Vitara on hyvä ostos

Jalba

Rekisteröin nimimerkkini kun sitä alkoivat trollit käyttämään. Vaan eivät käytä enää, heh. Jalban vitara täytti kaksi vuotta ja huoletonta on ollut meno. Suzuki osaa tehdä kestäviä autoja joilla on hyvä ajaa. Itselläni on vieläpä GLX-malli jossa on lisäherkkuja.

68

3029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AutoisollaAlla

      Ajan myös ylpeänä Suzukilaadulla,ei petä uutena, eikä vanhempana..kuten monet muut merkit.
      Huvittaa vain nämä trollit joita häiritsee ae että kaikki ei valmista " kertakäyttöä".

    • Jalba_alkup

      Noin hyvä ja laadukas auto?? Miksi ihmeessä sitä myydään niin helkkarin vähän? Siis aivan järjettömän vähän? Aika erikoinen yhtälö.

      • Jalba_alkup

        Volkkari myy tälläkin hetkellä Suomessa 24 autoa samaan aikaan, kun myydään yksi suzuki. Maailman laajuisesti 238 Volkkaria myydään samaan aikaan, kuin yksi suzuki.
        - Että noin niinkuin siten niin vähän.


      • JepJepp

        Niin mitä mieltä olitkaan henkilökohtaisesti siitä kun Volkswagen myyntlä parantaakseen suoritti harkitun petoksen?

        Että noin niin kuin sellaisia tekosia Volkswagenilla.


      • Jalba_alkup
        JepJepp kirjoitti:

        Niin mitä mieltä olitkaan henkilökohtaisesti siitä kun Volkswagen myyntlä parantaakseen suoritti harkitun petoksen?

        Että noin niin kuin sellaisia tekosia Volkswagenilla.

        Idiootti, nythän petoset on julki ja kauppa käy kuin siimaa. Katsoppa alkuvuoden myyntitilastot ja hämmästy. Vertaa piruuttasi Suzukin vastaavia??


      • Mitä väliä sillä on paljonko suzukia on myyty. Minulle riittää se että saan itselleni auton. Ennen vitaraa minulla oli swift ja siitä sai hyvän hinnan kun vaihdoin vitaraan. Eli suzuki pitää hyvin hintansa.


      • JepJepp
        Jalba_alkup kirjoitti:

        Idiootti, nythän petoset on julki ja kauppa käy kuin siimaa. Katsoppa alkuvuoden myyntitilastot ja hämmästy. Vertaa piruuttasi Suzukin vastaavia??

        "Idiootti, nythän petoset on julki ja kauppa käy kuin siimaa. Katsoppa alkuvuoden myyntitilastot ja hämmästy. Vertaa piruuttasi Suzukin vastaavia?? "

        Et taida oikein ymmärtää luetteua tekstiä (kirjoitan harvempaan jos ymmärtäisit silloin kysymyksen:

        N i i n m i t ä m i e l t ä o l i t k a a n h e n k i l ö k o h t a i s e s t i s i i t ä k u n V o l k s w a g e n m y y n t i ä p a r a n t a a k s e e n s u o r i t t i h a r k i t u n p e t o k s e n ?

        Huomaan että asia on sinulle henkilökohtaisesti kiusallinen kun et saa helppoon ja yksinkertaiseen kysymykseen vastauista aikaiseksi.


      • wiis22
        Jalba kirjoitti:

        Mitä väliä sillä on paljonko suzukia on myyty. Minulle riittää se että saan itselleni auton. Ennen vitaraa minulla oli swift ja siitä sai hyvän hinnan kun vaihdoin vitaraan. Eli suzuki pitää hyvin hintansa.

        Unkarilainen laatu, tarkan työn maa.


    • julleankanpää

      vedä jalba_alkup vaikka hanskaan

    • Mikäihmevähän

      Japanilaista lexusta myydään myös vähän.

    • vanha-äijä

      Kyll maar Viagra hyvä ostos o.

      • OmistanOsanPrismasta

        Unkarilaiset osaavat autonteon.


      • sussukisti

        Osat tulevat Unkarin tehtaalle ympäri maailman samoin kuin Uudenkaupungin mesekasaamossa.
        Vaikea löytää Unkarissa tehtyjä osia autosta.


      • Aatu
        OmistanOsanPrismasta kirjoitti:

        Unkarilaiset osaavat autonteon.

        Sinä et omista muuta kuin tuulen huuhtoman perseen.


    • beni

      Bentleytäkin myydään aika vähän

    • Svitara

      Miksi ihmiset ovat niin tyhmiä vai johtuuko laumasieluisuudesta kaikki haluavat
      tulla petetyksi ... httpsww.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/saksalaisvalmistaja-taas-liemessa-uusissakin-dieselautoissa-huijauslaite/6916156#gs.N26Hbd4 ....siinä yksi syy miksi valitsin Suzukin enkä nk premium merkkiä !!!!!!! 😁

    • Autohankinnassa

      Kävin tänään koeajolla Suzukilla. Vaikutelma oli jämäkkä ja varman oloinen. Ei mitään ylimääräistä vaikeaselkoista ja epämääräistä krääsää sisällä. Auto johon oli helppo ihastua!

      • Ent.omist

        Tarkkana pitää ratissa olla ettei Suzuki kaarra itsestään ojan raviin, kulkuneuvo poukkoilee kuten pakojänis.


    • Pupuliini

      Mikä jänis on pakojänis ?

      • Semmoinenpupuliini

        Semmoinen joka juoksee pakoon suuntaa vaihdellen. Semmoinen on pakojänis. Piste.


      • AstianpesuaineOnloppu

        Vielä kerran: Katso taksimies Liinpään koeajovideo. Nimenomaan ohjauksesta hän antoi kehumispisteitä. Nauti Nubirastasi, minä nautin ohjauksesta ja kuljettajan "työpisteestä", sekä Vitaran loistavasta tavaratilasta.


    • PudaPesti

      Unkarilaiset tuoteet huippulaatua:

      *Kengät
      *Käsityökalut
      *Autot
      *Kodinkoneet

      • V.J77

        Myös urheiluvälineet/asusteet.


    • Gerpiili

      Vitaran ohjaus on perin onneton.

      • Aatu

        Hyshys. Tällä palstalla saa vain kehua vitaraa. Osamaksupetterien velka painaa päälle ja siksi oloa pitää kohentaa kehumalla ostoksiaan.


      • Näin.on.marjat.fi

        "Vitaran ohjaus on perin onneton."


        Eheii, ei sinne päinkään, katsoppas nyt miten lehdetkin suitsuttaa Vitaran loistavan hyvää ajettavuutta!!!


        https://www.iltalehti.fi/autotestit/2015112820715842_at.shtml


        ” Hyvin toimiva (Vitaran) neliveto ja automaatti puhuvat puolestaan. Ajettavuus on yllättävänkin hyvä.”

        ”Erinomainen hinnan, ominaisuuksien ja varustelun suhde, vaikka tämä GLX-automaatti ei enää anna samaa hintaetua kuin perusmalli.”

        ” Hyvä hinta, hyvät varusteet ja ajettavuus kunnossa.”


    • P.ärkele

      Vitara on paska ostos. Paska ohjaus.

    • Svitara

      Entinen JalbaAatu on taas vauhdissa vedä sinä handuun kun oot vemppa käsi

    • Kfkfkf

      Ime tikkarii svitara. Ooksä vähän hölmö.

      • So-So-Lapsoset

        "Kfkfkf " ehkä 11v ??


    • Ykskakskolme

      Osu ja uppos

    • Jermu2345

      Tää palsta ja suzuki on pelkkää sitä ihteään.

    • yhfyvartti52e

      Kaksi autovalmistajamaata, jossa mennään laatu edellä:

      Tsekkoslovakia
      Unkari

      Myös kodinkoneet ovat huippuluokkaa, molemmissa maissa.

    • Ossikuka

      Vitara ei ole hyvä ostos. Pääsin eroon autosta ja enää ei suzukia tule kartanoni pihaan. Nyt ajan saksalaisella premiumilla.

    • seniiliautomies

      Tuuliherkkyys on nykyisin vaivana aika monessa automerkissä. En ole täysin varma syistä mutta jotenkin alkaa tuntua siltä että autotekniikkaa tehdään säästäen eikä tehdä terveitä ratkaisuja. Vaiva näyttää levinneen laajalle. 1960-luvulla monet autot olivat tuuliherkkiä mutta vastineeksi oli myös käsittämättömän vakaasti kulkevia. Kyse oli silloin ohjausgeometrian perusasioista sekä painon jakautumisesta. Raskaasti etupainoinen etuvetoinen hyvällä ohjausgeometrialla kulki kuin juna kaikilla nopeuksilla. Kaarreajo-ominaisuudet eivät tietenkään olleet hyvät mutta se onkin sitten toinen tarina.

      • hydro_takaisin

        Renkaat ja hydraulisen ohjaustehostimen tilalle tullut sähköinen tehostin ovat vaikuttaneet eniten autojen ohjaustuntumaan.Huonontavasti on minun mielipiteeni.
        Renkaissa käytetään pehmeämpiä materiaaleja kuin ennen ja renkaiden leveydet kasvaneet, ja kulutuskestävyys huonontunut


      • XD933211

        Ajoin moottoritietä Saksalaisella, irroitin kädet ratista, auto meni suoraan ja olisi mennyt vaikka kuinka kauan.
        Pyysin Japanilaisella ajavaa ystävää tekemään saman tempun, kun olimme menossa hänen autollaan Turkuun, hän päästi kädet irti ratista ja tarttui välittömästi rattiin, kun auto ei mennyt metriäkään suoraan. Silloin hän uskoi mitä tarkoittaa "hyvä ohjaustuntuma".

        Kymmenet koeajot olen eri merkeillä tehnyt, mutta on vaan muutama automerkki jossa ohjaus on sellainen joka minulle kelpaa.

        Hyvät:

        Golf
        Mondeo (ehkä sittenkin paras).
        Passat
        Audi A4
        BMW:t kaikki
        Mersu
        Skodat, muutama malli, ei kaikki


    • TurkuunTurkuun

      "Turkuun, hän päästi kädet irti ratista ja tarttui välittömästi rattiin, kun auto ei mennyt metriäkään suoraan"

      Normaali tilanne tuo ohjauksen puoltaminen silloin kun eturenkaat on ajettu oikein kunnolla monttuun tai katukivetykseen ja saatu ohjauskulmat *ersiilleen. Jos auto ei mene metriäkään suoraa, niin silloin siinä on ohjauksessa todella paha vika.

      Kaikki kunnossa olevat nykyautot menevät suoraan, toiset enemmän ja toiset vähemmmän. Ainoastaan vialliset lähtevät heti omille teilleen.

      Listasi on mielestäni muuten ok mutta maininnalla että bemarit tunnetaan kaikista karmeimpina talviautoina. Mondeot, mitä olen ajanut ovat kieltämättä olleet hyviä ajettavia. Mondeot, joiden korjaamista olen päässyt seuraamaan ovat olleet suurimpia pommeja mitä olen ikinä nähnyt.

      • L.Y-58

        Kokeile tiettyjä automerkkejä, käy UUSIEN koeajolla. Hämmästyt kun ei mene suoraan metriäkään. Jos irroitat.............


    • Molemmillaajanut

      Saksan moottoriteillä ja Suomen Turun teillä on se selvä ero että Saksan moottoriteillä ei ole nastarenkaiden tekemiä uria eikä routa heittoja eli epäkelpo vertaus !

      • Skädäm

        Ei Japanissakaan mitään nastauria ole. Siinä mielessä vertaus on ihan kelpo.


    • Jep.Jepjep

      whatcar.com (google-kääntäjä)

      "Vitaralla on kiinteä mutta hyvin vaimennettu jousitus. "

      "Voit ajaa Vitaraa tuntikausia moottoriteillä tai kovemmilla teillä, eikä se väsytä tai eole mitenkään epämukavaa"

      "Vitara on hyvä ostos "

      Tästä olen kyllä eri mieltä. Vitara on kyllä ominaisuudet, varustelu ja kokonaisuus huomioon ottaen, hinta mukaanlukien, aivan erinominen ostos.

      Onkohan joku tsekannut mikä olisi hintalappu jollekin autolle, samoilla varusteilla jne Vitaran segmentissä? Ja mikä olisi se neliveto-SUV-luokan seuraava verrokki ja millä hintalapulla??

    • Tytteliini

      niin on hyvä ostos en ole katunut päivääkään liki 700 päivää vaivatonta ja huoletonta menoa punaisella ihkulla Vitarallani

      • Oodis

        Jahas. Taas näitä tytteliinejä joilla on munat. Olet väärällä palstalla.


      • X1234H

        Kirjoittajilla ei ole pienintäkään kuvaa siitä, mitä on Unkarilainen työn laatu.

        Minulle kelpaa autot, koneet ja laitteet, joiden valmistusmaa on:

        1. Ruotsi
        2. Unkari

        Ainoa, Oivaa, Jääkäriä ja Jopoa saat Suomalaistehtaassa valmistettuina, toinen kotimainen merkki tulee lehtikirjoituksen mukaan UNKARISTA.


    • Hepuliheikki

      Ohjausongelmaisessa vitarassa poksahtaa hepit pystyyn jännityksestä kun tupsnaakelit yrittävät pysytellä kaistaviivojen välissä.

    • PesukoneenOstanut

      Aloittaja on ymmärtänyt Unkarilaisen työnlaadun, joka on loistavaa myös kodinkoneissa, työkaluissa ja monissa monissa muissa tuotteissa.

    • Guulassi

      Unkarilainen gulassi, löysä koostumus kuten vituran ohjaus.

    • Svitara
      • Susukivittara

        Susukilla ajellaan vain taajamissa paappojen ja mummujen toimesta, ajosuoritteiden määrä vuodessa vain muutama tuhat kilometriä, siitä se tutkimus kertoo.


      • AlinaJaPate
        Susukivittara kirjoitti:

        Susukilla ajellaan vain taajamissa paappojen ja mummujen toimesta, ajosuoritteiden määrä vuodessa vain muutama tuhat kilometriä, siitä se tutkimus kertoo.

        Paras autonvalmistusmaa, jos puhutaan työn tarkkuudesta, osien sovituksista ymym.
        Kokeile ja vertaa esimerkiksi sitä miten ovet menevät kiinni. Vertailukohde: Saksalaiset autot.


      • Slaavitkyykyssä

        Höpöhöpö.
        Tuntien slaavien työmoraalin niin eipä juuri tarkkuudesta voisi puhua, ainoastaan osien pöllimisessä ne ovat tarkkoja ja taitavia.
        Vitaran ovea kiinni laittaessa tuntee heppoisen rämähtävän rakenteen. Ei haittaa vaikka sormi jäisi väliin, on sen verran toleranssia ja kevyttä rakennetta.


      • OuninpohjaMiniCooper

        Katso Jyväskylän suurajolähetyksiä, slaavien työmoraalin tulos näkyy kärkipaikoilla.
        Veikkaan, että Suzuki on kuvioissa/kärkikamppailuissa mukana samana vuona kun Sote astuu voimaan 2022-2023.


      • Dietrich

        Mä repesin. Muhahahahahahahaaa.


    • nojust

      täällä nämä syrjäytyneet trollitpojat kirjoittavat mitä mieleen tulee kun ei ole vielä edes ajokorttia. Eivät näytä lähtevän palstalta ees kulumalla kun ei ymmärrys riitä.

      Olen ajanut kohta 70 000 km Vitaralla ja päivittäin pitkiä matkoja ja olen tosi tyytyväinen. Yhtään moitetta en keksi eikä ainoatakaan vikaa ole ilmennyt. Auto on laadukkaasti japanilainen vaikka olisi tehty missä. Japsit pitävät tiukasti laadun hanskassa. Montaa autoa ajaneena voin sanoa että vain Hyundai on päässyt yhtä vähiin vikoihin kohdallani.

      • Täällä.Taas

        "... ja olen tosi tyytyväinen. Yhtään moitetta en keksi eikä ainoatakaan vikaa ole ilmennyt."

        Sama täällä.

        Päällimmäiset plussat ja miinukset:

        -Edellinen auto oli farkku ja eron huomaa siinä että takapenkkejä joutuu silloin tällöin kaatamaan että saa kaikki romppeet mukaan, kun Vitarassa on selkeästi pienempi tavaratila. Mielestäni se ei ole vika vaan ominaisuus...

        -17" renkaan vaihto oli aluksi haastavampaa, kun aikaisemmissa autoissa oli pultit pystyssä odottamassa rengasta johon sen työntää. Nyt Vitaralla joutui ensin kaksin käsin kannattelemaan rengasta ja kolmannella pistämään ekan irto-rengaspultin paikalleen. Hommasin vastaavalla kierteellä olleen pinnapultin asennusavuksi, ja sen jälkeen renkaanvaihto sujui kuin tanssi.

        -Aikaisemmassa farkussa ilmastoinnin voima loppui suunnilleen 25C kohdalla ja siitä ylöspäin.
        Vitaralla olen kohdannut 33C ja vielä on viileää riittänyt.

        -Aikaisemmissa autoissa ei ollut stop-start toimintaa. Sen saa Vitarassa onneksi napista ohitettua, kunhan muistaa; on muuten tosi ärsyttävä ominaisuus. Taitaa olla kaikissa nykyautoissa pakollisena?

        -Veneen nostoista ja ramppioperaatioista olen kirjoitellut aikaisemmin. Niiden helppous ja vaivattomuus verrattuna vanhaan oli suurin positiivinen yllätys Vitarassa. Samoin uudentyyppinen "työnnettävä" vetokoukku on selkeästi Kovilia kätevämpi.


    • Suzki-Viagra

      Kyllä varmasti Viagra on hyvä ostos.

      • Heikkiheppi

        Mistä tiedät, häh. Ootko ostanut? Hehehehehehee


    • Mietityttää

      Turhan meluisa pikkuauto ja ohjauksessa on kaikenlaisia ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      91
      3849
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1999
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1803
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1682
    5. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      102
      1503
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      163
      1503
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1442
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1354
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1297
    Aihe