E-pillerit ja akne

MHNT

Moi,

Tulin kertomaan tarinani aknesta, koska olen viimeisen 10vuoden aikana googlettanut ko. otsikon lukuisia kertoja ja päätynyt kokeilemaan mitä ihmeellisempiä aknen nujerruskeinoja, turhaan. Rahaa ja päreitä on poltettu enemmän kuin tarpeeksi.

Perustietoina kerrottakoon, että olen 34- vuotias ja elänyt normaalia ja tervettä elämää; liikkunut, syönyt ja nukkunut suositusten mukaan, juonut paljon vettä, panostanut apteekkikosmetiikkaan, vitamiineihin ja ravintolisiinkin jne. Elintapoihini tein muutama vuosi sitten kuitenkin muutoksia, joista kerron lisää, jahka olemme käyneet läpi ihohistoriani :)

Ihoni 20-vuotishistoria on tyypillinen aknepotilaan tarina; akne alkoi murrosiässä n. 14-vuotiaana ja pitää pintansa edelleen 34-vuotiaana. Luokittelen asteikolla 1-10 (1=täydellinen iho, 10=vaikea kystinen akne), akneni tasolle 6-8. Ihotautilääkärien mukaan akneni on sekä perinnöllistä että hormonaalista ja sen tila vaihtelee tavallisen ja kystisen aknen välillä. Noin 10vuotta aknea on esiintynyt myös alapäässä, jonka vuoksi se on määritelty myös Acne conglobata -nimiseksi taudiksi. Tässä kirjoituksessa emme kuitenkaan keskity tuohon sanahirviöön, vaan tavalliseen akneen, joka ei sen kummempia titteleitä mielestäni vaadi.

Sitten hoito- ja e-pillerihistoriaani. Ensimmäisen antibioottikuurin akneen söin alle täysikäisenä ja aloin käyttää kalliita reseptivoiteita. Parikymppisenä aloitin e-pillerit. E-pillerit toimivat akneeni nopeasti: akne ei poistu pillereillä, mutta on hallinnassa. Pillerien aiheuttamien haittojen vuoksi päädyin kuitenkin lopettamaan ne muutaman vuoden käytön jälkeen. Akne palasi heti. Lisäksi huomasin, että pillerien lopetus aiheuttaa minulle myös rajua hiustenlähtöä, öljyisen ja näppyläisen hiuspohjan sekä runsasta hikoilua. Ensimmäinen pillerien lopetusyritys päättyi nopeasti ja kokeilin uutta, gynen suosittelemaa merkkiä. Meni muutama vuosi hyvin, kunnes haitat olivat taas liikaa ja edessä oli lopetus. Lopetusyritys nro2 oli edellistä vaikeampi ja ihoni ja hiuspohjani pääsi niin huonoon kuntoon, etten lopulta voinut kuin itkeä. Roaccutan oli ainoa uusi hoitomuoto jota minulle enää tarjottiin, mutta koska sen kanssa olisi taas aloitettava myös e-pillerit, päädyin aloittamaan vain uudet pillerit. Iho ja hiuspohja olivat taas heti hallinnassa, josta syystä sinnittelinkin pillerien haittavaikutusten kanssa todella pitkään.

Sinnittely loppui 3kuukautta sitten. Päätimme yhdessä gynen kanssa, että pillerien on lähdettävä, lopullisesti. Myös kaikki muut hormonaaliset ehkäisyvalmisteet, jotka auttaisivat akneen, ovat kohdallani poissuljettu vaihtoehto. Sain apteekkiin valmiiksi reseptit hoitovoiteisiin ja sovimme, että otan heti yhteyttä ihotaudeille, kun akne pahenee. Sekä iho että hiuspohja muuttuivatkin heti taas öljyisiksi ja näppyläisiksi, mutta... voiteet odottavat apteekissa edelleen ja ihotautilääkärikin on varaamatta, koska ihoni on edelleen ihan siedettävä! Miksi?

Seuraa pohdintaosuus siitä, miksi akneni ei ole tällä kertaa räjähtänyt käsiin?

Noin 2vuotta sitten siirryin kasvispainotteisesta sekasyöjästä lähes vegaaniksi (syön kalaa). Etenkin maito ja maitotuotteet, joiden suurkuluttaja olen aina ollut, jätin juustoa lukuunottamatta kokonaan pois. Myös juustonkulutukseni olen puolittanut. Alkoholin ja lisäproteiinit yms. olen jättänyt kokonaan vuosia sitten ja lisätyn sokerin jätin noin vuosi sitten. Raskas salitreeni on vaihtunut joogaan ja pilatekseen. Olen vähentänyt myös kemikaalikuormaani merkittävästi ja siirtynyt pääosin normaalin ihon luonnonkosmetiikkaan. Samalla kun lopetin pillerit, nostin sinkin kuuriluontoisesti 100mg vuorokaudessa. Käytössä on vain yksi aknen hoitotuote, basiron.

Ihonhoitorutiinini on helppo ja edullinen. Meikinpoisto perusvoiteella, pesu sebamedillä/palasaippualla, rasvaus perusvoiteella. Rakeiset kuorinnat olen vaihtanut kotona tehtävään kemialliseenkuorintaan 1-2krt/vko:ssa. Basironia olen käyttänyt iltaisin säännöllisen epäsäännöllisesti koko ikäni. Hiukset pesen pääsääntöisesti luonnonmukaisin keinoin.

Vaikka 3kk onkin ihon kannalta lyhyt aika, toivon, että elämäntapamuutoksillani on jotain osuutta siihen, että akne ei ole palannut entisellä voimallaan. Toivon myös, että kaikki te pillerien, aknen ja pillerien lopetuksen kanssa taistelevat saatta tästä edes vähän iloa ja toivoa :)

Saa kysyä jos jokin jäi kiinnostamaa!

0

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        291
        3580
      2. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        28
        1984
      3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        44
        1616
      4. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        84
        1471
      5. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        85
        1177
      6. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        143
        1159
      7. Miksi et vain uskalla!?

        On niin ikävä...
        Ikävä
        81
        1054
      8. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        95
        992
      9. Kannattaa ymmärtää se asia

        että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
        Tunteet
        210
        834
      10. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        61
        767
      Aihe