Mistä armeijan nallepuku?

Itse kävin Lapin lennostossa, Rovaniemellä, armeijan ja siellä meillä ainakin vaatteisiin kuului sellainen todella paksu, muistaakseni huopakangasta oleva asu, johon kuului jousut ja vetoketjullinen paita. Tuo asuste oli kyllä todella lämmin ja monesti ihan paukku pakkasillakin maattiin leirillä tuossa puvussa ihan vaan lumessa, kun ei jaksanut seisoa.

Tuo puku kulki silloin, 2008, nimellä "nallepuku". Olen yrittänyt nyt siviilissä löytää kyseistä asua, mutta en ole mistään löytänyt, en edes kuvia. Sattuisikohan joku tietämään kyseisen asusteen oikeaa nimeä, tai mistä niitä voisi siviilihenkilö astaa?

Kiitoksia suuresti jos jollain sattuu olemaan parempaa tietoa.

13

20090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nallekessu

      En mä usko että enää tällä tiedolla mitään teet, mutta jos joku muu kaipaa lämmintä, niin kyseessä Woolpowerin Full Zip jacket 400

      • onerilaisiatakkeja

        Minua on ollut varmaankin kymmenen vuotta tuollainen nato m65 -monikerrosvuorinen, toppavuori on irroitettava -tyyppinen takki, ei ole tullut tuon kanssa kylmä ikinä, vettähylkivää tätä nyco-kangasta oleva, huppu on tietysti vetoketjun takana, niskahien poistoa suunniteltu erilainen kangas jne.. uutena ostin tuollaisen joskus.

        Tuollainen pitemmän mallinen m65 mikä menee puoleen väliin reiteä asti ja sielläkin on kuminauha jos haluaa pitää kaiken ruumiinlämmön sisällä.


    • Panssarikessu

      Oliks armeija jonka kävit? Vaikuttaa, että olit päiväkerhossa.
      Meillä ei ollut mitään tuollaisia neiti-vaatteita. Prkl, kyllä inttikin on mennyt pilalle.

      • Sanzari

        Ei saa enää taaksepoistuttaakaan kun tulee paha mieli ja voi vaikka pipi tulla jos kaatuu.


      • Anonyymi

        Veikkaan, että välittömästi menet ja teurastat hirven... parkitset sen nahan ja tulet kotiin kumisaappaiden kera..


      • Anonyymi

        paska trolli tai sitten oot niin vanha että oot neuvostoliiton varusteilla rämpinyt menemään ja ei kyllä käy kateeks. olisit varmaan porannut siellä kylmissäs ja heti pukenut nallen sellaisen kohdalle osuessa sillä hetkellä kun siellä olit. hyvähän se on jälkeenpäin huudella etenkin kun et pystyis siihen enään :)


      • Anonyymi

        oikeet miehet oli luonnossa eikä tinapurkissa piilossa lämmittelemässä :D


    • jooeivarmastijaksa

      Uusin skandaali taas odottaa jo oven takana, kun ruoat eivät riitä edes elimistön lämmön ylläpitoon, siis ne ruokapaketit mitkä varusmiehet ovat haukkuneet lyttyyn jo heti kättelyssä, ei vie nälkääkään pois ollenkaan.

      Onhan tuo selvää, että pakkasolosuhteissa maastoissa pitäisi olla lämmintä ruokaa n. 4x määrä varattuna varusmiehille kuin kesähelteilllä.

      Tietystikään ylipainoiset varusmiehet tarvitsevat vähemmän ravintoa kuin normaali tai alipainoiset, koska heillä on sitä ylimääräistä rasvaa mitä elimistöllä on polttaa sitten lihasten ravinnoksi.

    • Anonyymi

      23.9.2020 Lohjalta ostin 19.9. Nalletakin, ihana on 😀.. Vielä jäi myyjälle ainakin yksi, Tanhuhovin ulkomyynti-tapahtumien vakio myyjä hän, myy army-tavaroita....

    • Anonyymi

      Hellyt ne on ja turskamaan tekele

    • Anonyymi

      Metsurin varusteina ainakin on myyty samantyyppistä lämpöasua.

    • Anonyymi00012

      90 luvun lopulla oli norskin hellyt, löytyykö enää msitään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1270
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1243
    Aihe