Haet Java hommiin niin sulle tarjotaan tätä
https://en.m.wikipedia.org/wiki/R_(programming_language)
Heh heh, joo. Ei taida rekrytoija saada muuten legacy ylläpitäjiä
OP:n Java kuviot
10
970
Vastaukset
- reaktiivinen-vue
Vai on 1993 legacyä... Nooh, esim. tää huippu-latteparta-vegaanikieli nimeltään JavaScript on vuodelta 1995 :)
- Puruluu
-93 oli vielä Dos kautta ja tollaset r koodaukset on naula arkkuun.
Se joka tollasesta vanhasta skeidasta on kiinnostunut niin varmaan soittelee kyseiseen firmaan.
- Rkoodari
Kyllähän Javan ja R:n voi yhdistää. Olen käyttänyt R:ää C#:n ja MSSQL:n kanssa. Javan ja R:n yhdistämiseen löytyy ohjeita esimerkiksi linkistä https://stackoverflow.com/questions/7451716/java-r-integration .
- Ajanhukkaa
Firma on palkkaavinaan ihmisiä mutta oikeesti juoksuttavat ihmisiä eivätkä palkkaa ketään.
- Olettepihalla
R, legacyä ?
No mitä vittua nyt taas, R koodia tehdään ja R koodareita tarvitaan yhä enenevässä määrin se mitään vitun legacyä ole kun 20 vuoden päästä.- dkkrkkdkeldkzl
kuten myös cobolia. R-kieli on vanhempaa perua kuin vaikka Java.
Nii, eikä R käsittääkseni ole sinänsä mikään ns. perus ohjelmointikieli. Eikös se ole lähinnä tilastojen näpertämiseen tehty?
- huvkhffuukfdtk
pepep kirjoitti:
Nii, eikä R käsittääkseni ole sinänsä mikään ns. perus ohjelmointikieli. Eikös se ole lähinnä tilastojen näpertämiseen tehty?
Sitäkin. Ja R on eräs myöhäinen implementaatio S kielestä 70-luvulta.
Ei siis kumpikaan mikään tuore tapaus.
Toki monen muun kielen tavoin käyttötarkoitukseensa pätevä väline, mutta ei mikään geneerinen Java, C tyyppinen yleiskieli.
Jos Java on englanti, niin R voisi olla ikäänkuin suomi. Molemmilla pärjää, ja omassa domainissaan hyvä, mutta vain toisella pärjää missä vain. huvkhffuukfdtk kirjoitti:
Sitäkin. Ja R on eräs myöhäinen implementaatio S kielestä 70-luvulta.
Ei siis kumpikaan mikään tuore tapaus.
Toki monen muun kielen tavoin käyttötarkoitukseensa pätevä väline, mutta ei mikään geneerinen Java, C tyyppinen yleiskieli.
Jos Java on englanti, niin R voisi olla ikäänkuin suomi. Molemmilla pärjää, ja omassa domainissaan hyvä, mutta vain toisella pärjää missä vain.Et sä kyl Javalla mitään tilastoja pysty suoranaisesti käsittelemään...
- äRrr
R on hyvä kieli kun pitää saada datasta irti analyysiä, samoin myös Python. Javalla paljon hitaampi tehdä. Data-analytiikassa on eduksi, jos pystyy nopeasti rakentamaan ja kokeilemaan erilaisia malleja. Suurin osa koodista menee todennäköisesti roskikseen ennen kuin oikea vaihtoehto on löytynyt. Sitten kun lopullinen käyttökelpoinen ratkaisu on olemassa R-kielisenä niin voidaan koodata Javalla tai Scalalla ns. tuotantoversio. R-kielen etu ei ole pelkkä kielellinen syntaksi vaan laaja määrä kirjastoja, joilla asiat voi tehdä nopeasti ja helposti. Lisäksi nämä kirjastot kehittyvät koska laaja ekosysteemi aktiivisesti kehittää lisää toivottua toiminnallisuutta päivittäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1548329KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4327412Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei713831Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521503522Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1112998Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512557- 1262016
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811520