Tarkoituksenani olisi saada vähitellen jotakin siisteyttä pihalle omakotitalon rakentamisen jälkeen. Pihalle on ajettu täytemaita, ojasavia yms. Nyt rikka rehottaa kaikkialla ja tuntuu epätoivoiselta, että saisi joskus kylvettyä nurmikkoalueet ja tehtyä istutusalueet. Tontti on 3500 neliötä maaseudulla. Pitäisikö homma aloittaa myrkyttämällä rikkakasvillisuus? Olen suunnitellut pihaan myös selkeitä sorapintaisia alueita? Millainen sora olisi mielestänne toimivinta kulkualueilla ja oleskelualueilla?
Pihan perustamisen vaikeutta
3
176
Vastaukset
- NickNailer
Riippuu kokonaan siitä, mikä on tavoiteltu lopputulos ja mitä massoja tontilla nyt on.
Periaatteessa piha pitäisi perustaa melko samalla tavalla kuin rakennuskin: suodatinkangasta massojen väliin ja riittävästi eri vahvuista soraa sinne missä jatkuvasti kävellään ja varsinkin autojen alle.
Suurin virhe on vetää pihaan liian kevyt rakenne, varsinkin asfaltointi. Se 50 mm piha-asfaltti ei sitten kestä kuorma-autoja, joita lähes kaikissa pihoissa kuitenkin käy. Asfaltin sopiva paksuus on 100 mm ja pihakiveyksen 80 mm.
Pelkkä sorapiha taas vaatii kunnon pohjatyöt ja älyttömän määrän soraa. Jos on paljon liikennettä niin pohjaan 0 - 32, välikerros (tai vieläkin krouvimpaa), sitten 0 - 16 ja pintaan vaikka kivituhkaa. Ainakin savi kannattaa erottaa sorasta suodatinkankaalla. Pintavesien poisto kannattaa suunnitella.
Kun teen pihaa, niin omakustannushinta on 60 € per m2, mutta vaatimustaso on varmaan ihan toisella tasolla.
Rikkaruohojen tuhoaminen on ongelmallista. Pieneltä alueelta lähtee pressulla pimentämällä. Joskus on poltettu toholla kulottaen. Itse en rounduppeja käytä, enkä ole Monsanton ystävä, vaikka sen nykyisestä omistajasta on kyllä ihan mukavia muistoja. - SyöpääSyöpää
Vain vähäjärkinen käyttää myrkkyjä, siitä sitä saa sitten syöpää...mutta syyttäkön itseään ken haluaa ihmetellä mistä tuli syöpä vaikken tupakoi.
- JätäPuutarhasi
Jos et jaksa rikkakasveja kitkeä, vaan pihasi myrkyttää: JÄTÄ KOKO HOMMA!
Tuohan on aivan älyvapaa ajattelu, myrkkyä pihaa jos laiska on!!!??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854940- 402401
- 912370
- 1912330
- 1331929
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231788- 1781550
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161451Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3461243- 351146