Autoilun tulevaisuus - omistaninen vai jakaminen?

nkiilava

Tervehdys!

Teen tutkimusryhmäni kanssa parhaillaan tutkimusta yhteiskäyttöautoilun taustamotiiveista Suomessa. Kysymyssarja on mukautettu Suomen kasvaviin markkinoihin ja väestöön, mutta yhteistyössä European Social Surveyn kanssa, tutkimusta on tarkoitus laajentaa lähikuukausina myös useisiin muihin Euroopan maihin.

Kaikkien vastaajien kesken arvotaan ajominuutteja (500€ arvosta) ja vuokrausaikaa lukuisiin palveluihin Suomessa!

Arvostaisin suuresti, jos uhraisitte ajastanne n. 10 minuuttia kyselyn täyttämiseen, ja mikä olisi kaikkein hienointa, jos voisitte jakaa tutkimuslinkkiä sosiaalisen median kanavissanne. Mitä suurempi määrä vastaajia, sitä enemmän hyödyllistä tutkimusdataa meille kaikille!

Kysely: http://rug.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_ezhMs81rJLsOQw5?Q_Language=FI

Jos on mitään kysyttävää tai epäselvää, olkaa rohkeasti yhteydessä suoraan allekirjoittaneeseen! Tulokset tullaan saattamaan myös kaikkien vastanneiden tietoon.


Yhteistyöterveisin,

N. Kiilava
University of Groningen
Faculty of Economics & Business
Department of Marketing
Marketing Intelligence

[email protected]
https://www.rug.nl/feb/

4

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Envastannut

      "Pahoittelemme, tämä kysely ei ole nyt aktiivisena"

    • saasnähäjoo

      Tosi uskottava tutkimus, kun saa aloitteensa täältä. Onkohan nyt varmasti muistettu ottaa lääkkeet aamulla?

    • ideologiat.vittuun

      En varmasti jaa omaisuuttani kenenkään muun käyttöön. Senhän näkee jo kirjaston cd-levyistä millä moraalilla kohdellaan toisten omaisuutta. Kenenkään omat levyt eivät ole niin pahoinpideltyjä ja naarmuisia kuin kirjaston.
      Yhteiskäyttöideologia ei varmasti tule toimimaan milloinkaan.

      • Parempi kun ei sano että ei koskaan, mutta ei minuakaan kiinnosta.

        Kaupallisena palveluna järjestetty auton hankinta, huolto ja siivous ei pysty kilpailemaan saman uuden oman auton kanssa.

        Huolellinen käytetyn ostaja minimoi pääomakulunsa omilla valinnoillaan, mutta tätä palvelua ei voi skaalata suuremmaksi, koska pullassa ei riitä rusinoita kaikille.

        Yksikään oma autoni ei ole vielä pysynyt tehtaan asetuksissa, enkä usko jatkossakaan löytäväni kaupasta suoraan valmista autoa, joten minun on varmaan parempi ajaa omallani. Työsuhdeauto olisi ollut saatavana jo vuosikymmenet, mutta en viitsi tapella liisarifirman kanssa millaiset talvirenkaat vaihdetaan ja milloin tai millaiset lisävalot asennetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      175
      2076
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1499
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1414
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1192
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1076
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1003
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      918
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      97
      875
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      825
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      795
    Aihe