Eli voiko hevosella ratsastaa maastossa ja pelloilla vallan (hyväpohjaisilla tietty) jos ei ole kenttää? Voisi luulla ettei mitään haittaakaan ole.
Ei kenttää
6
261
Vastaukset
- Mammanajadi
Tottakai voi, kunhan pellon ja metsän omistajalta on lupa.
- Kkkkkkkkkkkkkkkk
Okei, kiitos :)!
- hannoverian1
Itse ratsastaen 4 kertaa viikossa ja melkein jokakerta maastossa tai niityllä, toki kentällä olisi helpompaa opetella uusia "liikkeitä" mutta eipä minulle ole valmentajaakaan.
- Bredi
Niin, se siinä onkin kun valmentajaa ei ole niin eipä se sitten "haittaa" vaikkei kenttää olisikaan.
- z--
TIetysti voi :)
Ongelma vaan on se, että läheskään kaikilla talleilla ei ole lähistöllä sellaisia maastoja, missä voisi ympärivuoden ratsastaa turvallisesti.
Varsinkin etelä-suomesa alkaa olemaan ongelmana noi kelit. Jos ei tule kunnolla lunta, voi olla jopa kuukausien jaksoja kun ei voi tehdä muuta kuin kävellä. Kenttää sentään pystyy huoltamaan ja se saattaa ees jossain määrin pysyä kunnossa.
Pelloilla ratsastusaika on tosi lyhyt. Lähinnä syksyllä sänkipellolla voi mennä, jos maanomistaja antaa luvan, mutta se aika on tosi lyhyt. Talvella voi mennä jos tulee kunnolla lunta, mutta sitä ei läheskään kaikkialla tule tarpeeksi.
MOnilla pelloilla ei saa ratsastaa ollenkaan minään aikana vuodesta.
Osaa hevosista ei tietysti haittaa että joutuu viettämään levossa useita kuukausia vuodessa, mutta osalle se ei sovi ollenkaan ja menosta tulee vaarallista kun hevonen kerää liikaa energiaa.- Bredi
Sitä mieteinkin että esim pellon omistaja ei välttämättä tahdo antaa maatansa hevoskäyttöön joka toki on ihan ymmärrettävää. Tietysti välillä siellä kentälläkin ratsastettaisiin tunnilla (jos kävisin vaikka valkuissa) mutta pääasiassa neljän aidan ulkopuolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",335231Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1442455- 1452153
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541957Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171820"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1761144Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää75985Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.314894Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa172830