Äidilleni avattiin eilen Elisan ADSL-yhteys, mutta en saanut sitä toimimaan seuraavasta syystä: Koneen verkkoyhteyksissä ei ole Lähiverkkoa määriteltynä, jonne asetukset voisi ohjeen mukaisesti kirjoittaa. Yritin luoda uutta yhteyttä tyyppiä 'Laajakaista', mutta asetukset olivat erilaiset kuin ohjeessa enkä saanut aikaiseksi toimivaa lopputulosta. Koneessa on käyttiksenä XP Home Edition.
Mistäköhän johtuu tuo Lähiverkon puuttuminen verkkoyhteyksistä, ja miten sen saa asennettua? Yritin katsoa XP:n asennuslevykkeeltä, mutta ei heti ainakaan käynyt silmään. Elisan tukeen jonotin 30min, sitten piti lähteä muihin harrastuksiin... Kiitos avusta!
Mistäköhän johtuu tuo Lähiverkon puuttuminen verkkoyhteyksistä, ja miten sen saa asennettua? Yritin katsoa XP:n asennuslevykkeeltä, mutta ei heti ainakaan käynyt silmään. Elisan tukeen jonotin 30min, sitten piti lähteä muihin harrastuksiin... Kiitos avusta!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun Elisan ADSL-nettiyhetys on avattu niin ei siinä tarvitse mitään lähiverkko tai muitakaan asetuksia muutella, koneesi hakee ne kaikki automaattisesti.
Varmista ensin jotta ADSL-yhteys on jo yhdistetty toimintaan,
laita ensiksi virta päälle siihen ADSL-modeemiin, avaa koneesi ja yhteys muodostuu automaattisesti.
Kiitos vastauksestasi. Yhteys ei kuitenkaan toiminut (soitin äiskälle, ja käskin kokeilla ohjeitasi:), ja mielestäni ongelma johtuu siitä, että koneessa on yhteysoletuksena tavallinen modeemi. Ymmärsin jostain täällä lukemastani vastauksesta, että kun asetuksen muuttaa kohtaan 'käytä aina lähiverkkoa', niin vanha modeemiyhteys ohitetaan, mutta tästä seuraa se ongelma, että jos ei ole lähiverkkoa määritelty niin miten tuon valinnan voi tehdä?
Ei sinne lähiverkkoon tarvii mitään laittaa tai ottaa erikseen käyttöön. Asenna vaan se modeemi ja XP:n pitäisi asetukset hakea automaattisesti. Modeemi sitten laittaa kuvakkeen vaan nimellä Lähiverkko vaikka ei semmoinen edes olisi käytössä. Itselläni semmoinen se on sillä nimellä varmaan, kun käytän ainoastaan ulkoista modeemia ilman verkkokorttia. Klikkaa hiiren oikealla kuvakkeeseen ja tarkista sen tila.
Jos sulla puhelin modeemiyhteys päällä ota se pois. Ohjauspaneeli>Verkko-ja Internet yhteydet>Internet asetukset>Yhteydet ja ruksi kohtaan älä koskaan muodosta yhteyttä puhelinverkon kautta.
Kävin taas tutkimassa tilannetta. Koneessa ei siis ole lähiverkkoa eikä ADSL-verkkopäätteen kanssa tullut mitään asennuslevykettä, ja tämä on kai ihan oikein, koska kone on suht uusi, ja verkkokaapelin pitäisi voida kytkeä suoraan Ethernet- korttiin? Vastauksesi kyllä auttoi, koska osasin mennä tutkailemaan tuota Ethernetiä tarkemmin, ja nyt minusta tuntuu, että toimimattomuuden syy on siinä ettei koneeseen ole määritelty ko. kortin ajureita. En löytänyt niitä myöskään XP-asennuslevykkeeltä. Seuraavaksi nettiin etsimään... Vinkkejä otetaan edelleen vastaan!
Verkkokortin tsekkaus:
Käynnistä-> Ohjauspaneeli-> Järjestelmä-> Laitteisto-> Laitehallinta->Verkkosovittimet->
Katso että ethernet kortti löytyy ja se toimii oikein. Mikäli verkkosovittimista löytyy tavallinen puhelinverkkomodeemi (56k), poista se käytöstä valitsemalla älä käytä tätä laitetta.
Lähiverkkoyhteyden muodostaminen:
Käynnistä-> Ohjauspaneeli-> Verkkoyhteydet->
Luo uusi internet yhteys-> Yhdistä Internetiin-> Manuaalinen asennus -> Luo yhteys joka on koko ajan päällä. Valmis.
Käynnistä-> Ohjauspaneeli-> Intenet asetukset->Yhteydet
Tsekkaa että Älä koskaan muodosta internetyhteyttä
puhelinverkon kautta on valittu.
Katkaise ADSL-modeemin virta hetkeksi ja käynnistä se uudelleen. Tarkista että tarvittavat valot palaa.
Niin... Ethernet-kortti ei toimi oikein, ohjaimia ei ole asennettu, selvisi... Nyt yritän selvittää mistä ajurit saan, en vielä tiedä kortin mallitietoja.
Olen hämmentynyt siitä, ettei käyttistä asennettaessa ole ajureita asennettu - miksi ihmeessä? Pitäiskö kysyä PC Superstoresta...?