LeBaron 2.5l vm.1989

hoomoilanen

Yhdelle releelle konehuoneeseen tulee joko virtalukolta tai sulakerasialta piuha jossa todennäköisesti joku diodi, arvoista näkyy enää 6A, tietäkö joku tarkemmin tuosta komponentista mille releelle mahtanee mennä ja miksi on tuollainen diodi? ..sekalainen piuhahelvetti ja luulin teipattua möykkyä epämääräiseksi liitokseksi ja leikkurilla "möykky" pois ja sitten vasta hokasin että se on jokin diodi, kummin päin diodi takaisin vai onko väliä miten päin laittaa.

Releitten paikat todennäköisesti vaihtuneet, tunnistan valoille menevän releen, muut aika arpomista, ainoastaan yksi naksahtaa kun virrat kytkee.

5

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoomoilanen

      Selkis jo mutta ei lebakko suostu käyntiin lähtemään, ei vaan saa bensaa, mihin ja kuinka tuo shut down rele vaikuttaa ja toimii..katkaiseeko bensan syötön vai virran syötön?

    • hoomoilanen

      Pian menee hermot, miksi "ignition time delay rele" käy kuumana kuin hellakoukku vaikka pelkästään virrat on avaimesta käännetty päälle? Jostain ratin takaa jalkatilan yläpuolelta virrat päällä kuuluu aivan kuten jokin sähkömoottori olisi jumissa, mistäs tuo ääni kuuluu, ei muistaakseni viime keväänä tuollaista kuulunut, kohta lähtee paaliin koko paskakasa!

    • hoomoilanen

      Tuokin ongelma ratkesi, tämähän mielenkiintoinen paikka kysellä kun saa itse kysyä ja itse vastata :)

      Kokeillaan vielä kerran, mistä löytää LeBaroniin releitä, polttoainepumpun rele ja ASD-rele?

      • jenkkiosat

        Googleta "amerikkalaisten autojen osat". Onhan noita firmoja useampia.


    • hoomoilanen

      Ok, olen googlettanut "Chrysler lebaron 89" hakusanalla, täytyy jatkaa etsintää. Vikakin löytyi loppujen lopuksi tai ainakin yksi vika, polttoainepumpun releessä käämitys kärvähtänyt, asd-relekin taitaa olla hieman kaput.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4596
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2109
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      49
      1525
    4. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1502
    5. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1488
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      261
      1285
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1184
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1122
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1054
    10. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1047
    Aihe