Arona paras

Näillä_mennään

Tekniikan maailman vertailussa Seat Arona nappasi parhaat pisteet.
Hyvää: ajettavuus, pieni polttoaineen kulutus
Huonoa: takapenkki, halogeeniajovalot

Seat Arona 1.0 EcoTSI 115 Style - arvosana 8.7
Kia Stonic 1.0T-GDI ISG - 8.5
Hyundai Kona 1.0T-GDI 6MT Comfort - 8.4
Opel Crossland X Enjoy 1.2 Turbo 96kW - 8.0
Ford Ecosport 1.0 Ecoboost 140 hv M6 ST-line - 7.9
Citroen C3 Aircross Puretech 110 Feel - 7.6

34

13806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avemies

      Arona on ainoa auto, mikä on vertailussa hylätty. Seat arona on vaarallinen , koska takapenkkiläisten turvavyöt eivät pysy kiinni. TM tietysti VW:n asiakas lehtenä on kuitenkin antanut sille vertailussa pisteet. VW tekee siis tappaja autoja, mihin Toyota ei ole koskaan syyllistynyt.

      • Edelleen.näillä.mennään

        Arvasin, että holisti tulee tännekin länkyttämään turvavöistä. Tekniikan maailmakin on mennyt liian pitkälle oman "journalisminsa" hypetyksessään.

        Takapenkin turvavöiden epäonnistunut asennus ei heikennä yhtään auton yleisiä ominaisuuksia eikä laaatua. Kun turvavyön ongelmat on korjattu, Arona on vertailuryhmässään ajettavuudeltaan, käytettävyydeltään ja muiltakin ominaisuuksiltaan huippuluokkaa. Piste.


      • PaskaKikotinKuitenkin

        Arvasin, että Fanaatikko tulee heti puolustelemaan seatin vikoja, yrittäen kääntää ne jotenkin voitoksi.


      • nippusidesukkahousu
        Edelleen.näillä.mennään kirjoitti:

        Arvasin, että holisti tulee tännekin länkyttämään turvavöistä. Tekniikan maailmakin on mennyt liian pitkälle oman "journalisminsa" hypetyksessään.

        Takapenkin turvavöiden epäonnistunut asennus ei heikennä yhtään auton yleisiä ominaisuuksia eikä laaatua. Kun turvavyön ongelmat on korjattu, Arona on vertailuryhmässään ajettavuudeltaan, käytettävyydeltään ja muiltakin ominaisuuksiltaan huippuluokkaa. Piste.

        Ja niinhän ne turvavyöt jäivät korjaamatta, niin kuin epäilinkin. VWG-konserni lähinnä v@#€uilee kuluttajille noilla nippuside-virityksillään.


    • Hylätty_mikä

      Hylätyn arvosanan numeraalinen arvo on 4, jos käytössä on asteikko 4-10.

    • HolistiOnOnneton

      Niin ja kun taas halutaan vääntää niin siellä hän lukee myös, että hylätty voittaja siihen asti kunnes turvavyö on korjattu. Mitenkähän tuo sitten tulkitaan.

      • Yarisman

        Tuo korjaus voi kestää vuosia, sillä VW konserni ei virheitään myönnä. Nyt on tyhmää ostaa tappaja-autoja. Tarvitaan muutama kuollut ennen kuin mitään parannusta tapahtuu.


      • faktoja_unohtamatta
        Yarisman kirjoitti:

        Tuo korjaus voi kestää vuosia, sillä VW konserni ei virheitään myönnä. Nyt on tyhmää ostaa tappaja-autoja. Tarvitaan muutama kuollut ennen kuin mitään parannusta tapahtuu.

        Takainkutsu on jo julkaistu ja asianosaiset saaneet kutsun kirjeitse. Autoja Suomessa on vain 1117 Seat Aronaa ja Ibizaa ja 1993 Volkswagen Poloa.
        https://www.trafi.fi/takaisinkutsukampanjat#vclass=Henkilöauto&mark=Seat&model=Ibiza, Arona
        https://www.trafi.fi/takaisinkutsukampanjat#vclass=Henkilöauto&mark=Volkswagen&model=Polo
        Takaisinkutsun ripeys lienee maailmanennätystasoa.

        Yarismanille tiedoksi ja opiksi:
        Toyotien Takatan valmistamien tappajaturvatyynyjen takaisinkutsua odoteltiin kauan ja hartaasti vielä todennettujen kuolemantapausten jälkeenkin. Suomessa on liikenteessä viisinumeroinen luku Toytia joiden turvatyyny voi tappaa matkustajan tai kuljettajan pienessäkin törmäyksessä, jossa muuten selviäisi vammoitta.
        https://www.trafi.fi/takaisinkutsukampanjat?q=turvatyyny#vclass=Henkilöauto&mark=Toyota&model=


    • eikäRuostuSeat

      Seat paras ei sille mitään voi. Että Holistia harmittaa oikein huolella.

    • Kumipallopomppii
      • Espanjalaistalaatua

        Luojan lykky, että menee korjattavaksi, jos ei pysy turvavyöt ja ovet kiinni.


    • Jopapomppii

      Arona, ääritilannekäyttäytyminen 10. Videon perusteella jotain ihan muuta.

      • umpappaa

        Mene ja tiedä. Mutta totuushan on kuitenkin, että jos tavisautoilija joutuu tuollaiseen väistötilanteeseen, niin auto lähtee joka tapauksessa lapasesta. Rallikuskin taitoja ei ole kuin murto-osalla autoilijoista, joten hirven tullessa eteen mattimeikäläinen laittaa silmät kiinni ja yrittää tehdä hätäjarrutuksen. Törmäystestissä auto on muuten saanut täydet 5 tähteä.


      • Surkeaalusta

        No ei tuo Aronan pomppiminen ainakaan tavisautoilijan väistöä helpommaksi tee. Tulevat törmäystestin tähdet helposti käyttöön, kun tuollaista vikuroivaa oria yrittää takaisin kaistalle valjastaa.


      • hohoijakkaa
        Surkeaalusta kirjoitti:

        No ei tuo Aronan pomppiminen ainakaan tavisautoilijan väistöä helpommaksi tee. Tulevat törmäystestin tähdet helposti käyttöön, kun tuollaista vikuroivaa oria yrittää takaisin kaistalle valjastaa.

        Mites se Auris Autohullujen väistökokeessa? Ainoa auto, mikä ei pysynyt hanskassa.


    • peruskuraa

      Voiko tuollaiselta espanjalaiselta ritsalta odottaa juuri muunlaista käyttäytymistä väistötestissä?

    • SpanishQuality

      Aika lohduttomalta näyttää tuon espanjalaisen kipon väistövideo.

      • Tietoinen_valinta

        Oliskohan tarkoituksella tehty noin paska alusta Seattiin, että voidaan vähän paremmalla alustalla olevaa myydä Skodana, Volkkarina ja Audina?

        Seattihan on tuon joukon halpis-merkki, joka kootaan niistä Ö-luokan osista mitä muilta on jäljelle jäänyt.


    • Tavansurkea

      "Hyvää: ajettavuus..."

      Väistövideon perusteella ihan holtiton.

    • eikahtasamanlaista

      Onko seattien huono ajettavuus jollekin yllätys? Lähtökohtaisesti seatit kootaan konsernin epäkuranteista osista, joten ajettavuus on mitä sattuu tulemaan milloinkin.

    • Isopappa

      Toyotan omistajana ruostuminen ei ollut ongelma ja dieselin päästötkin olivat enemmänkin puunhalaajien ongelma. Vaihdoin bensa skodaan, koska eläkeläisenä ajattelin tavallisen epäluotettavan skodan olevan minun vähäisille vaatimuksille riittävä ja huoleton. Nyt kaiken muun ankeuden lisäksi olen huomannut octaviani ruostuvan. Harmittaa vietävästi.

    • Ritsamikäritsa

      Nyt sen espanjalaisen ritsan itsestään avautuvaa turvavyötä on yritetty korjata jollain nippusiteellä. Seuraavaksi varmaan paalinarulla, rautalangalla tai ilmastointiteipillä...

    • turhaajupinaa

      Arona on onnistunein auto tältä konsernilta vuosiin, Seat varsinkin on nostanut myyntiään huomiota herättävän nopeasti.
      Monet johtavat autolehdet vain kehuvat autoa. Tuo takaturvavyö jupakka on laitettu heti hoitoon, tuollaisia on sattunut ns. premium merkeillekin. Jos ja ehkä kun ostan Aronan tuo turvavyö juttu ei vaikuta tippaakaan ostopäätökseeni.
      Arona on vain yksinkertaisesti kaikin puolin onnistunut paketti, niinkuin tuossa kerrotaan.
      http://www.seat.fi/carworlds/arona/testit-ja-vertailut.html

      • Ritsa

        Aika pienet on odotusarvot, kun nippusiteellä korjattua espanjalaisritsaa pitävät "onnistuneena pakettina". Väistövideokin osoittaa, että alusta toimii just niin hyvin kuin ö-luokan osista kootulla autolla sen voi odottaakin toimivan.


    • Volkkari_Vaari

      Seat on varmaa WAG-laatua.
      Maailman parhaat autot tuottaa WAG.

      • Anonyymi

        Volkkari Vaarilta kysyisin että, miksi nyt on noita Seat Arona autoja nuin mahrottoman paljon myynniisä? vähän ajeettuja vuosikaks vnhooja?
        Eiks ne ookaa niin mahrottoman hyviä ja parahia vai mikä siinäon? Vaihretaankos Seatit huviksensa...


    • ihgkhkl

      Tämä mies testaa auton" hiuksia halkoen". Pitkä testi mutta kannattaa katsoa jos taitaa englannin.
      Mies on ainakin murteen perusteella saksalainen kaveri (tarkkoja poikia), tämän kun katsoo, niin huomaa auton olevan todella onnistunut.
      https://www.youtube.com/watch?v=9NSUhOUedLs

      Sivuhuomautuksena tähän lisäksi, kuinkahan nuo taxi miehet hommaavat paljon Wolksvageneita ajoonsa? Passattia, Tourania, Caddya?

      • Ritsa

        TM testasi ritsan "nippusiteitä katkoen". Linkitetty väistövideo kertoo kaiken tarpeellisen ritsan ajo-ominaisuuksien puuttumisesta.


    • JussiIlmiö

      Muistan 1970 luvulta italialaiset ARONA meridieselmoottorit. T:mi T.Michelsson myi niitä Helsingissä Sörnäisissä.

    • 600km.ehkä

      Haluaisin nähdä Aronan kestotestin, koska tunnetusti Fiat ja Seat kestävät vain katseen.

      • TuletNäkemään

        Aronasta ei vielä kestotestejä eikä isompia laatutestejäkään tietysti ole. Odota rauhassa. Muista Seat -merkeistä löytyy kyllä.
        Fiatilla ja Seatilla ei ole mitään yhteistä keskenään. Ne ovat eri konsernin autoja. Seat on kuulunut VW-konserniin jo vuodesta 1982 muistaakseni. Skodakin jo vuodesta 1992. Perustekniikkahan kaikissa VW-konsernin autoissa on prikulleen samaa.

        AutoBildin vuosittaiset laajat laatuselvitykset ovat jatkuvasti osoittaneet, että VW-konsernin ’sisäisissä kisoissa’ paremmuusjärjestys on aina ollut: Audi, Seat, Skoda, VW. Muistaakseni joskus poikkeuksena Skoda oli Seatin edellä, mutta ’normaali’ tuttu järjestys palautui heti seuraavana vuonna. Niinikään myös Seat oli kerran ykkönen, mutta Audi palasi ’omalle’ paikalleen taas seuraavana vuonna. VW on aina ollut näissä heikoin VW- konsernin autoista.
        Sinänsä VW-konsernin autot eivät ole AB: laatututkimuksessa juuri koskaan ykkössijoilla missään luokassa.

        Myös katsastuvikatilastoja löytyy runsaasti eri vuosilta. Niissä Seat pärjää kyllä ihan hyvin vertaatpa mihin tahansa automerkkiin. Samoin kesto-ja erilaisia vertailuja. Aronaa niistä ei luonnollisista syistä vielä löydy.


    • FCA
    • FCA

      Ja käytännössä myös vanhemmatkin Fiatit kestää. Tälläkin jo 745 000 km ja edelleen hyvin toimii. Km-lukema näkyy mm. 0:51 kohdalla tuossa videossa:

      https://youtu.be/sQ-NaD-J1nw

    • Anonyymi

      Revin irti aronan takaturvavyöt, niitähän ei takaa katsastuksessa tutkita. Auto kevenikin hieman.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      284
      4755
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      51
      2963
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      971
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe