Hei, aloin tossa miettimään että pystynkö tilaamaan tavaraa ulkomailta niihin lokeroihin joita näkee ruokakaupoissa ja postissa. Jos näin on, miten se toimii. Arvostaisin suuresti jos joku osaisi auttaa minua!
Kiitos ja hyvää päivän jatkoa.
Kiitos ja hyvää päivän jatkoa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Postilla on palvelu, jossa voit määritellä, mihin haluat vastaanottaa "kaikki" sinulle tulevat paketit. Siihen voi määritellä minkä tahansa postin tai automaatin. Systeemi ei kuitenkaan suinkaan ole sidottu sinun nimeesi ja osoitteeseesi (kuten voisi kuvitella), vaan PUHELINNUMEROON. Eli paketin vastaanottajatiedoissa pitää olla sinun puhelinnumerosi, ja nimenomaan siinä muodossa, jonka olet postin palveluun antanut.
Jos onnistut saamaan ulkomaisen lähettäjätahon merkitsemään puhelinnumerosi pakettiin, ja vielä oikeassa muodossa, tuo saattaa onnistua. Oma kokemus on tähän asti ollut, että vaikka tilauslomakkeessa on paikka puhelinnumerolle, pakettiin asti se ei päädy.