Kaatuuko Juha Sipilän hallitus

Välikysymyksen tuomaan epäluottamuslauseeseen, sisäiseen hajoamiseen vai Kokoomuksen heräämiseen ja järkiinsä tuloon?
Tietysti Päävatulaattori Juha Sipilä voi (yrittää) ostaa tukea, ostihan hän Suomen keskustankin maksamalla tämän velat.

5

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vatulator

      Mihin kaatuu, sillä ei ole merkitystä - kunhan kaatuu.
      Mielenkiintoinen ajatus, yhdistää samaan lauseeseen järki ja Kokoomus, se on täysin mahdoton yhtälö.

    • S24uomlaineN

      Kaatuu ensi kevään eduskuntavaalien jälkeen. Emme tiedä mitä sitten.
      3 vuotta täällä on huudettu kaatuvan, mutta karavaani kulkee...

    • Vahvattekeemitätahtoo

      Ei kaadu. Kyllä mestarimanipulaattori pitää hallituksensa pystyssä vaikka lakeja halveksimalla, onhan tuo hallitus pystyssä nytkin, vaikka kaikilla siinä mukana olevilla puolueilla ei edes ole kansan mandaattia. Kyllä roistot aina saavat tahtonsa läpi Suomen kaltaisessa lällärimaassa, missä vahvat ihmiset tekevät mitä tahtovat.

      • S24uomlaineN

        Lakien ja sääntöjen noudattamatta jättäminenhän ja niiden halveksuntahan on ollutkin tämän hallituksen ohjenuorana.


    • Ei.eväitä.kaatumiseen

      Ainakin Lapinoja vasurina ja eduskunnan toimikunnan puheenjohtajana nyt yrittää kaikkensa hallituksen hankaloittamiseen. Mutta tuskin sentään kaatuu hallitus, se vaatisi enemmistön oppositiolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      183
      7204
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      122
      3248
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      49
      1825
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      60
      1817
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      77
      1753
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      4
      1665
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1551
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1363
    Aihe