Toyota Prius on ollut maailmalla suuri menestys

Toyota Prius on ollut kautta maailman suuri menestys ja yksi autoteollisuuden suuri ikoni. Se kuuluu näiden neljän autoteollisuuden suureten ikonien joukkoon. Ne ovat Ford-malli T. Chevrolet Corvette. Porsche 911 ja uusimpana Toyota Prius. Toyotan hybrideistä onkin tullut uuden ajan ikoni, jota parhaiten edustaa Toyota Prius Plug-In.

Ladattava Prius Plug-In hybrid, jota USA:ssa myydään nimellä Prius Prime, on USA:n toiseksi myydyin sähköauto Teslan jälkeen tammi-huhtikuun 2018 aikana. Tuoreimman tiedon mukaan Prius on maailman ostetuin ladattava hybridi alkuvuonna. Se oli myös vuoden 2017 alkupuoliskon maailman myydyin sähköauto.
33321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Hönön mainitsemista hurjista määristä (kaikki Prius mallit)
Eurooppa maaliskuu 1588 kpl, sija 194,
USA huhtikuu 7420 kpl, sija 59.
Kiina maaliskuu 1588 kpl

Äänestä
  • Kaikki mikä aloitukseen on kirjoitettu on totta ja näköjään Googlella tiedot ovat löydettävissä.

    Äänestä

  • SiinäOnTotuus kirjoitti:

    Kaikki mikä aloitukseen on kirjoitettu on totta ja näköjään Googlella tiedot ovat löydettävissä.

    Jos Priusta myydään paljon, niin kymmeniä muita automalleja myydään hirveän paljon.

    Äänestä

Prius oli Toyotan peliavaus hybridmarkkinoille ja tekivät siksi ensimmäisen version tavallista paremmaksi ja saivat sillä mainetta kestävänä autona. Hienosti ajateltu.
Nyt kun nuo hybridit ovat peruskauraa, niin Prius on "laskettu" perustasolle joka ei nykyään ole kovin laadukas ja hinta on meikäläisittän todella järkyttävän kova, ei ihme ettei sitä kukaan osta. Amerikassa sitä myydään tappiolla ja muuallakin edullisesti ja siellä niitä myydään jonkin verran, ei tosin paljoa. Auto on sinänsä aika epäonnistunut kokonaisuus, ahdas, ruma, huonot ajo-ominaisuudet ja on tarkoitetu vain ruuhkaisiin ja suuriin kaupunkeihin kohtuullisten päästöjensä vuoksi. Jos on varaa 2-3 autoon joista yksi on vain kylällä pyörimiseen, niin silloin voi hankkia tuollaisen yi 40ke maksavan ladattavan jos haluaa esiintyä luontoystävänä, mutta mitään järkevää perustetta niin taloudellisesti tai ekologisesti meilä Suomessa ei ole.

Äänestä
  • Googlatkaapa tuo asia. Nimenomaan uudet Priukset ovat kaikessa kestävyydessä ja laadussa ja ylläpitokuluissa parhaana ja ensimmäisenä.

    Äänestä

  • Hyvää ei saa halvalla. Mutta toisaalta köyhällä ei ole varaa muuta kuin ostaa parasta, siksi ajelen Priuksen ladattavalla. Täytyy vaan todeta että tässä autossa mukavuus on huipussaan. Ja 10 v takuulla.

    Äänestä

Wolkkari tulee suistamaan menneisyyden paristopelit siirtymällä ykköstilalle .

Äänestä
  • Niinpä näkyy. Huhtikuussa on näköjään Trafin tilaston mukaan myyty yksi ladattava Golf GTE.

    Äänestä

  • Vain typerys katsoo asioita mallikohtaisesti. Viisas katsoo kokonaisuutta.
    Toyota on saanut värkättyä tasan yhden ladattavan auton. VW:llä on laaja mallisto erilaisia ladattavia autoja. On vähän erilaiset resurssit kehittää tekniikkaa kuin persaukisilla japskeilla.

    VW:n ladattavia autoja on ostettu Suomessa tänä vuonna noin 250 kpl. Tojoja 30 kpl.
    Vedä tero slaavilainen syväkyykky tässä kohtaa.

    Äänestä

Mainokset ovat mainoksia, myyntitilastot kertovat totuuden. Prius-perheen myyntimäärät ovat puolittuneet neljässä vuodessa.

2017 108.661
2016 136.629
2015 184.779
2014 207.372
2013 234.228

http://carsalesbase.com/us-car-sales-data/toyota/toyota-prius/

Tänä vuonna lukemat ovet vieläkin pienempiä kuin vuosi sitten.

valittiin toki aikanaan vuoden autoksi Euroopassa, mutta se lienee kovin meriitti mitä Prius tulee koskaan saavuttamaan. Auringonlaskun auto joka perustuu nyt jo vanhentuneeseen teknologiaan.
veikkaan että hybridiversio kuopataan lähivuosina ja sen korvaa täyssähkö-versio.
Hybridille niskalaus, mutta Prius-nimi jatkaa elämää sähköautona.

Äänestä
  • Mitkä helvetin mainokset? Missä niitä on? Aloittajan tiedot ovat täysin oiket eikä niissä ole mainoksia. Ne ovat lehdistä kerättyä tietoa. Uusimmat Priukset ovat kaikkein kehittyneintä viimeisintä tekniikkaa.

    Käytännössä koko hybridivoimalinja on uudistettu. Perustana on edelleen 1,8-litrainen vapaasti hengittävä ja Atkinson-työkiertoa käyttävä moottori. Moottoria on kuitenkin uudistettu ja optimoitu isolla kädellä, ja bensiinimoottorin kerrotaan toimivan maailmanennätykseen oikeuttavalla 40 prosentin termisellä hyötysuhteella. Myös polttomoottorin parina toimiva hybridijärjestelmä on kokenut täydellisen uudistumisen ja sähkömoottori on aiempaa huomattavasti tehokkaampi. Tämän lisäksi akkutekniikassa on otettu askel eteenpäin, sillä akku on aiempaa pienempi ja energiatiheydeltään parempi.

    "YKSI TÄRKEÄ pointti tässä sähköistämisten rintamassa on myös se, että osa uusista moottorimalleista on sellaisia hybridejä, joille Toyotan Prius-insinöörit varmasti nyrpistävät nenäänsä. Yksinkertaisimmillaan uutuusmalleissa moottori on aivan tavallinen bensiini- tai dieselkone, jonka laturi on korvattu moottori-generaattorilla, ja johonkin kohtaa autoa on piilotettu muutaman maitopurkin kokoinen lisäakku."

    https://tekniikanmaailma.fi/kommentti-sahkoautoja-ja-hybrideja-lupaavat-nyt-kaikki-kannattaa-kuitenkin-lukea-lupausten-pieni-prantti/


    Että semmonen auringonlaskun auto.

    Äänestä

Toyota Prius on yksi maailman ostetuimpia autoja

Toyota on tuskaillut uusien Priusien julkistamisen jälkeen sekä perus- että ladattavan Priusin tuotantokapasiteetein kasvattamisen vuosi, jotta kapasiteetti saataisiin vastaamaan kovaa kysyntää.

Ladattava Prius Plug-In hybrid, jota USA:ssa myydään nimellä Prius Prime on USA:n toiseksi myydyin sähköauto Teslan jälkeen tammi-huhtikuun aikana, kuten tästä taulukosta näkyy:

https://insideevs.com/wp-content/uploads/2018/05/April-2018-monthly-sales-report-card-final.png

Se on siis maailman ostetuin ladattava hybridi:

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/yllattava-auto-nousi-maailman-myydyimmaksi-sahkoautoksi

Se oli myös vuoden 2017 alkupuoliskon maailman myydyin sähköauto:

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/tassa-ovat-alkuvuoden-myydyimmat-sahkoautot

Perus-Prius on yksi suuri automaailman ikoni ja maailman myydyin hybridi, jota maailmanlaajuisesti myydään hurjia määriä:

https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/prius-on-yha-erikoisuus-maailman-autokartalla/5830040#gs.4W5q0lY

Äänestä
  • Yhä erikoisuus, ja sellaisena pysyy ja häviää markkinoilta.

    Äänestä

"Että semmonen auringonlaskun auto."

Kaikki nuo uudistukset voivat kiinnostaa kovastikin fanipoikaa, mutta ostava yleisö on se joka ratkaisee mikä toimii kuluttajalle ja mikä ei.

Priusin kohdalla kuluttajat näyttävät peukkua alas.

2017 108.661
2016 136.629
2015 184.779
2014 207.372
2013 234.228

http://carsalesbase.com/us-car-sales-data/toyota/toyota-prius/

Kun katsoo miten myynti on romahtanut viime vuosina niin termi "auringonlaskun auto" on hyvinkin perusteltu.

Äänestä
  • Ei oikein täsmää tuon aloituksen tietojen kanssa ja aloituksen tiedot näkyvät kuitenkin olevan oikeat.

    Äänestä

  • EiTäsmää kirjoitti:

    Ei oikein täsmää tuon aloituksen tietojen kanssa ja aloituksen tiedot näkyvät kuitenkin olevan oikeat.

    Aloituksessa ei ole mitään muuta kuin mielipide. Mielipide ei ole fakta.

    Myyntilasto on faktaa ja se kertoo että Priusien myynti on pudonnut yli 100.000kpl viimeisien vuosien aikana ja on alle puolet neljän vuoden takaisista luvuista.

    Sitä ei inttäminen muuta miksikään.

    2017 108.661
    2016 136.629
    2015 184.779
    2014 207.372
    2013 234.228

    http://carsalesbase.com/us-car-sales-data/toyota/toyota-prius/

    Moni japanialainen on saanut kenkää Prius-tehtaalta kun Priusit eivät mene kaupaksi.

    Äänestä

Uuden Priuksen näkee 2-3 kertaa vuodessa. Nekin taitavat olla esittelyautoja.

Äänestä

TOYOTA OSAA.TOYOTAAN LUOTETAAN.


Usan viranomaiset pakottivat DSG-takuun jatkumaan 100.000 mailiin eli 160.000 km:iin asti . Samoin on tehty Kiinassa joidenkin VW-groupin tuotteiden kanssa. Eli pakotetaan pitkään takuuseen.
Milloin eurooppalaiset ostajat heräävät peräämään oikeuksian. samoin pitäisi toimia tsi moottoreiden kanssa,ei uusi moottori saa viedä tolkuttomasti öljyä vw,n mukaan 1l/1000km on vielä normaalia,ei voi olla.samoin kaikki jakohihna/ketju öljyn kulutus ja turboviat pitäisi saada valmistajan piikkiin.

OSTETUT ASKIT MENIVÄT JUURI KIINAAN JA JENKKEIHIN.

Miksi vw käyttää vieläkin surullisen kuuluisaa dsg laatikkoa.

Volkswagen tilasi pari vuotta sitten aisinilta automaatti laatikoita.

Nuo tilatut 1,5 miljoonaa vaihteistoa ovat menossa USA:han ja Kiinaan tuotettaviin autoihin, mm. Passateihin. Noissa maissa asiakkaat eivät pidä DSG:stä sen perinteiseen automaattiin verrattuna hieman nykivämmästä toiminnasta. Mutta australialaisessa GoAuto.com.au -verkkolehdessä viime syksynä haastateltu Volkswagenin voimansiirron kehityksen johtaja Michael Schaefer sanoi lokakususa VW Glf GTI:n esittelyssä Tasmaniassa, että Volkswagen harkitsee erilaisten momenninmuunninvaihteistojen tuomista tarjolle uusiin Up- ja Polo-malleihin.

Hän totesi, että kaikki kaupunkiautoilla ajavat eivät pidä DSG:n toiminnasta vaan arvostavat perinteisen automaatin värinättömämpää ja pehmeämpää toimintaa. Merkittävä tekijä on myös, että automaatin lisäkulutus on laskenut muutamien vuosien takaisesta 1,5 litrasta 0,2 l/100 km tasolle.

Schaefer totesi myös, ettei pienten, alle 200 Nm vääntävien moottorien yhteyteen ole mielekästä rakentaa 9- tai 10-vaihteista DSG-vaihteistoa. Pääjohtaja Martin Winterkorn on kertonut tavoitteena olevan 10-vaihteisen DSG:n kehittämisen suurempiin malleihin.

Äänestä
  • Aika epätoivoista sätkimistä tojo-hönöiltä. Väistämisyrityksiä joista jokainen näkee läpi.

    2017 108.661
    2016 136.629
    2015 184.779
    2014 207.372
    2013 234.228

    http://carsalesbase.com/us-car-sales-data/toyota/toyota-prius/

    Tässä on Priusin myynnin syöksyminen. Oktomurske ei plajon liity tähän asiaan.

    Äänestä

JÄRKEVÄ TEKO VOLKSWAGENILTA.

TOYOTAN automaatti toimii todella upeasti ja kestää.
Tulevaisuudessa volkswagen joutuu ehkä ostamaan kaiken tekniikan toyotalta..
Oman moniongelmaisen tekniikan tilalle.

Äänestä
  • Lisää epätoivoista sätkimistä. Pelkkää höpötystä.
    Lipeääkö isohihna eikä pikku aivoista irtoa enää mitään järkevää?

    Äänestä

Jenkkien halpahalleissa myydään Primea hintaan 23500 taalaa. Mikäs se olikaan Plugin hinta Suomessa?

Äänestä

Tämä teron jatkuva sätkiminen ja epätoivoiset aiheenvaihto-yritykset kertovat kuinka arka aihe Priusin myynnin floppaaminen on.

2017 108.661
2016 136.629
2015 184.779
2014 207.372
2013 234.228

http://carsalesbase.com/us-car-sales-data/toyota/toyota-prius/

Tässä vielä kerran myyntiluvut. Mitäs tero tuumaat näistä?

Äänestä
  • vuoden+2018+ensimmäisen+neljänneksen+aikana.Toyotan+uusi+ladattava+Prius+Plug-In+Hybrid+(USA:ssa+Prius+Prime)+on+noussut+vuoden+2018+ensimmäisen+neljänneksen+aikana+maailman+myydyimmäksi+ladattavaksi+hybridiksi."Lataushybridien+listakärki+oli+Toyota+Prius+Prime+(12+100),+kakkonen+BYD+Song+(11+788)+ja+kolmas+BYD+Qin+(10+096).+Valmistajista+Toyota/Lexus+hallitsevat+lataushybridien+myyntiä+52+%+osuudella,+kakkosena+on+Suzuki+20+prosentin+myyntiosuudella."http://www.tuulilasi.fi/uutiset/yllattava-auto-nousi-maailman-myydyimmaksi-sahkoautoksi

    Äänestä

  • HÖNÖ.SÄTKII.NY kirjoitti:

    vuoden+2018+ensimmäisen+neljänneksen+aikana.Toyotan+uusi+ladattava+Prius+Plug-In+Hybrid+(USA:ssa+Prius+Prime)+on+noussut+vuoden+2018+ensimmäisen+neljänneksen+aikana+maailman+myydyimmäksi+ladattavaksi+hybridiksi."Lataushybridien+listakärki+oli+Toyota+Prius+Prime+(12+100),+kakkonen+BYD+Song+(11+788)+ja+kolmas+BYD+Qin+(10+096).+Valmistajista+Toyota/Lexus+hallitsevat+lataushybridien+myyntiä+52+%+osuudella,+kakkosena+on+Suzuki+20+prosentin+myyntiosuudella."http://www.tuulilasi.fi/uutiset/yllattava-auto-nousi-maailman-myydyimmaksi-sahkoautoksi

    Tuossa tekstissä ei ole mitään virhettä. Siinä puhutaan pelkästään maailman myydyimmästä lataushybridistä ja se on Ladattava Priuis.

    Mikä siinä on väärin??

    Äänestä

Tämä ei ole mikään mielipide. Tämä on fakta:

Toyota Prius on yksi maailman ostetuimpia autoja

Toyota on tuskaillut uusien Priusien julkistamisen jälkeen sekä perus- että ladattavan Priusin tuotantokapasiteetein kasvattamisen vuosi, jotta kapasiteetti saataisiin vastaamaan kovaa kysyntää.

Ladattava Prius Plug-In hybrid, jota USA:ssa myydään nimellä Prius Prime on USA:n toiseksi myydyin sähköauto Teslan jälkeen tammi-huhtikuun aikana, kuten tästä taulukosta näkyy:

https://insideevs.com/wp-content/uploads/2018/05/April-2018-monthly-sales-report-card-final.png

Se on siis maailman ostetuin ladattava hybridi:

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/yllattava-auto-nousi-maailman-myydyimmaksi-sahkoautoksi

Se oli myös vuoden 2017 alkupuoliskon maailman myydyin sähköauto:

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/tassa-ovat-alkuvuoden-myydyimmat-sahkoautot

Perus-Prius on yksi suuri automaailman ikoni ja maailman myydyin hybridi, jota maailmanlaajuisesti myydään hurjia määriä:

https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/prius-on-yha-erikoisuus-maailman-autokartalla/5830040#gs.4W5q0lY

Äänestä

Tässä on USA:ssa vain kymmenen myydyimmän joukossa olevat Toyotan hybridit ja niitä on myyty vuonna 2017 yhteensä 187.390 autoa.

Prius: 2017 myynti: 65 631
RAV4 2017 myynti: 50.559
Camry 2017 myynti: 20 985
Prius Plug-In 2017 myynti: 20 936
Toyota Highlander Hybridi 2017 myynti: 16 864
Toyota Prius c 2017 myynti: 12,415

Yhteensä 187390 Toyotan hybridiä.

On selvää, että kun Toyota on tuonut yhdysvaltain markkinoille lisää uusia hybridejä niin Yhden eli Priusin myynti laskee.

Äänestä
  • Toyotalla oli ensin vain yksi hybridi. Nyt on 40 eri mallia. On selvää, että Priuksen myynti silloin laskee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toyotalla oli ensin vain yksi hybridi. Nyt on 40 eri mallia. On selvää, että Priuksen myynti silloin laskee.

    Tammikuussa rekisteröitiin Suomessa YKSI!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tammikuussa rekisteröitiin Suomessa YKSI!

    Varmaan esittelyauto . Eihän tuota kukaan täysjärkinen osta .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varmaan esittelyauto . Eihän tuota kukaan täysjärkinen osta .

    Kerro myös miksi ei osta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SuuriIkoni kirjoitti:

Toyota Prius on ollut kautta maailman suuri menestys ja yksi autoteollisuuden suuri ikoni. Se kuuluu näiden neljän autoteollisuuden suureten ikonien joukkoon. Ne ovat Ford-malli T. Chevrolet Corvette. Porsche 911 ja uusimpana Toyota Prius. Toyotan hybrideistä onkin tullut uuden ajan ikoni, jota parhaiten edustaa Toyota Prius Plug-In.

Ladattava Prius Plug-In hybrid, jota USA:ssa myydään nimellä Prius Prime, on USA:n toiseksi myydyin sähköauto Teslan jälkeen tammi-huhtikuun 2018 aikana. Tuoreimman tiedon mukaan Prius on maailman ostetuin ladattava hybridi alkuvuonna. Se oli myös vuoden 2017 alkupuoliskon maailman myydyin sähköauto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu