Kiitos taas surkeasta päivityksestä Microsoft

windows_seiska_takaisin

Taas tuli tietokoneeseen normaalia isompi päivitys. Tuloksena=

-Kaikki "Anna microsoftin vakoilla sinua" asetukset piti taas käydä laittamassa uudelleen pois päältä.

-Päivityksen jälkeen tietokone ei enää suostu poistamaan sd muistikorttia turvallisesti. Tulee valitus että laite on käytössä. Ennen päivitystä on toiminut moitteettomasti AINA. Aikaisemmin windows 10 päivityksen jälkeen ulkoinen kovalevy alkoi tekemään tuota, nyt sd kortitkin.

-Kuvat sovellusta on taas muutettu p4skemmaksi. Ymmärtäjät ymmärtää, ketkä raakakuvia selaa kuvat sovelluksella ja nopeasti haluaa katsoa 100% onko tarkennus kohdillaan. Lisäksi tuo sovellus hidastui paljon hitaammaksi.

Saisi microsoftin intialaiset trollit opetella tekemään työnsä kunnolla. Päivitys päivityksen jälkeen tuo surkea käyttöjärestelmä muuttuu aina huonommaksi.

14

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • optiosanktio

      Jos kiintolevyllä on tilaa lataa rinnalle W7 ja/tai jos tuo 1803 ei toimi kunnolla vielä niin voithan palata takaisin aikaisempiin vaikkapa 1703 versioon (niin minä tein kun webcan ei toiminut 1803 versiossa). 1703:een päivitin kaikki päivitykst mitä kone löysi mutta sitä ennen laitoin Asetuksissa Updaten lisäasetuksen kohdassa eston että Ominaisuuspäivityksiä siirretään 365 päivällä niin ei päivitä uudempaan.

      Tuon Microsoft Windows 10 Creators Update 1703 Download (Build 15063.0) tiedot voi ladata tuolta > http://windowsiso.net/windows-10-iso/windows-10-creators-update-1703-download-build-15063/

      " -Päivityksen jälkeen tietokone ei enää suostu poistamaan sd muistikorttia turvallisesti....... Aikaisemmin windows 10 päivityksen jälkeen ulkoinen kovalevy alkoi tekemään tuota, nyt sd kortitkin."
      Saman huomasin itsekin, poistin tuosta huolimatta ulkoisen kovalevyn piuhan eikä se aiheuttanut mitään tiedon tms menetystä.

      • perkki-erkele

        Minäpä katson aina ennen W 10:n sammuttamista että se on rauhoittunut.
        "Sekopäinen" kiintolevyn ja prosessorin rouskuttaminen/huudattaminen jatkuu joskus 10 -15 min itse ei tee mitään.


      • Anonyymi

        Ei voisi olla enemmän p..........


      • Anonyymi

        Halkesko pois?


      • Anonyymi

        Mietin Uskaltaako w10 enään käyttää?


    • pisshead

      taitaapi aloittajalla olla jakkarassa se onkelma 👺

    • AhdistavaWindows

      Se ei ole mikään päivitys vaan kokonaan uusi käyttöjärjestelmä, joka voidaan asentaa vanhan päälle. Jos Windowsin käyttö ahdistaa, niin vaihda johonkin toiseen.

    • Tiedot_nsalle

      Kun laitat kortin koneeseen, menee jonkin aikaa, että kortilla olevat tiedot on lähetetty nsa:lle. Tästä johtuu, että kortti on käytössä.

    • suosittelija1

      Ennen seuraavaa päivitystä, suosittelen asentamaan Ubuntun, sen vakoilevan kurttauksen rinnalle, taikka paremminkin päälle.

      • Ubuntun.wifi.vika

        Ubuntussa (ainakaan uusimmassa 18.04 LTS versiossa) ei toimi langaton wifi-netti. Windowsissa ei ole ongelmia wifin kanssa.


      • hullujatolloetkönää
        Ubuntun.wifi.vika kirjoitti:

        Ubuntussa (ainakaan uusimmassa 18.04 LTS versiossa) ei toimi langaton wifi-netti. Windowsissa ei ole ongelmia wifin kanssa.

        Romukoneen omistava osaamaton tollo on herännyt maanantai aamuun jatkamaan samaa lapsellisita ruikutusta aina vaan.


      • Ubuntun.wifi.vika
        hullujatolloetkönää kirjoitti:

        Romukoneen omistava osaamaton tollo on herännyt maanantai aamuun jatkamaan samaa lapsellisita ruikutusta aina vaan.

        Saat puolestani määkiä, itkeä ja potkia housuissasi päivästä toiseen. Se ei vaan korjaa uusimman Ubuntun wifi-ongelmaa. Koneessa ei ole mitään vikaa, koska se toimii moitteetta Windowsin kanssa.

        Vastaavia wifi-ongelmia tuntuu olevan muillakin ja vieläpä eri Linux-distrojen kanssa. Eikä vika kohdistu edes mihinkään tiettyyn wlan-piiriin, vaan ongelma on ihan yleisellä tasolla.

        Koska tunnut olevan ainakin mielestäsi suuri "osaaja", niin kerro toki kaikille Linuxia käyttäville kuinka wifi-netin saa toimimaan Linuxissa ongelmitta. Älä panttaa tietojasi, vaan kerro avoimesti tarkat toimintaohjeet tilanteen korjaamiseksi.

        Muussa tapauksessa Ubuntua ei voi suositella tällä hetkellä kenellekään wifi-netin varassa olevalle, koska ongelmia on luvassa. Virheettömin käyttöjärjestelmä näyttää olevan edelleen Windows.


      • Anonyymi
        Ubuntun.wifi.vika kirjoitti:

        Ubuntussa (ainakaan uusimmassa 18.04 LTS versiossa) ei toimi langaton wifi-netti. Windowsissa ei ole ongelmia wifin kanssa.

        Taas valetta!


    • kymppipaskaa

      Kymppiä ja pakkopäivityksiä puolustivat että kone toimisi paremmin, mutta nuo aiheuttaa paljon enemmäön ongelmia, sen lisäksi että kymppi vakoilee.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      270
      14413
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7303
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      63
      5147
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4882
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4505
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4177
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe