Minulla on soutuvene, jossa on purje. Vastatuuleen sillä ei pääse, mutta myötäiseen ja sivuiseen voi lasketella mukavasti. Veneen hallinta on helppoa.
Entä kun tästä lähdetään menemään eteenpäin. Kuinka käsittely vaikeutuu?
Kuinka paljon vaikeampaa on käsitellä 30-jalkaista kuin 20-jalkaista kölivenettä?
Mikä on ero 30- ja 40-jalkaisen välillä?
40 ja 50?
50 ja 60?
Uskoisin, että on varsin sama, onko vene 50 vai 70 jalkainen. Vai onko?
Veneen koon vaikutus hallintaan
7
363
Vastaukset
Purjehtiessa käsittely helpottuu, mitä suurempi vene, paitsi jos joutuu käsin käsittelemään purjeita. Satamassa vastaavasti vaikeutuu.
- LaskeKaavalla
Veneen hallinnan helppouden kertoo suhdeluku, joka saadaan jakamalla veneen massa tonneina sen käsittelyyn osallistuvien määrällä. Luvun ollessa n. 1,5 on käsittely kohtuullista. Esim. 20-jalkainen vene yhden henkilön voimin, tai 30-jalkainen vene 2 hengen voimin. Pienempi suhdeluku tarkoittaa helpompaa hallittavuutta ja suurempi vaikeampaa. Ihmisten määrää voi korvata sähköisillä apulaitteilla: sähkövinsseillä, keulapotkureilla, automaattiohjauksella ja kaikkien em. laitteiden kaukosäädöllä joko langallisesti tai langattomasti. Esim. 70-jalkainen kaikilla mahdollisilla hilavitkuttimilla on helpompi käsitellä yksin kuin 20-jalkainen ilman mitään vitkuttimia.
- 2eqwrrq
En ymmärtänyt. Veneen massa jaettuna osallistuvien määrällä...
- Seisokkiko
Onhan tuo laskentakaava aivan selvä näin kansakoulupohjallakin. Jos on 30 jalkaa, se tarkoittaa 15 ihmistä ja hankalahan niitä on hallita kun joukossa voi olla kaikennäköisiä kieroilijoita. Massaahan on 15 ihmisessä kovasti paljon. Näinollen 20 jalkaa on paljon helpompi hallita.
Seisokkiko kirjoitti:
Onhan tuo laskentakaava aivan selvä näin kansakoulupohjallakin. Jos on 30 jalkaa, se tarkoittaa 15 ihmistä ja hankalahan niitä on hallita kun joukossa voi olla kaikennäköisiä kieroilijoita. Massaahan on 15 ihmisessä kovasti paljon. Näinollen 20 jalkaa on paljon helpompi hallita.
Jos vene on 20-jalkainen, silloinhan mukana on vain 10 henkilöä, paitsi jos osalla miehistöstä on alaraajojen amputaatiohistoria.
- Seisokkiko
Mutta mikä on massalaskukaava, jos vene on 10-jalkainen? Lieneekö hallittavissa?
- Koostakoohon
Kanaako 20-jalkaisen tyhjän kontin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909