Kumpi ensin satulavyö vai häntäremmi?

Saan kesällä vuokralle issikan 2 viikoksi. Issikalla on häntäremmi mutta en ole varma kumpi tulee ensin satulavyö vai häntäremmi?

5

1275

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saapaseisaaolla

      Parempi kun peruutat vuokrauksen. Tunnut olevan täysin tietämätön harrastuksestasi. Todella säälittävää.

      • ponit

        Minusta kaksi viikkoa ei ole paha vaikka olisikin kokematon, koska vuokrauksessa voi kysyä vaikka joka päivä joltain apua, kun heppa ei jää omaksi, lisäksi issikat on aika helppohoitoisia:)


    • ponit

      jos tarkoitat satulan laitossa, niin mielstäni ensin kiinnität satulavyön ja sitten säädät häntäremmin sopivaksi eli ei liian tiukka tai löysä, napakka.

    • Anonyym

      Minusta sillä ei ole väliä. :) Itse laitan yleensä häntäremmin ensin kun se on siinä satulavyön päällä.

    • Hevoshöperö

      Ehdottomasti vyö ensin kiinni, koska jos hevonen säikähtää tai tekee jostain muusta syystä äkkiliikkeen, satula voi tippua mutta jäädä vaarallisesti roikkumaan hevoseen, jos häntäremmi on kiinni. Hevonen voi mennä siitä paniikkiin tai jos on niin rauhallinen yksilö ettei tule paniikkia, niin satula voi kuitenkin kärsiä.

      En sanoisi suinkaan, että islanninhevonen olisi niin helppohoitoinen kuin luullaan. Monella issikalla on kesäihottuma vähintään jonkin asteinen ja se tulee osata hoitaa oikein ja loimittaa tarvittaessa asianmukaisesti.

      Issikka on alkuperäisrotu ja lihoaa helposti, joten sen ruokavaliokin pitää olla tarkka, että saa sopivan määrän ruokaa josta saa kaikki tarvittavat ravintoaineet. Yleisesti ottaen alkuperäisrodut ovat myös kaviokuumeherkempiä.

      Alkuperäisrodut on tehty selviytymään. Ne ei näytä helposti kivun merkkejä, eli saa olla silmä tarkkana pienistäkin muutoksista liikkeissä tai käytöksessä.

      Lisäksi issikalla on vähintään yksi tai jopa kaksi askellajia mikä tuo haastetta ratsastettavuuteen. Askellajien ja liikkeiden tulisi olla puhtaita ja ratsastaa ne tasapainoon. Epäpuhtaista askellajeista ja vääränlaisesta ratsastuksesta hevonen tulee kipeeksi ja rasituksia tulee vääriin paikkoihin ja pidemmän päälle voi aiheuttaa muutoksia esim. niveliin yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3850
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2974
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1882
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1616
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      741
    Aihe