Eli voiko hevosella ratsastaa maastossa ja pelloilla vallan (hyväpohjaisilla tietty) jos ei ole kenttää? Voisi luulla ettei mitään haittaakaan ole.
Ei kenttää
6
247
Vastaukset
- Mammanajadi
Tottakai voi, kunhan pellon ja metsän omistajalta on lupa.
- Kkkkkkkkkkkkkkkk
Okei, kiitos :)!
- hannoverian1
Itse ratsastaen 4 kertaa viikossa ja melkein jokakerta maastossa tai niityllä, toki kentällä olisi helpompaa opetella uusia "liikkeitä" mutta eipä minulle ole valmentajaakaan.
- Bredi
Niin, se siinä onkin kun valmentajaa ei ole niin eipä se sitten "haittaa" vaikkei kenttää olisikaan.
- z--
TIetysti voi :)
Ongelma vaan on se, että läheskään kaikilla talleilla ei ole lähistöllä sellaisia maastoja, missä voisi ympärivuoden ratsastaa turvallisesti.
Varsinkin etelä-suomesa alkaa olemaan ongelmana noi kelit. Jos ei tule kunnolla lunta, voi olla jopa kuukausien jaksoja kun ei voi tehdä muuta kuin kävellä. Kenttää sentään pystyy huoltamaan ja se saattaa ees jossain määrin pysyä kunnossa.
Pelloilla ratsastusaika on tosi lyhyt. Lähinnä syksyllä sänkipellolla voi mennä, jos maanomistaja antaa luvan, mutta se aika on tosi lyhyt. Talvella voi mennä jos tulee kunnolla lunta, mutta sitä ei läheskään kaikkialla tule tarpeeksi.
MOnilla pelloilla ei saa ratsastaa ollenkaan minään aikana vuodesta.
Osaa hevosista ei tietysti haittaa että joutuu viettämään levossa useita kuukausia vuodessa, mutta osalle se ei sovi ollenkaan ja menosta tulee vaarallista kun hevonen kerää liikaa energiaa.- Bredi
Sitä mieteinkin että esim pellon omistaja ei välttämättä tahdo antaa maatansa hevoskäyttöön joka toki on ihan ymmärrettävää. Tietysti välillä siellä kentälläkin ratsastettaisiin tunnilla (jos kävisin vaikka valkuissa) mutta pääasiassa neljän aidan ulkopuolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654630Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442817Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061634Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
- 951272
- 471149
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121148