Jäin työttömäksi :(

En kuulu kassaan. Miten selviän? Miten rahani riittää? Ajaudunko lasolia juovaksi juopoksi?

Kertokaa miten työtön selviää? Vinkkejä? En usko enää työllistyväni, selkä vähän huonona ja ikääkin 50v. Ja ei nurmeksessa pahemmin töitä ole. Mutta pois en muuta!
18537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ihan aluksi kannattaa opetella tekemään kiljua. Sitä kun riittää, sujuu työttömyys leppoisasti.

Äänestä
  • 10eurolla saa tehtyä 20 litraa kiljua, ai että on namia!!!:D

    Äänestä


Tuliko säästettyä väärässä paikassa,kun et maksanut liiton jäsenmaksuja.

Äänestä
  • Ei sillä liiton rahalla kuuhun mennä ja nopeasti sekin loppuu.

    Äänestä

Ryhdy sijoittajaksi, laita säästöt poikimaan tuloa itsellesi.

Äänestä
  • Työtön on oman onnensa seppä! Näin meille opettaa iikolli -väki nuorkokoomuksesta

    Äänestä

Nurmeksessa mies tienaa hyvin ja verottomasti myymällä suklaareikää hyvärilässä!

Äänestä

kokoomuksen harri holkeri totesi että "syökää silakkaa, minä juon nyt kahvia".
se tuoreempi kokoomustäti varmisti että jos osaat lukea ja kirjoittaa, vaikka olisit satavuotias, saat suomesta heti työpaikan. samalla kokoomustäti totesi että jos on köyhä, se on itse aiheutettua.

Äänestä

Kokoomus johtaa Suomea ja Helsingin pormestari Vapaavuori Kokoomusta,jo on aikoihin eletty ja rahaa jakavat vain niille,joilla sitä jo on valtion kassasta.

Äänestä

kokoomustäti totesi putous hahmolla että en minä tässä voi kuule työpaikaksi ruveta.

Äänestä

Työttömänä ei oikeastaan voi tehdä muuta kuin ryypätä.

Äänestä
  • Tässä olet kyllä täysin oikeassa.

    Äänestä

Ala kasvattamaan kannadista. Oppia alalle voit hakea vaikka valtimolta, siellä asuu alan todelliset asiantuntijat!

Äänestä

Miksi et muuta ? Oletus että työnantaja tuo työpaikan kotinurkillesi on väärä . Kyllä sinä olet se joka menee työpaikan lähettyville jos oikeasti haluat siis haluat työskennellä . Tuo halu on merkittävin tekijä .

Äänestä

Kun työt loppuivat aikoinaan huomasin,että työvoimatoimisto on vain tilastointikeskus. Itse piti ihan muuta kautta etsiä töitä,jota myös löytyi etelä-Suomesta,karessia,eli päivärahatonta aikaa kyllä osasivat järjestää,kun työttömäksi jäämisestä ilmoitus vähän myöhästyi.

Äänestä

johan tuon ovat sosiologit todenneet että te-toiminnan tarkoitus on "social control" eikä niillä nykymaalimassa ole ennää tekemistä oikeiden työmarkkinoiden kanssa.
suurinosahan yrittäjistä välttää ao virastoa kun ruttoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työtön68 kirjoitti:

En kuulu kassaan. Miten selviän? Miten rahani riittää? Ajaudunko lasolia juovaksi juopoksi?

Kertokaa miten työtön selviää? Vinkkejä? En usko enää työllistyväni, selkä vähän huonona ja ikääkin 50v. Ja ei nurmeksessa pahemmin töitä ole. Mutta pois en muuta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu