Muistelen että elokuvaa näytettiin aina joulun aikoihin joskus ehkä 80 - 90 -luvuilla.
Oli linnoja ja keskiaikaisen näköistä meininkiä.
Yhden nuoren pojan/miehen lauseen kaverilleen muistan kun hän koettelee kädellä lumeen jäänyttä Sotaherran vaunujen jälkeä: "Huhutaan että Sotaherra olisi liitossa Noidan kanssa. Eihän sitä tiedä mutta ei sillä muuten tuommoisia vaunuja olisi"
En koskaan nähnyt elokuvaa kokonaisena, vain pätkiä.
Mikä? (suomalainen, joulu, sotaherra, noita...)
7
364
Vastaukset
- Repliikkiäenmuista
Ilmari Unhon SADAN MIEKAN MIES tulee mieleen linnoista ja keskiaika meiningistä. Esitetty mm. marraskuussa -89 ja -93. Joulua ja "linnaa" on sitten Valentin Vaalan LINNAISTEN VIHREÄ KAMARI filkassa, joka on esitetty mm. jouluaattona 1988.
- QwertyFuthark
Tarkennetaanpa vielä:
Kyseessä on lapsille tai nuorille suunnattu elokuva. Ja sen täytyy olla aikaisintaan 80-luvun alusta.
Luulinkin että sen nimi olisi ollut Joulutarina mutta se onkin toinen elokuva. - QwertyFuthark
Ehdottakaapa jotain.
- QwertyFuthark
Eikö löydy?
- snow
ensimmäisenä tuli mieleen lumikuningatar
- QwertyFuthark
Ei taida olla Lumikuningatarkaan.
- Anonyymi
Olisko ollu Eija-Elina Bergholmin Lohikäärme?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432937Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602809- 422313
- 251773
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251679Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa701556- 481556
- 361226
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771225- 791050