Rakas kertoisitko

Rakas kerro minulle, miksi tai mikä on niin vaikeaa tässä asiassa. Miksi näin?

Nään joka yö nykyään unta sinusta. Ei se helpota yhtään. Joku mies kaupassakinmuistutti sinua, ikävä ryöpsähti.

Kyllä minä pärjään siinä missä sinäkin. Eihän se siitä kiinni ole..
461570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Jep kyllä minäkin olen sinulle sanonut pärjääväni, eikä asia ole ollut siitä kiinni. Et edes kuuntele minua, tulet ja lausut vain ehtojasi.

Äänestä

Se kun olet niin varautunut ja sulkeutunut, etkä uskalla lähestyä enempää. Siis jos olisit hän.

Äänestä

Missä asiassa? Mikä on vaikeaa?

Äänestä
  • Yhteys, puhuminen.

    Äänestä

  • Aloittajalta kirjoitti:

    Yhteys, puhuminen.

    Paljoo pyytänyt. Olisin kyllä valmis koska vaan puhumaan.

    Äänestä

  • Aloittajalta kirjoitti:

    Yhteys, puhuminen.

    Jos voisin varmaksi sanoa niin kertoisin. Omalta osaltani voin ainoastaan sanoa. Ne lämpimät tunteet mitä oli, ovat edelleen yhtä lämpimiä. Ihan hirveästi haluaisi avata yhteyden, mutta kun toisen ajatuksista ei ole mitään tietoa niin se vaan on niin vaikeaa.

    Äänestä

  • selvennä kirjoitti:

    Jos voisin varmaksi sanoa niin kertoisin. Omalta osaltani voin ainoastaan sanoa. Ne lämpimät tunteet mitä oli, ovat edelleen yhtä lämpimiä. Ihan hirveästi haluaisi avata yhteyden, mutta kun toisen ajatuksista ei ole mitään tietoa niin se vaan on niin vaikeaa.

    Hei! Oletko lukenut muita vastauksiani ketjussa, sopiiko sinuun? 😊

    Kyllä hän tunteeni tietää☺

    Äänestä

Ikävä on minullakin, kovempi kuin olisin osannut etukäteen arvata. Kunpa osaisin vastata miksi tämä on niin vaikeaa, kai vikaa on molemmissa.
Pärjäämme omillammekin mutta en sitä olisi tahtonut, asiat vain ajautui siihen pisteeseen

Äänestä
  • En tarkoittanut taloudellisesti. Vaikka ei siinäkään ongelmia ole 😄 tarkoitin pään sisäistä pärjäämistä ikävän ja tunteiden kanssa ☺

    Äänestä

  • En minäkään vaikka olisi siinäkin parantamisen varaa ollut :D

    Äänestä

  • Pään sisäiset kemialliset kulkuneuvot ja muutkin aivoissa kiertelevät sähköjännitteet voivat vaikuttaa erilaisiin tuntemukseen ja ajatuksiin :D

    Salaman iskusta voi saada uuden idean, kuten vastaava: Newtonille tipahti omena päähän, silloin hän tajusi että esineet putoavat alaspäin melkein maan keskipistettä kohden :D

    Äänestä

En pysty enää olla seurassasi. En pysty enää esittämään kaveria, koska haluaisin oikeasti paljon enemmän. En kestä sitä, ettet ole koskaan sanonut tai osoittanut minulle, että merkitsen sinulle enemmän kuin muut. On parempi vain vältellä ja olla tylsän asiallinen, koska muuten satutan itseäni enemmän. Vaikka mitään ei kuitenkaan koskaan tapahdu, tulen aina ajattelemaan sinua omana puolikkaanani.

Äänestä
  • Oletko itse sanonut tai osoittanut hänelle niin? Entä oletko antanut hänelle mahdollisuuden kertoa sen?

    Äänestä

  • Olen yrittänyt osoittaa sen monia kertoja pienillä asioilla, mutta voi sitä luulla vain ystävällisyydeksikin. Olen myös yrittänyt antaa hänelle mahdollisuuksia kertoa, jos hän tuntisi samoin. Näin ei kuitenkaan ole tapahtunut, joten en usko, että hän välittää minusta.

    Äänestä

  • Lisää_vastauksia kirjoitti:

    Olen yrittänyt osoittaa sen monia kertoja pienillä asioilla, mutta voi sitä luulla vain ystävällisyydeksikin. Olen myös yrittänyt antaa hänelle mahdollisuuksia kertoa, jos hän tuntisi samoin. Näin ei kuitenkaan ole tapahtunut, joten en usko, että hän välittää minusta.

    Ole kiltti puhu aina suoraan. Et häviä mitään, vaikka sanoisi pahasti. Silloin ainakin tiedät tilan täysin. Minä kerran tein niin, sain huonon vastauksen, en halunnut sitä uskoa sitten millään, vaikka järki oli täysin eri mieltä.

    Ennen pitkää kuitenkin yksi toinen oli minusta eniten kiinnostunut, siis kolmas ihminen, joka " ei jättänyt rauhaan" ja hän oli silloin nuori, komea ja kiinnostunut samoista asioista kuin itsekin. Lopulta hänen taustansa sopikin hyvin yhteen, olimme aika tasaväkisiä taustoilta. Hänen kanssa olen jatkanut, oli kiinnostava eri kulttuurialueen ihminen. Harrastukset ovat olleet samat.

    Hän pelasti paljon ikävästä takapakista toiselta, kun toinen oli oikein tavoitelty gigolo. Olen aina inhonnut gigoloita, en kilpaile kenenkään kanssa, siis en lähde kilpailuun. Jos sellainen tulee areenalle, jätän molemat omaan mehuunsa. En suostu kolmiodraamaan, vaikka olisin ihan millainen vaan.

    Äänestä

Kuka kysyy?

Äänestä
  • Kukakohan ja ketähän 😄

    Olen häntä nimellä huudellut täällä niin kuin hänkin joskus minua. Ainakin nimellään vastannut.

    Äänestä

Tän tyylisiin viesteihin mulla on tietty kaava : En tiedä kuka olet enkä myöskään koe että pallo olisi mulla. Enkä pidä siitä että sitä yritetään mulla työntää kuin palsta olisi ihan virallinen keskustelu alusta tai näkemättä sitä vaivaa jonka olen nähnyt. Ja koska kirjoitat rakkaalle niin varmaan odotat yhteistä perhettä. Itse en tahdo vielä lasta en. En ole valmis uhraamaan vielä elämääni millekään sellaiselle.

Äänestä
  • Meillä mahtaa molemmilla olla jo lapset tehty.

    Äänestä

  • Aloittajalta kirjoitti:

    Meillä mahtaa molemmilla olla jo lapset tehty.

    Sitten ei ollut mulle. Hienoa että selvensit.

    Äänestä

Hyvä kysymys, mielestäni pallo on sinulla.

Äänestä
  • Jos kuvittelisin, että hän vastaisi noin, hän ei oikeastaan voisi vastata noin. Tai ainakaan asia ei noin tässä tapauksessa ole.

    Ei siinä mitään, hänellähän on kaikki oikeus tehä niin kuin parhaimmalta tuntuu tai kuten asian parhaimmaiksi kokee ja näkee ja ajattelee ja niinhän hän varmasti juuri tekee. Ja minä ymmärrän senkin ja jotain niistä syistäkin. Mutta

    Minä vain puran tänne pahaa mieltä ja ikävää. Ja sitä rakkauttakin. Ei tämä mitään muuta. Ja maailma jatkaa kulkuaan. Yhä.

    Äänestä

  • Sorry horo. En halua palloasi. Otan mieluummin kiekon

    Äänestä

Ehkä tämä on siksi niin vaikeaa, koska tässä on paljon isoja tunteita mukana. Jos ei olisi tunteita niin toimiminen sellaisten kesken olisi helppoa. En usko kummankaan tahallaan tässä mitään leikkivän, tämä vaan on nyt jostain syystä hankalaa.

Aivan varmasti molemmat pärjäävät omillaankin. Sitäkään tuskin kumpikaan toisesta epäilee. Onko näin sitten hyvä? Ei. Olisiko mahdollisuus parempaan? Kyllä.

Äänestä

Oletko kuin 4v sitten? Vai pahemmin? Toivon....

Äänestä
  • Tää nyt ei kans mahda osua. Onpa kummallista täällä 😀

    Äänestä

  • Heinäkuu 2016
    😉

    Äänestä

  • Huhuuu kirjoitti:

    Heinäkuu 2016
    😉

    🤤👻🤤

    Äänestä

  • Tulit hakee pikkujoulusta 10.12.2018 luoksesi.

    Äänestä

  • Ääääääää kirjoitti:

    Tulit hakee pikkujoulusta 10.12.2018 luoksesi.

    Korjaus 2017

    Äänestä

Mitäs ne meidän etunimien ekat nimikirjaimet on?

Äänestä
  • Meidän on p ja j.

    Minua se ei helpota.

    Äänestä

  • Millaisen tunnisteen haluaisit multa?

    Äänestä

  • josoisinhän kirjoitti:

    Millaisen tunnisteen haluaisit multa?

    Kerro päivämäärä kun viimeksi viestiteltiin.

    Äänestä

  • Ei tainnut osua, koska emme ole viestitelleet täällä, sorry

    Äänestä

  • josoisinhän kirjoitti:

    Millaisen tunnisteen haluaisit multa?

    Hän on vastannut minulle täällä omalla nimellään.

    En minä tarvi sen "isompia" tunnisteita täällä -otan vastaan yksityisviestejä 😁

    Äänestä

  • ohimeni kirjoitti:

    Ei tainnut osua, koska emme ole viestitelleet täällä, sorry

    En tarkoittanut tietenkään täällä palstalla vaan henkilökohtaisesti suoraan puhelimesta puhelimeen.

    Äänestä

  • Toivottavasti löydät vielä yhteyden kaivattuusi!

    Äänestä

  • peeltä kirjoitti:

    Toivottavasti löydät vielä yhteyden kaivattuusi!

    Huvittavaa, meinasin kirjoittaakin, että sinä olet varmaan P , kun minäkin olen P 😄

    Äänestä

  • peeltä kirjoitti:

    Toivottavasti löydät vielä yhteyden kaivattuusi!

    Samaa toivon sinulle 😊🌹

    Äänestä

  • Almanakasta löytyy 😉

    Äänestä

  • P ja E

    Äänestä

  • E ja J on meillä alkukirjaimet.

    Äänestä

  • Voi näitä lasten tunnisteluleikkejä...

    Äänestä

Mun nimi on pee ja joku tässä tuntuu muutenkin täsmäävän, niin tähän ohimennen ja ihan vaivihkaa vaan, että mulle on kyllä vaikeeta palata sellaiseen, jos joskus on tuntenut voimakkaasti. En ole näitä nyt lueskellut, keskityn ei-ihastumiseen.:D

Äänestä
  • Aloittaja on tässä se P ja kirjoittelee miehelle, jonka nimi alkaa J-kirjaimella.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Olenkopaljonpyytänyt kirjoitti:

Rakas kerro minulle, miksi tai mikä on niin vaikeaa tässä asiassa. Miksi näin?

Nään joka yö nykyään unta sinusta. Ei se helpota yhtään. Joku mies kaupassakinmuistutti sinua, ikävä ryöpsähti.

Kyllä minä pärjään siinä missä sinäkin. Eihän se siitä kiinni ole..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu