Kemijärven sellutehdas

neikkihivala

Kuka oli pääministeri, kun se pantiin lihoiksi? Kuka oli elinkeinoministeri? Kuinka hurisee liimapalkkitehtaalla, jonka luvattin työllistävän sellutehtaalta työttömiksi jääneiden työpaikat?

Muistaakseni Kemijärven sellutehdas oli UKK:n "siunaama".

5

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Commendante

      Oli kuka hyvänsä - ei merkitystä. Eivät pääministerit yksityisten firmojen tehtaita lopeta - eivät kyllä rakennakaan. Kemijärven sellutehtaan lopettamispäätöksen teki StoraEnson silloinen toimitusjohtaja. Hän on myöhemmin julkisesti myöntänyt, että tehtaan lopettamispäätös oli virhe. Mutta on myös niin, että lakkautettu ja purettu tehdas olisi tänä päivänä toivottoman pieni - pitäisi joka tapauksessa rakentaa kokonaan uusi laitos. Sen "Kemijärvi - keissi" (toivottavasti) opetti, ettei ainakaan valtavia pääomia tarvitsevassa teollisuudessa pidä poukkoilla lyhyen aikavälin suhdanteiden mukaan. Toisaalta jo Ahti Karjalainen totesi aikanaan, että "ennustaminen on aina vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden ennustaminen".

      • Tehtaan lopettamisen syyn oli kannattavuus. Tehtaan johdon mukaan Suomessa raaka-aine, siis puu oli 38% kalliimpaa kuin Ruotsissa.
        Suomessa metsänomistusta veronmaksajat tukevat 200 eri tuen voimin. Mikään ei näille varsinaisille verenimijöille, kepulaisille riitä.


      • Osmonimu
        osmium1 kirjoitti:

        Tehtaan lopettamisen syyn oli kannattavuus. Tehtaan johdon mukaan Suomessa raaka-aine, siis puu oli 38% kalliimpaa kuin Ruotsissa.
        Suomessa metsänomistusta veronmaksajat tukevat 200 eri tuen voimin. Mikään ei näille varsinaisille verenimijöille, kepulaisille riitä.

        Onko tämä tuki suurempi kuin samasi vankipalkka?


    • Nythän Kemijärvelle on nousemassa kiinalaisvoimin uusi sellutehdas, tai itse asiassa moniakin tuotteita puusta valmistava tehdas. Se alkuperäinen sellutehdas ei siis ollut väärässä paikassa, vaan sillä oli vain osaamattomat johtajat.

    • voitotkiinaan

      Kinalaiset keittää lapin ikihongat selluksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    Aihe