Palindrominen reuma / hydroksiklorokiini

Mayetta

Hei

Onko kokemuksia palindromisesta reumasta ("hyppyreuma")? Aiempana diagnoosina Oligoarthritis seronegativa useamman vuoden takaa mutta nyt lääkäri epäili oireiden fluktuoinnin takia palindromista reumaa. Aiemmin en sietänyt Salazopyriniä/Trexania ja olen mennyt vain kipulääkkeillä - oireet siis olleet lieviä ja lähes siedettäviä. Nyt ehdotettiin hydroksiklorokiinia. Kokemuksia?

2

3947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykskaskhyppy

      Hei! Minulla löytyipolvikivun tutkinnan yhteydessä sattuman kauppana nivelreuma, kun reuma-arvot olivat korkeat. Alkoi perinteinen lääkitys, vaikka varsinaisesti reuman oireita ei ollutkaan. Parin vuoden kuluttua lopetin kaikki sivuoireiden takia ja luulin, ettei mitään reumaa olekaan. Sitten iski palindromiset oireet kovina: vuoron perään isot nivelet olivat todella kipeitä paivän, pari, mutta pranivat kuin taikaiskusta. Tuo malarialääke oli pitänyt jo lopettaa, kun laukaisi mulla psorin, eli en varsinaisesti osaa vastata kysymykseesi, mutta hyppyreuma ja muutkin reumaoireet ovat pysyneet 2,5 pois bilogisella Mabtheralla.
      Nyt ei tiedä onko miulla palindrominen reuma vai palindromisilla oireilla alkava nivelreuma, mutta olkoon mikä on. Olen varmaan oireeton niin kauan kuin Mabthera toimii.

    • Mayetta

      Kiitos kommentistasi. Ilmeisesti palindrominen reuma on harvinainen tai ei osata tunnistaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3355
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2754
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2384
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1777
    5. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1398
    6. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      43
      1322
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      41
      1321
    8. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      8
      1305
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      52
      1223
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      259
      1088
    Aihe