Luin jostain nettikeskustelusta (en löydä sitä enää), että rintamamiestaloissa on asbestin lisäksi mahdollisesti jotain toistakin myrkyllistä ainetta. Nyt en millään muista sen nimeä, mutta se oli mustaa ainetta. Osaako joku sanoa mistä aineesta oli kyse? Kiitän jo etukäteen tiedosta.
Myrkyn nimi hukassa?
muistamaton
121190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Rintamamiesalossa?? Juu!! Home!
Rintamamiestalot on suomen terveimpiä taloja! Ja on itsellä kokemusta, että näin on.
Nykyisissä muovihuoneissa ei voi käydä edes kylässä kun happi loppuu, eikä pysy hereillä. Ei ihme että talonväkikin nukkuu pitkään.
Kyllä niissä rintamamiestaloissakin on omat vikansa. Kun nyt vain muistaisin sen tutkimuksen joka koski erityisesti rintamamiestaloja. Oli surulllista luettavaa. Jos joku muu muistaa nähneensä niin laittakaa linkkiä.
Ongelmallisimpia tapauksia taitavat olla(olivat) 60-70-luvulla rakennetut talot, joista pahimmat on jo purettu. Tuossa sivutaan niitäkin:
http://www.vtt.fi/rte/fm/uutta/terveen_rakennuksen_evoluutio.pdf
SKDL
Jokin musta mömmö se oli. olikohan tällä palstallakin mainittu. Kivihiiliterva??
..eli kreosiitti
kreosiitin ei pitäisi aiheuttaa haittaa ellei mene rikkomaan eristeenä olevaa pikikerrosta
Tätä minä juuri tarkoitinkin. Kiitos tietäjille.
on kivihiilitervasta tislattu kreosootti,
jolla kyllästetään esimerkiksi ratapölkkyjä.
Kreosootti on haitallista ja saattaa aiheuttaa syöpää.
Tervapaperi- ja pahvi, jota on aineella voidaan
myös kyllästää, on tavallisesti seinän sisällä, eikä
sitä joudu käsin koskettelemaan. Haihtuvat aineet on
varmasti kadonneet taivaan tuuliin jo kauan sitten.
Yön Timo.
Kreosiitin lisäksi puutavara on käsitelty KY5-altaissa 50-luvun taloissa. Siinä vanhojen "kestävien" talojen salaisuus. Tuollaisissa taloissa ei homehdu leipäkään. Niissä asuu onnellinen perhe.
Muita wanhan hyvän ajan aineita olivat DDT, elohopeapeittausaine, aluna, rikki, sulfaatit (kupari-, nikkeli-, rauta- jne). Ja tietenkin arsenikki ja punainen fosfori. Taloissa on vähän allergioita, kun pölypunkit kuolevat sadan metrin säteellä ja tuulen alla puoleen kilometriin saakka perunapelto on suojattu koloradokuoriaiselta. Wanhan talon henki on siinä.
50-luvulla mitää altaita ollu, vaan tapulit. Taidat olla oikein elämäntapakakara. Pysy teltassa! Syö muurahaisia ja männynkäpyjä. Tarkkaile liito-oravia.