LeBaron 2.5l vm.1989

hoomoilanen

Yhdelle releelle konehuoneeseen tulee joko virtalukolta tai sulakerasialta piuha jossa todennäköisesti joku diodi, arvoista näkyy enää 6A, tietäkö joku tarkemmin tuosta komponentista mille releelle mahtanee mennä ja miksi on tuollainen diodi? ..sekalainen piuhahelvetti ja luulin teipattua möykkyä epämääräiseksi liitokseksi ja leikkurilla "möykky" pois ja sitten vasta hokasin että se on jokin diodi, kummin päin diodi takaisin vai onko väliä miten päin laittaa.

Releitten paikat todennäköisesti vaihtuneet, tunnistan valoille menevän releen, muut aika arpomista, ainoastaan yksi naksahtaa kun virrat kytkee.

5

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoomoilanen

      Selkis jo mutta ei lebakko suostu käyntiin lähtemään, ei vaan saa bensaa, mihin ja kuinka tuo shut down rele vaikuttaa ja toimii..katkaiseeko bensan syötön vai virran syötön?

    • hoomoilanen

      Pian menee hermot, miksi "ignition time delay rele" käy kuumana kuin hellakoukku vaikka pelkästään virrat on avaimesta käännetty päälle? Jostain ratin takaa jalkatilan yläpuolelta virrat päällä kuuluu aivan kuten jokin sähkömoottori olisi jumissa, mistäs tuo ääni kuuluu, ei muistaakseni viime keväänä tuollaista kuulunut, kohta lähtee paaliin koko paskakasa!

    • hoomoilanen

      Tuokin ongelma ratkesi, tämähän mielenkiintoinen paikka kysellä kun saa itse kysyä ja itse vastata :)

      Kokeillaan vielä kerran, mistä löytää LeBaroniin releitä, polttoainepumpun rele ja ASD-rele?

      • jenkkiosat

        Googleta "amerikkalaisten autojen osat". Onhan noita firmoja useampia.


    • hoomoilanen

      Ok, olen googlettanut "Chrysler lebaron 89" hakusanalla, täytyy jatkaa etsintää. Vikakin löytyi loppujen lopuksi tai ainakin yksi vika, polttoainepumpun releessä käämitys kärvähtänyt, asd-relekin taitaa olla hieman kaput.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      143
      5998
    2. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      154
      3009
    3. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      428
      3003
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2324
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      20
      2171
    6. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      68
      1671
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      78
      1517
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1204
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1122
    10. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      53
      1050
    Aihe