Suomen Jalometallikierrätys on saanut Kilpailu- ja kuluttajavirastolta ainakin vuosina 2017 ja 2015 Kuluttaja-asiamiehen ratkaisun, jonka mukaan kyseisen firman toiminta on kuluttajan kannalta sopimatonta.
Asiasta kertovat linkit: https://www.kkv.fi/ratkaisut-ja-julkaisut/ratkaisut/arkisto/2017/kan-ratkaisut/kullan-arviointipalvelun-puhelinmyynti/ ja https://www.kkv.fi/ratkaisut-ja-julkaisut/ratkaisut/arkisto/2015/kuluttaja-asiamiehen-ratkaisut/jalometallien-arvon-arviointipalvelun-markkinointi/.
Kyseinen firma kaupittelee kullan ja hopean arviointipalvelua. Firmasta soitetaan ja tarjoudutaan lähettämään kuori, jossa kuluttaja voi lähettää arvometallejaan arvioitavaksi ja mahdollisesti myytäväksi. Kullan ja hopean arviointi ja kuoren käyttö on kuulemma ilmaista.
Kyseinen firma ei ole kuitenkaan parantanut tapojaan, vaan kertoo edelleen kuluttajan kannalta oleellisia tietoja (jos koruja ei lähetäkään arvioitavaksi, firma haluaa veloittaa lähettämästään kuoresta 18,50 euroa) puhelussa liian myöhään, siinä vaiheessa, kun kuluttaja on jo myöntynyt kuoren lähettämiseen.
Onneksi on olemassa Kilpailu- ja kuluttajavirasto, josta voi hakea tukea. Ehkäpä Suomen Jalometallikierrätys saa tänäkin vuonna päätöksen sopimattomasta menettelytavasta. Itse ainakin aion raportoida havaitsemistani puutteista ja sopimattomuuksista.
Samalla rohkaisen kaikkia, jotka ovat erehtyneet myöntymään kuoren vastaanottamiseen:
- Kaikessa puhelinmyynnissä (jollaiseksi arviointipalvelu on aiemminkin tulkittu) kuluttajalla on 14 päivän peruutusoikeus, josta yrityksen pitää kertoa.
- Kilpailu- ja kuluttajavirasto on auttanut kuluttajia kyseiseen yritykseen liittyvissä ongelmissa aiemminkin.
- Jotta kuluttaja oikeasti sitoutuisi maksuun, hänen pitää olla tietoinen siitä sopimusvaiheessa, ennen sitoutumistaan. (Ja silti pätee peruutusoikeus.)
- Perusteluja on taatusti muitakin, seuraavat kirjoittajat saavat jatkaa...
Suomen Jalometallikierrätystä kannattaa välttää!
3
574
Vastaukset 3
- VarokaaHuijareita
Ja missään tapauksessa mitään ei tarvitse maksaa. Uhkauksista ei tarvitse välittää. Ovat tyhmiä epärehellisiä huijareita. Jos tulee perintäkirjeitä (samaa firmaa!), kiistäkää ne. Ei tarvitse sen kummemmin välittää. Koko homma perustuu höppänöiden pelotteluun. Jos osaat lukea tämän, et ole höppänä. Tuo se julki asioidessasi heidän kanssaan.
- Anonyymi
Vierestä seuraten ja hiukan asiaa tutkien HUIJAUSTA JA HARHHAANJOHTAMISTA !
Kaiken lisäksi kohdistuu vanhoihin ihmisiin ,samaa sarjaa kuin nämä putki,ikkuna ,kotimyynti huijarit , kun soittavat ja tai koputtelevat oville ,kohteliaasti , KIITOS EI !
- Anonyymi
Kyse on lähinnä yksittäisten viranomaisten laiskuudesta ja saamattomuudesta ja kielitaidottomuudesta. Kaikki huijarifirmat toimivat Ruotsista, Virosta, Espanjasta tai jostakin muussa vastavassa kehitysmaassa käsin. Niitä ei Suomen lait tai säädökset koske! Eikä niiden epärehellisestä toiminnasta saa edes virallisesti varoittaa kuluttajia. Ja koska Posti on mukana huijauksessa, niiin ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911694
- 861443
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17995- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44878Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23617