Hyvä karttaplotteri

garminennen

Mikä olisi hyvä karttaplotteri ruoripylvääseen? Siis 34 jalkaisesta purjeveneestä kyse.

10

487

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seisokkiko

      Tuo on kyllä hyvä kysymys! Se on vähän sama kuin kysyisi: Mikä on hyvä auto neljän hengen perheelle?

    • taaskysykyksia

      Vertailukysymyksesi on jopa parempi kuin aloittajan tyhmä kysymys! Mutta Ruoripylvääseen mahtuu varmaan mahdollisimman pieni karttaplotteri. Raymarin Dragonfly 5?

    • Karttaploteriville

      Mahdollisimman pieni. 5-7 tuumaa. Sanoo myyjät mitä tahansa. Sisälle voit sitten ostaa niin ison kuin tarvitset.

    • Plotteri

      Hankin tänä keväänä Raymarinen Axion plotterin 9" näytöllä. Tuntuu ihan hyvältä laitteelta. Siinä on Wi-fi ja lisänäytöksi sisälle käy vaikka tabletti tai puhelin, johon on ladattu raymarinen sovellus. Lisäksi hankintalistalla on tutka (ehkä ensi keväänä) ja sen pystyy liittämään Axiomiin Wi-Fi:llä, eikä tarvitse paksua tutkan kaapelia asennella veneen rakenteisiin.

      • PurjehtimisestaTuomittu

        Minusta 7-tuumainen näyttö on minimi. Ostin täksi kesäksi B&G Vulcanin ja nyt hiukan harmittaa, etten valinnu 9 tuuman näyttöä kompassipylvääseen.


    • Ei aloittajan kysymys tyhmä ole. Jostain sitä on aloitettava.

      Usein kuulee sanottavan, että 5 tai 7 tuumainen on liian pieni. Niin onkin, jos laitteella on tarkoitus tehdä reittisuunnittelua. 5 tuumainenkin riittää mainiosti ajolaitteeksi, siis laitteeksi, jolla sihdataan että osuu suunnitellusti keppien väliin. Mutta reittisuunnittelu tehdään siinä tapauksessa paperikartalla tai laitteella missä suurempi näyttö ja kätevämpi käyttöliittymä.

      • taaskysykyksia

        No kyllä se speksi oli tyhmä. Ainoa speksi oli, että saa kiinni ruoripylväseen. Siihen saa kiinni ihan minkä tahansa plotterin tai tabletin eli se speksi ei rajaa yhtään plotteria pois. Lisätieto oli että tulee 34 jalkaiseen purjevenseen. Sekään ei rajaa yhtään ainoaa plotteria tai tablettia..... Jotain tarkempaa rajausta, mitä laitteelta haluaa. Tarvitaanko siltä ominaisuuksia jotka tukevat purjehdusta (kun purjevene mainittiin)? Halutaanko sysvyysnäyttö? Tuulitiedot? Nopeusveden ja pohjan suhteen? Jne.


      • taaskysykyksia kirjoitti:

        No kyllä se speksi oli tyhmä. Ainoa speksi oli, että saa kiinni ruoripylväseen. Siihen saa kiinni ihan minkä tahansa plotterin tai tabletin eli se speksi ei rajaa yhtään plotteria pois. Lisätieto oli että tulee 34 jalkaiseen purjevenseen. Sekään ei rajaa yhtään ainoaa plotteria tai tablettia..... Jotain tarkempaa rajausta, mitä laitteelta haluaa. Tarvitaanko siltä ominaisuuksia jotka tukevat purjehdusta (kun purjevene mainittiin)? Halutaanko sysvyysnäyttö? Tuulitiedot? Nopeusveden ja pohjan suhteen? Jne.

        No mutta eihän speksin puuttellisuus tyhmyydestä kieli ja siksi hää kysyy kun ei tiedä. Oikeaan suuntaan nyt keskustelu etenee kuitenkin: Pitää miettiä veneen koon ja asennuspaikan lisäksi muutama muukin asia liittyen siihen miten ja mihin käyttötarkoitukseen laitetta tullaan käyttämään. Ajolaite, reittisuunnittelu, yleisnäyttö muullekin kuin karttadatalle, jne. Arvauksena heittäisin, että ehdotettu dragonfly5 on voisi olla aloittajalle hyvinkin varteenotettava vaihtoehto.


    • pienionsievä

      Minulla on samassa paikassa samankokoisessa veneessä Garmin 720 ja saman sarjan nykyisen version voisin valita uudestaankin. B&G:n 7-tuumainen voisi olla hyvä vaihtoehto, niissä on mukavasti kilpailuorientoituneita lisäominaisuuksia, joita matkapurjehtijakin voi hyödyntää.

      Missään tapauksessa en haluaisi ruoritolppaan sellaista mahtavaa konsolia kuin nykytrendi näyttää olevan. Hyvin mitoitusta optimoiden sai siroon "telkänpönttöön" mahtumaan plotterin lisäksi kaksi mittarinäyttöä, autopilotin kontrollerin ja vielä starttikellonkin.

    • Plotteri

      Aloittaja taisi kysyä mielipiteitä karttaplotteriksi 34 jalkaiseen purjeveneeseen. Mielestäni aloittaja ei kysynyt mielipiteitä esittämäänsä kysymykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1496
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1328
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      804
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      120
      771
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      62
      705
    6. 53
      681
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      549
    9. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      286
      519
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      515
    Aihe