Tiedonpuute

Kertoisiko joku,jolla oikeaa on oikeaa tietoa,siitä,että voiko aurinkoa ottaa missä rannalla nakuna? En tarkoita nyt yyteriä tms. Vaan uimarantoja yleensäkin. Luin k-suomen osioissa TIINA KESKITALON "tiedon",jossa hän kertoo,että nakuna voi uida,ottaa aurinkoa millä rannalla tahansa,mikäli käytös on asiallista. Mistä löytäisin lainkohdan asiasta? T.nudisti

6

769

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 90-lapsia

      Otin äsken aurinkoa rannalla, joka on vähän piilossa teiltä, eikä ole niin suosittu koska on kyläranta. 30 minuuttia otin mahallaan ja toiset 30 minuuttia selällään. 20 minuutin aikana selällään ylhäältä kuului ääni tytöltä n. 14v "toi ottaa aurinkoa munasillaan". Kysyin haittaako, sanoi, että ei - tuli uittamaan koiraa. Oli joku isosisko mukana silläkin.

      On kyllä niin pieni munakin, ettei sitä näe viereiseltä polulta ja olin kuitenkin kalliolla rannalta sivussa. Voin suositella nakuna auringonottoa.

      Olen ottanut usein nakuna uintia ja aurinkoa, ei ole koskaan käynyt mitään, tosiaan kun asiallisesti hoitaa. Toki olen masturboinutkin rannoilla, mutta vain silloin, kun täysin varma että olen yksin.

      • Anonyymi

        Eikös koiran uittaminen yleisellä uimarannalla ole laitonta?


    • Siitä-voi-selvitä

      Miten ois jos lukisit kirjan Suomen laki ja ykkösosa.

    • lakiasiaintuntija

      Alle 30v naiset saavat ottaa elleivät tissit riipu pahasti.

    • Nakuillaan
    • Anonyymi

      Laki ei kiellä alastomuutta vaan julkisen siveettömyyden. Huono laki - on tulkinnanvaraista, mitä kukakin pitää siveettömänä ja mikä lasketaan julkiseksi paikaksi. Alastomuudessa sinänsä ei ole mitään siveetöntä, mutta en luottaisi siihen, koska todennäköisesti poliisi ja oikeuslaitos eivät tätä ymmärrä vaan kuvittelevat jonkun kukkahattutädin harhauttamina, että alastomuudessa olisi muka jotain siveetöntä. Julkisella paikalla tarkoitetaan yleensä ns. rakennettua ympäristöä ja tiettyyn käyttöön rajattuja alueita kuten merkittyjä uimarantoja, mutta on usein epämääräistä mihin uimaranta loppuu ja mistä alkaa luonnonranta, ja toisaalta esim. kansallispuisto ei rajauksestaan huolimatta ole kokonaan julkista paikkaa vaan ainoastaan katokset, rakennetut polut yms. Eli loppupeleissä kaikki on kiinni siitä, jäätkö nakuilustasi kiinni, ja jos jäät niin kuka on silminnäkijä ja mitä mieltä hän on ja sattuuko paikalle poliisi tai vartija.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7741
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3007
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      343
      1922
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      275
      1565
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      127
      1371
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1189
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1092
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1026
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      982
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      951
    Aihe