen, oli tulossa maailmaan.
Joh. 1:10 Maailmassa hän oli, ja maailma on hänen kauttaan saanut syntynsä, ja maailma ei häntä tuntenut.
Joh. 1:11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
Joh. 1:12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,
Joh. 1:13 jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta.
*) Joh. 1:14 Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta.