Käväisin viikonloppuna Pohjois-Satakunnan pääkaupungissa Kankaanpäässä, ja näin siellä mielestäni erikoisen P-paikan. Paikalla oli p-kiekon käyttövelvollisuus ja aikarajoitus viisi minuuttia. Mitenkähän tuollaista valvotaan?
Pysäköinti
tättärääpippijuu
4132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valvotaan siten, ettei saa olla kello yli 5 minuttia kiekkoon merkittyä aikaa. Eli pistät seuraavaan puoli- tai tasatuntiseen. Pysäköit sitten 6-35 minuttia laillisesti.
Tuo kysymys valvonnasta oli lähinnä siksi, että muistelen jostain lukeneeni, että jos kunta ottaa p-kiekon alueellaan käyttöön, kuuluu sen valvonta kunnalliselle valvojalle, eikä sellaista K:päässä ole.
Ka yksityisen antamaa "parkkimaksua" ei tarvitse maksaa.
Jos kunta ottaa, kunta valvoo. Jos yksityinen ottaa, yksityinen valvoo. Jälkimmäisiä ei pidä maksaa, jos sattuu laskun saamaan.