Paraisten suurin hiekkalaatikko

Attulainen

Skäri Open: lauantaina 26. toukokuuta kello 10 vietetään virallista kesäkauden avajaistapahtumaa Paraisilla ja saaristossa aivan vierassataman ympäristössä.
"– Tässä kohtaa saattaa olla paikallaan muistuttaa siitä, että Skäri Open on nimen omaan paikallisten yritysten ja yhdistysten näyteikkuna. Emme tällä kertaa huoli mukaan yrityksiä muilta paikkakunnilta," Länsi-Turunmaan yrittäjien Henriksson sanoo.

Oikein! On kaikissa asioissa Paraisten perinteisen linjan mukaista, että ei huolita mukaan yrityksiä muilta paikkakunnilta. Siitähän voisi syntyä tervettä kilpailua. Ostajia saa tulla vaikka mistä.

Tapahtuman mainosjulisteessa kerrotaan paikalla olevan Paraisten suurin hiekkalaatikko; eikö olisi helpompaa kuljettaa yleisö kunnanvirastoon kuin siirtää virasto vierassatamaan?

4

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapiohommia

      Ihan oikeassa olet, kilpailu rajoitettu sisäiseksi joka jaetaan tasan. Iso vesihuoltohanke meneillään villatehtaan lähellä ulkopuolelta tulee tekijät kun paikkakunnalta ei löydy kuin yksittäisiä tekijöitä. Paikkakunnalla ei ole suurempaa osaamista kun ei ole mantereelle uskallettu mennä siipiä kokeilemaan, taitaa olla Jalosen Veikko viimeisiä maarakentajia jolla oli isommalti hommia tuppukylän ulkopuolella ja uusia ei pahemmin ole näkynyt kuin kaapelihommissa sekin paljolti muiden hallinnassa

    • loppua_odotellessa

      Nämä Paraisten ns. "Virkamiehet" ovat saaneet aivan vapaasti tohuta tähän asti mutta taitaa pian tulla sellainen aika että se touhu lopetetaan lopullisesti.
      Niin paljon ovat saaneet "omilla järjestelmillään" tuhoa aikaan ja on tullut köyden pää vetävään käteen..

    • asukas

      Eikö Henriksson vielä tiedä että länsiturunmaa nimi poistui jo muutama vuosi sitten ja parainen on kaupungin nimi! Tietämättömyyttä on kaupungintalollakin kun vanhaa Bläsnäsintietä Parsbyntielle päin ajettaessa on moottoriajoneuvolla ajo kielletty merkki vanhentunut jo vuonna 1981! Itse ajan kiusalla siitä läpi eikä poliisikaan asiaan puutu koska tietävät merkin vanhentuneen.

      • Tuppukylässä_asuva

        Eli tämä paikkakunta on jämähtänyt edelleen -80 luvulle.
        Tuppukylä olisi paljon parempi nimi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe