Allahin lähettiläs (rauha hänelle) sanoi: "Tiedättekö, mitä on selän takana puhuminen?"
Ihmiset sanoivat: "Allah ja Hänen lähettiläänsä tietävät parhaiten."
Hän sanoi: "Selän takana puhuminen tarkoittaa, että puhut veljestäsi tavalla, josta hän ei pitäisi."
Hänelle sanottiin: "Entä jos mainitsemani vika veljessäni pitää paikkansa?"
Hän sanoi: "Silloin olet todella puhut hänestä selän takana ja jos hänessä ei ole sitä vikaa, se on herjaamista."
(Muslim, kirja 32, hadith 6265)
Profeetta (rauha hänelle) sanoi: "Minä takaan talon Paratiisin ympäriltä sille, joka välttelee riitelyä, vaikka olisi oikeassa, talon keskeltä Paratiisia sille, joka välttelee valehtelua, vaikka vitsailisi ja talon Paratiisin yläosasta sille, joka tekee luonteensa hyväksi."
(Sunan Abi Dawud, kirja 42, Hadith 4782)
Ja sanokaa palvelijoilleni, että he puhuisivat niinkuin on parasta. Totisesti, saatana herättää riitaisuuksia heidän keskuuteensa. Saatana on ihmissuvun ilmeinen vihollinen.
(Koraani 17:53)
Jumala ei rakasta sitä, että ihmisistä levitetään pahoja huhuja, paitsi milloin joku on kärsinyt vääryyttä; niin, Jumala on kuuleva, tietävä.
(Koraani 4:148)
Erityisesti Ramadanina: pidetään kielemme kurissa
9
262
Vastaukset
- Sorikunkysyin
Tarkoittaako ^veljestä^ muslimia väi kaikkia ihmisiä?
- tuomioita
Vieläkö koraanissa kehoitetaan surmaamaan vääräuskoisia?
- oujoupoupopoupo
totta kai varsinkin ramadanin jälkeen ... mutta niistä yusraaa ei puhu mitään, vaikka ihan koraanissa sanottu...
oujoupoupopoupo kirjoitti:
totta kai varsinkin ramadanin jälkeen ... mutta niistä yusraaa ei puhu mitään, vaikka ihan koraanissa sanottu...
Tämä viime aikaisissa ketjuissa esiin nostettu jae ei käsittele Ramadania, eikä siinä mainita Ramadania, joten en sekoita asioita toisiinsa, jos käsittelen Ramadania, tai esimerkiksi tämän ketjun aihetta.
- Sorikunkysyin
Vastaa kysymykseeeni. Tarkoittaako ^veljestä^ kaikkia ihmisiä, ei muslimeita siis.
Sorikunkysyin kirjoitti:
Vastaa kysymykseeeni. Tarkoittaako ^veljestä^ kaikkia ihmisiä, ei muslimeita siis.
Lähtökohtaisesti, kun puhutaan veljistä ja siskoista, tarkoitetaan uskonveljiä ja -sisaria. Eli muslimeita.
Käsky puhua hyvää tai pysyä vaiti, kielto juoruilla ja levittää pahoja puheita, koskee kuitenkin kehen tahansa kohdistuvia puheita, myös ei-muslimeihin. Se, että jossain tietyssä tilanteessa on puhuttu uskonveljistä, ei muutenkaan tarkoita, ettei se käytännössä kattaisi myös kaikki ihmiset.
- Anonyymi
kohta alle kuukauden päästä se taas tulee. Nyt kannattaa muistaa tämä sunnan tärkeys, ei juoruja, ei turhaa puhetta. Saatana yrittää kääntää sydämet pois Juamalsta.
- Anonyymi
Jumalasta piti kirjoittaa.
Paasto ruoasta auttaa paastoamaan riidasta, kirosanoista myös..
- Anonyymi
tänä Ramadanina taas arvokas oppi
muistetaan Allah
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370