Sijaiskärsijä...?

Kyyhkynen

Mieheni entinen petti ja jäi kiinni...se johti erooon.. mies ei siitä pettämisestä ym. omaisilleen ja tuttaville puhunut... ehkä joku oli kuullut jostain...?
Kun aika pian eron jälkeen tavattiin se heijastui minuun ja kesti tosi kauan saada luottamus tähän mieheen. Ei tuisi mieleenkään pettää ja uskon ettei hän aikaisemminkaan ole pettänyt ja nyttenkään ei petä. Täytyykin olla vähän edes mustasukkianen , mutta ei sairaalloinen...eihän muuten toisesta välittäisikään...
Vieläkin huomaan puheissa ym. hänen inhonsa ja vihansa ex.n kohtaan... jättää kyllä ikävät muistot... on ihoittavaa lasten takia tavata pakollisissa juhlissa jne.
En ymmärrä kaksoiselämää, mitä siitä saa...luulisi olevan omatunnontuskia..? Ennemmin sitten eroaa ja tekee mitä lystää, eipä ainakaan loukkaa toista ja muita osapuolisia! Kyllä kaikki nämä parisuhteesta heijastuu ja voidaan huonosti...elämme täällä vai kerran... Elä se onnellisesti!

1

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppiaikäkaikkikin

      Niin se pitää muistaa näissä suhteissa miten toimii. Jos entistä ei ole kunnolla hoitanut vaikuttaa se lasten kautta loppuelämän uusioperheeseen" se mitä antaa on muistettava että ne "entiset joko kostaa tai muutoin hankaloittaa uutta suhdetta. Jos ero tehty yhdessä ja sama näkemys on lapsillekin silloin hyvä olla. Mitä tosiaan saa kaksoiselämästä? Ei mitään hyvää koska aina loukkaa jotain jolla on elämään vaikuttava seuraus. Pettäjä on se jonka kannettava se kaikki niskassaan muodossa tai toisessa. Se mikä vaikuttaa parisuhteeseen on itse määriteltävä. Ja myös se kuinka opettaa omille lapsilleen. Petos on aina petos. Eikä sitä saa pyyhittyä pois ja vaikuttaa uuteen perheeseen. Kun alunperin on muistettava kun pettää saa sen näkymään tulevaisuudessa ja miten sen jaksaa ymmärtää on sekin jaksettava. Rehellisyyttä suhteissa opetan lapsilleni. Vaikka kuinka ikäviä asioita olisi. Kun kuulevat "kavereiltaan mitä ihmeellisimpiä juttuja perhe elämästä kysyvät minulta. Rehellisesti kerron miten se tapahtuu jne. En pettäjiä suojele enkä kaunistele niiden tekemisiä. Toivon että omat lapset oppivat tämän ja näkevät kuinka ongelmia on "uusio perheissä"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      132
      7258
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2650
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      265
      1272
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1049
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      162
      975
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      935
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      930
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      784
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      753
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe