On jo käytännössä sovittu

Että nykyhallituksen Keskusta-Kokoomus runko jatkaa myös vaalien jälkeen jotka toki muodon vuoksi ja "demokratian" toteutumiseksi tulee käydä.
Ihan jo yksistään markkinavoimat eivät tule hyväksymään räyhäävä ja populistista Rinteen SDP:tä hallitukseen.

7

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • glx

      Jos Kokoomus tulee suurimmaksi, niin porvarihallitus on todennäköisin mitä Orpo yrittää muodostaa. Koska Perussuomalaiset ja myös Siniset on ulkona, niin Vihreät joudutaan ottamaan mukaan. RKP ja Kristilliset tuskin riittävät enemmistöön koska Keskustan paikkaluku tulee laskemaan nykyisestä. Onneksi Vihreiden puheenjohtaja Touko Aalto on yhteistyökykyinen ja suhteellisen maltillinen, että hallitusyhteistyö Kokoomuksen ja Keskustan kanssa on mahdollinen.

      • No toki vaalien tuloksella on merkitystä. Piti vain vähän provoilla vaikken sitä usein tee. Mutta kuten olen sanonut voisin harkita jopa Vasemmistoliiton mukaanottoa varsinkaan kun siellä ei niitä änkyröitä enää ole.
        Perussuomalaisten kanssa ei kukaan hallitukseen mene. Sinisiä ei taas kukaan tarvitse.


      • KehitysEiKuuluVasemisto
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        No toki vaalien tuloksella on merkitystä. Piti vain vähän provoilla vaikken sitä usein tee. Mutta kuten olen sanonut voisin harkita jopa Vasemmistoliiton mukaanottoa varsinkaan kun siellä ei niitä änkyröitä enää ole.
        Perussuomalaisten kanssa ei kukaan hallitukseen mene. Sinisiä ei taas kukaan tarvitse.

        Mitä tämä tekisi hallituksessa, muuta kuin velkaa.
        https://crop.kaleva.fi/y52VGalPgUYMdwhNY0zSn0ompmg=/smart/http://kuvat.kaleva.fi/cartoons/b007fb9b51294bd0816b4c828ea087a2.jpg

        SDP olisi ihan kannatettava puolue, jos muuttaisi tyyliään. Muttei heillä ole kykyä siihen. He nyt mitä ilmeisimmin ajaa pohjamutien kautta vuoden päästä. Kyllä ihmiset -kansalaiset -äänestäjät odotta politikoilta näyttöjä.
        Ja kun he siihen valittu kansanedustuslaitokseen, heidän pitää tehdä uudistuksia, kuten nyt on nähty. Eikä jarruttaa kaikkea liikkuvaa.


    • vallanjakohuone

      No katsotaanpa seuraavat vaalit, miten käy. Yleisestä pöhinästä päätellen oikeistopolitiikalle ei ole jatkokautta takeissa.

      • Markkinavoimat jotka tosiasiassa asiasta päättävät ovat toista mieltä.


      • vallanjakohuone
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        Markkinavoimat jotka tosiasiassa asiasta päättävät ovat toista mieltä.

        Meinaatkos, että äänestäjillä ei ole siihen mitään sanottavaa? Jos tilanne olisi todellisuudessa se, että joku ulkopuolinen taho sanelisi, mitä demokraattisessa valtiossa päätetään, niin kansannousu olisi väistämätön. Meillä on nukkuvissa äänestäjissä paljon konservatiivisia nationalisteja (ei hyvä juttu), joten ottaen huomioon nämä poliittiset voimasuhteet, Kokoomuksen ja Keskustan kannatus vain entisestään heikkenisi.

        Miten muuten pirtaasi oikein sopii se, että markkinavoimat päättäisivät demokratian puolesta? Olethan ilmaissut olevasi Putin-kriitikko ja epäilet Venäjän vaikutusyrityksiä.


      • vallanjakohuone kirjoitti:

        Meinaatkos, että äänestäjillä ei ole siihen mitään sanottavaa? Jos tilanne olisi todellisuudessa se, että joku ulkopuolinen taho sanelisi, mitä demokraattisessa valtiossa päätetään, niin kansannousu olisi väistämätön. Meillä on nukkuvissa äänestäjissä paljon konservatiivisia nationalisteja (ei hyvä juttu), joten ottaen huomioon nämä poliittiset voimasuhteet, Kokoomuksen ja Keskustan kannatus vain entisestään heikkenisi.

        Miten muuten pirtaasi oikein sopii se, että markkinavoimat päättäisivät demokratian puolesta? Olethan ilmaissut olevasi Putin-kriitikko ja epäilet Venäjän vaikutusyrityksiä.

        Nämä konservatiiviset nationalistit pelaavat tietenkin Putinin ja globalisaation vastaisten voimien pussiin varmaan osin tietämättään.
        Kyllä demokratia toteutuu ja äänestäjät saavat sanoa sanansa mutta päätösvalta on viime kädessä markkinavoimilla. En sinällään ota kantaa onko se hyvä asia mutta elämme globaalissa maailmassa jossa on mentävä mukana tai jäätävä junasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      241
      2064
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1272
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      982
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      789
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      780
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      761
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe