Sijaiskärsijä...?

Kyyhkynen

Mieheni entinen petti ja jäi kiinni...se johti erooon.. mies ei siitä pettämisestä ym. omaisilleen ja tuttaville puhunut... ehkä joku oli kuullut jostain...?
Kun aika pian eron jälkeen tavattiin se heijastui minuun ja kesti tosi kauan saada luottamus tähän mieheen. Ei tuisi mieleenkään pettää ja uskon ettei hän aikaisemminkaan ole pettänyt ja nyttenkään ei petä. Täytyykin olla vähän edes mustasukkianen , mutta ei sairaalloinen...eihän muuten toisesta välittäisikään...
Vieläkin huomaan puheissa ym. hänen inhonsa ja vihansa ex.n kohtaan... jättää kyllä ikävät muistot... on ihoittavaa lasten takia tavata pakollisissa juhlissa jne.
En ymmärrä kaksoiselämää, mitä siitä saa...luulisi olevan omatunnontuskia..? Ennemmin sitten eroaa ja tekee mitä lystää, eipä ainakaan loukkaa toista ja muita osapuolisia! Kyllä kaikki nämä parisuhteesta heijastuu ja voidaan huonosti...elämme täällä vai kerran... Elä se onnellisesti!

1

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppiaikäkaikkikin

      Niin se pitää muistaa näissä suhteissa miten toimii. Jos entistä ei ole kunnolla hoitanut vaikuttaa se lasten kautta loppuelämän uusioperheeseen" se mitä antaa on muistettava että ne "entiset joko kostaa tai muutoin hankaloittaa uutta suhdetta. Jos ero tehty yhdessä ja sama näkemys on lapsillekin silloin hyvä olla. Mitä tosiaan saa kaksoiselämästä? Ei mitään hyvää koska aina loukkaa jotain jolla on elämään vaikuttava seuraus. Pettäjä on se jonka kannettava se kaikki niskassaan muodossa tai toisessa. Se mikä vaikuttaa parisuhteeseen on itse määriteltävä. Ja myös se kuinka opettaa omille lapsilleen. Petos on aina petos. Eikä sitä saa pyyhittyä pois ja vaikuttaa uuteen perheeseen. Kun alunperin on muistettava kun pettää saa sen näkymään tulevaisuudessa ja miten sen jaksaa ymmärtää on sekin jaksettava. Rehellisyyttä suhteissa opetan lapsilleni. Vaikka kuinka ikäviä asioita olisi. Kun kuulevat "kavereiltaan mitä ihmeellisimpiä juttuja perhe elämästä kysyvät minulta. Rehellisesti kerron miten se tapahtuu jne. En pettäjiä suojele enkä kaunistele niiden tekemisiä. Toivon että omat lapset oppivat tämän ja näkevät kuinka ongelmia on "uusio perheissä"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3734
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3395
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2701
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2378
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1849
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1769
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      184
      1712
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1437
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1367
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1188
    Aihe