joensuun päättäjät hoi taas sielä

joensuumiettiinyt

Työttömien työnhakijoiden määrä laski Pohjois-Karjalassa – osuus silti maan korkein.

Tempputyölistetty on siis eli .

"Määrä on vähentynyt 2 156 henkilöllä vuoden takaisesta.

Pohjois-Karjalassa työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli 14,0 %, joka on maan korkein. Vuosi sitten vastaava luku oli 16,9 %."

Mitä tekee joensuu oikeasti tässä?

Se on avain asemassa työlistämisessä vaikeasti työlistettyihin eli pitkäaikaistyöttömien kohdalla.

Näitä ei voi pitää orjapalkalla 9e päivä jolla tavoin siis kauniimmat lukemat esitettyä,orjatyö se on joensuuta nykyään.

Joensuun tulee varata määrärahoihin huomattava summa ja työlistää kahdeksi vuodeksi eteen päin kaikki kunnon palkalla eli täysi palkka mieli puhdistaa maine suomalaisena kitukasvusena paikkakuntana joka ei työlistä ketään koskaan ,Maine on niin paha suomen alueella.

JOTEN PÄÄTTÄJÄT NYT TÖIHIN SIELTÄ JA KEHITTÄKÄÄ MUUALTA NE RAHAT TYÖTTÖMIEN OIKEESEEN PALKAUKSEEN,

Kaiken maailman liikenne ympyrää teetätetään viron pojilla ym, törkeää työvoiman paikallista kiertämistä,nyt on näytön näytön paikka joensuulla on työttömiä lähes nolla vuoden päästä ja oikealla palkalla?

4

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihäntännekukaanmuuta

      Pohjois-Karjalassa yli 10 000 työtöntä työnhakijaa
      Pohjois-Karjalassa on ollut huhtikuun lopussa 10 165 työtöntä työnhakijaa.

    • lsjsdk

      9e/pv kulukorvaus töitä kyllä riittää. Oikeaan palkkatyöhön pääsee lähinnä suhteilla.

    • JnsNousuun

      Pääasia että ympyröitä romuineen ja siltoja riittää.Hieno homma,että keskustan kadutkin tehdåån pyöräteiksi ja ovat sen puolivuotta talvisin käyttämättöminä.
      Minusta kaupungin pitäisi rakentaa vielä ainakin yksi keinosaari Pielisjokeen tuonne ylisoutajan sillan alapuolelle,kun on niin aution ja ankean näköinen maisema .Saari tai pari siihen sopis just kuin tikku pyllyyn

    • Anonyymi

      Joo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2558
    2. 135
      1964
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1291
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1286
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1141
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1133
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1122
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1089
    9. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1053
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1048
    Aihe