OP:n Java kuviot

Hjällis.j

10

978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reaktiivinen-vue

      Vai on 1993 legacyä... Nooh, esim. tää huippu-latteparta-vegaanikieli nimeltään JavaScript on vuodelta 1995 :)

      • Puruluu

        -93 oli vielä Dos kautta ja tollaset r koodaukset on naula arkkuun.
        Se joka tollasesta vanhasta skeidasta on kiinnostunut niin varmaan soittelee kyseiseen firmaan.


    • Rkoodari
    • Ajanhukkaa

      Firma on palkkaavinaan ihmisiä mutta oikeesti juoksuttavat ihmisiä eivätkä palkkaa ketään.

    • Olettepihalla

      R, legacyä ?
      No mitä vittua nyt taas, R koodia tehdään ja R koodareita tarvitaan yhä enenevässä määrin se mitään vitun legacyä ole kun 20 vuoden päästä.

      • dkkrkkdkeldkzl

        kuten myös cobolia. R-kieli on vanhempaa perua kuin vaikka Java.


      • Nii, eikä R käsittääkseni ole sinänsä mikään ns. perus ohjelmointikieli. Eikös se ole lähinnä tilastojen näpertämiseen tehty?


      • huvkhffuukfdtk
        pepep kirjoitti:

        Nii, eikä R käsittääkseni ole sinänsä mikään ns. perus ohjelmointikieli. Eikös se ole lähinnä tilastojen näpertämiseen tehty?

        Sitäkin. Ja R on eräs myöhäinen implementaatio S kielestä 70-luvulta.

        Ei siis kumpikaan mikään tuore tapaus.

        Toki monen muun kielen tavoin käyttötarkoitukseensa pätevä väline, mutta ei mikään geneerinen Java, C tyyppinen yleiskieli.

        Jos Java on englanti, niin R voisi olla ikäänkuin suomi. Molemmilla pärjää, ja omassa domainissaan hyvä, mutta vain toisella pärjää missä vain.


      • huvkhffuukfdtk kirjoitti:

        Sitäkin. Ja R on eräs myöhäinen implementaatio S kielestä 70-luvulta.

        Ei siis kumpikaan mikään tuore tapaus.

        Toki monen muun kielen tavoin käyttötarkoitukseensa pätevä väline, mutta ei mikään geneerinen Java, C tyyppinen yleiskieli.

        Jos Java on englanti, niin R voisi olla ikäänkuin suomi. Molemmilla pärjää, ja omassa domainissaan hyvä, mutta vain toisella pärjää missä vain.

        Et sä kyl Javalla mitään tilastoja pysty suoranaisesti käsittelemään...


      • äRrr

        R on hyvä kieli kun pitää saada datasta irti analyysiä, samoin myös Python. Javalla paljon hitaampi tehdä. Data-analytiikassa on eduksi, jos pystyy nopeasti rakentamaan ja kokeilemaan erilaisia malleja. Suurin osa koodista menee todennäköisesti roskikseen ennen kuin oikea vaihtoehto on löytynyt. Sitten kun lopullinen käyttökelpoinen ratkaisu on olemassa R-kielisenä niin voidaan koodata Javalla tai Scalalla ns. tuotantoversio. R-kielen etu ei ole pelkkä kielellinen syntaksi vaan laaja määrä kirjastoja, joilla asiat voi tehdä nopeasti ja helposti. Lisäksi nämä kirjastot kehittyvät koska laaja ekosysteemi aktiivisesti kehittää lisää toivottua toiminnallisuutta päivittäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      228
      3675
    2. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      5
      3222
    3. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      15
      2993
    4. Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      2850
    5. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      5
      2769
    6. Uus terveysassema

      Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma
      Kuhmo
      13
      2705
    7. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      16
      2677
    8. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      50
      2351
    9. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä

      ”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole
      Maailman menoa
      26
      1948
    10. Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!

      🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S
      Maailman menoa
      301
      1592
    Aihe