Moi, pian alkaa kesäloma ja meillä on 2 marsua mitkä pitäisi ottaa mukaan lomalle Savonlinnaan (asutaan järvenpäässä) koska ei ole hoitajaa. Oma virallinen häkki on niin iso ettei mahdu autoon joten tarviis jonkun pienen häkin missä voisi myös asua alle 1viikon. Onko joku hamsterin häkki sopiva? Mistä saa ostettua ja auto on ihan semmonen tilava henkilöauto. Kiitos vastauksista (:
Marsut matkalle
3
211
Vastaukset
- ehdotusvainmutta
Miten olisi hamsuhäkin sijaan jonkinlainen aitaus, ne menee yleensä tosi pieneen tilaan joten mahtuisi autoonkin, mutta niistä kuitenkin saisi koottua isomman asumuksen sitten marsuille kuin joku hamsuhäkki, marsutkin viihtyisivät taatusti paljon paremmin. En nyt tähän hätään muista mitä sanoo eläinsuojelulaki että kuinka kauan marsuja erdes alle minimimittojen häkissä saa pitää, vaikka saisivatkin juosta vapaana paljon.
Esim ns. taikakuutiot on tosi käteviä ja menee tosi pieneen tilaan. - Marsuretkeilee
Sido marsut miellyttävä materiaalisella hihnalla autonne peräkoukkuun. Kipittävät siellä autonne perässä, eivätkä eksy.
- huonoidea
Vastuuntuntoinen omistaja hommaisi mökille oman häkin ja pitäisi marsuja pienessä kopassa vain kuljetuksen ajan. Hamsterin multy duna (nimenomaan MULTY, ei missään nimessä mini) menee kooltaan ripaa hipoen eläinsuojelulaista läpi, muttei senkään kokoisessa ole missään nimessä oikein marsuja pitää kuin korkeintaan kuljetuksen ajan. Ei hamstereiden häkeistä siis hyviä vaihtoehtoja löydy, sillä hyvä olisi kooltaan jo ihan marsuille alunperinkin suunniteltu. Joku 100-senttinen kokoon taitettava häkki tai duna osissa ei pitäisi olla ongelma mahduttaa autoon, sillä marsujen pitäisi joka tapauksessa matkustaa turvallisessa kuljetuskopassa eikä siellä häkissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374896- 823476
- 302943
- 612915
- 72709
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552270- 371752
- 181681
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91680- 161574