Kaatuuko Juha Sipilän hallitus

Välikysymyksen tuomaan epäluottamuslauseeseen, sisäiseen hajoamiseen vai Kokoomuksen heräämiseen ja järkiinsä tuloon?
Tietysti Päävatulaattori Juha Sipilä voi (yrittää) ostaa tukea, ostihan hän Suomen keskustankin maksamalla tämän velat.

5

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vatulator

      Mihin kaatuu, sillä ei ole merkitystä - kunhan kaatuu.
      Mielenkiintoinen ajatus, yhdistää samaan lauseeseen järki ja Kokoomus, se on täysin mahdoton yhtälö.

    • S24uomlaineN

      Kaatuu ensi kevään eduskuntavaalien jälkeen. Emme tiedä mitä sitten.
      3 vuotta täällä on huudettu kaatuvan, mutta karavaani kulkee...

    • Vahvattekeemitätahtoo

      Ei kaadu. Kyllä mestarimanipulaattori pitää hallituksensa pystyssä vaikka lakeja halveksimalla, onhan tuo hallitus pystyssä nytkin, vaikka kaikilla siinä mukana olevilla puolueilla ei edes ole kansan mandaattia. Kyllä roistot aina saavat tahtonsa läpi Suomen kaltaisessa lällärimaassa, missä vahvat ihmiset tekevät mitä tahtovat.

      • S24uomlaineN

        Lakien ja sääntöjen noudattamatta jättäminenhän ja niiden halveksuntahan on ollutkin tämän hallituksen ohjenuorana.


    • Ei.eväitä.kaatumiseen

      Ainakin Lapinoja vasurina ja eduskunnan toimikunnan puheenjohtajana nyt yrittää kaikkensa hallituksen hankaloittamiseen. Mutta tuskin sentään kaatuu hallitus, se vaatisi enemmistön oppositiolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      92
      2499
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2436
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      194
      2346
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1831
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1149
    Aihe