OP:n Java kuviot

Hjällis.j

10

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reaktiivinen-vue

      Vai on 1993 legacyä... Nooh, esim. tää huippu-latteparta-vegaanikieli nimeltään JavaScript on vuodelta 1995 :)

      • Puruluu

        -93 oli vielä Dos kautta ja tollaset r koodaukset on naula arkkuun.
        Se joka tollasesta vanhasta skeidasta on kiinnostunut niin varmaan soittelee kyseiseen firmaan.


    • Rkoodari
    • Ajanhukkaa

      Firma on palkkaavinaan ihmisiä mutta oikeesti juoksuttavat ihmisiä eivätkä palkkaa ketään.

    • Olettepihalla

      R, legacyä ?
      No mitä vittua nyt taas, R koodia tehdään ja R koodareita tarvitaan yhä enenevässä määrin se mitään vitun legacyä ole kun 20 vuoden päästä.

      • dkkrkkdkeldkzl

        kuten myös cobolia. R-kieli on vanhempaa perua kuin vaikka Java.


      • Nii, eikä R käsittääkseni ole sinänsä mikään ns. perus ohjelmointikieli. Eikös se ole lähinnä tilastojen näpertämiseen tehty?


      • huvkhffuukfdtk
        pepep kirjoitti:

        Nii, eikä R käsittääkseni ole sinänsä mikään ns. perus ohjelmointikieli. Eikös se ole lähinnä tilastojen näpertämiseen tehty?

        Sitäkin. Ja R on eräs myöhäinen implementaatio S kielestä 70-luvulta.

        Ei siis kumpikaan mikään tuore tapaus.

        Toki monen muun kielen tavoin käyttötarkoitukseensa pätevä väline, mutta ei mikään geneerinen Java, C tyyppinen yleiskieli.

        Jos Java on englanti, niin R voisi olla ikäänkuin suomi. Molemmilla pärjää, ja omassa domainissaan hyvä, mutta vain toisella pärjää missä vain.


      • huvkhffuukfdtk kirjoitti:

        Sitäkin. Ja R on eräs myöhäinen implementaatio S kielestä 70-luvulta.

        Ei siis kumpikaan mikään tuore tapaus.

        Toki monen muun kielen tavoin käyttötarkoitukseensa pätevä väline, mutta ei mikään geneerinen Java, C tyyppinen yleiskieli.

        Jos Java on englanti, niin R voisi olla ikäänkuin suomi. Molemmilla pärjää, ja omassa domainissaan hyvä, mutta vain toisella pärjää missä vain.

        Et sä kyl Javalla mitään tilastoja pysty suoranaisesti käsittelemään...


      • äRrr

        R on hyvä kieli kun pitää saada datasta irti analyysiä, samoin myös Python. Javalla paljon hitaampi tehdä. Data-analytiikassa on eduksi, jos pystyy nopeasti rakentamaan ja kokeilemaan erilaisia malleja. Suurin osa koodista menee todennäköisesti roskikseen ennen kuin oikea vaihtoehto on löytynyt. Sitten kun lopullinen käyttökelpoinen ratkaisu on olemassa R-kielisenä niin voidaan koodata Javalla tai Scalalla ns. tuotantoversio. R-kielen etu ei ole pelkkä kielellinen syntaksi vaan laaja määrä kirjastoja, joilla asiat voi tehdä nopeasti ja helposti. Lisäksi nämä kirjastot kehittyvät koska laaja ekosysteemi aktiivisesti kehittää lisää toivottua toiminnallisuutta päivittäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      226
      4014
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      38
      2423
    3. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      45
      1969
    4. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      454
      1811
    5. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      43
      1770
    6. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      93
      1626
    7. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      21
      1282
    8. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      32
      1044
    9. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      120
      1023
    10. Korvasiko kaupunki Morkon talon?

      Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?
      Kuhmo
      9
      984
    Aihe